Szef MON: Ustawimy Abramsy na wschód od Wisły - zdjęcie
24.07.21, 19:03Fot. screenshot - YouTube (Polskie Radio)

Szef MON: Ustawimy Abramsy na wschód od Wisły

67

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak gościł wczoraj w poranku Rozgłośni Katolickich „Siódma 9”, gdzie mówił o współpracy militarnej ze Stanami Zjednoczonymi oraz zakupie czołgów Abrams. Podkreślił, że „w odróżnieniu od koalicji PO-PSL, my najnowocześniejsze Abramsy ustawimy na wschodzie kraju i wtedy będą bronić naszej ojczyzny”.

Mariusz Błaszczak podkreślił, że do Polski trafią czołgi w najnowocześniejszej wersji, przygotowanej jako przeciwwaga dla najnowocześniejszych czołgów rosyjskich T-14 Armata. Pierwsze egzemplarze mają trafić na wyposażenie Wojska Polskiego już w przyszłym roku. Razem z czołgami Polska kupuje też „potężną ilość amunicji” oraz przygotowuje infrastrukturę konieczną do ich stacjonowania.

250 czołgów Abrams, jak zapowiedział szef MON, zostanie rozmieszczonych na wschód od Wisły, aby „realnie odstraszyć agresora”.

- „Czołgi Abrams będą stacjonowały w Polsce na wschód od Wisły. Będą broniły Polski, Warszawy, będą odstraszały ewentualnego agresora. W odróżnieniu od koalicji PO-PSL, my czołgi ustawimy na wschodzie naszego kraju, bo one wtedy będą bronić właśnie naszej ojczyzny. Oni - koalicja PO-PSL - Leopardy, które pozyskali, ustawili w Żaganiu”

- mówił.

kak/PAP

Komentarze (67):

Ręce do góry2021.07.27 18:59
Czy ktoś jeszcze wierzy że człowiek o mentalności dawnego gminnego działacza PZPR który potrafi wydawać miliardy za sprzęt na 5-lat do przodu rozumie co robi .Tu przecież nie chodzi o żadną obronę Polski inaczej te pieniądze powinny być wpompowane w nasz przemysł obronny ,konkretne cele np.wojska rakietowe budowy w końcu okrętów podwodnych czy rozglądaniem się za głowicami nuklearnymi.Tu niestety chodzi o wpompowanie ciężkich pieniędzy w oligarchów i konsorcja zbrojeniowe z USA.Czy ktoś normalny wyobraża sobie konflikt zbrojny z zakupem amunicji a nie produkcji u siebie a Błaszczak sobie wyobraża ,niedługo okaże się że w kontrakcie nie ma do Abramsów gąsienic ale czy on jest aby normalny
nr2021.07.30 12:53
a co obstawieniem bramy smoleńskiej koniecznie obstawić :-)
Co ty pleciesz2021.07.27 11:18
Czemu PiS-owskie trolle piszecie idiotyzmy .Może spytajcie się swojego durnego pryncypała logicznie jako co je tam ustawi.Zrobi z nich pomniki przyrody czy z Waszyngtonu ten dureń będzie bronił nimi Ukrainy czy może ruszy na Kaliningrad na imperium rosyjskie posiadające broń masowej zakłady czy taktyczne głowice nuklearne.Jak chcesz Błaszczak zniszczyć Polskę od razu czy etapami.Słuchanie twoich bzdur Błaszczak jest jeszcze bardziej frustrujące niż oglądanie niemocy naszych sportowców na Igrzyskach
Jakub2021.07.27 19:24
Won kłamliwy kacapski patrioto z Polski. Won wsiakaja swołocz konfiederacka z Polski.
Jakub2021.07.26 21:53
Macierewicz! gdzie jest Raport Podkomisji Smoleńskiej na temat wyjaśnienia okoliczności śmierci polskiej delegacji wraz z Prezydentami w Smoleńsku 10.04. 2010r.? Obiecałeś jego opublikowanie w lipcu br.
Fumfel2021.07.25 23:56
Jeszcze ich nie kupił, a już je rozstawia, takie rzeczy to tylko pis potrafi. Może jakaś setka nowych generałów do tych czołgów ? w tym to jesteśmy mistrzami świata, a te czołgi to może lepiej od razu w donbas ?
Templar2021.07.25 20:54
Aktualnie należy ustawić Abramsy na wschodzie i zachodzie kraju, a niemieckich żołnierzy wysłać do domu. Niemcy to wrogi Polsce kraj, taki jest aktualnie stań rzeczy.
Jazzz2021.07.25 20:47
30 LAT MUSIAŁEM CZEKAĆ NA TAKIE SŁOWA, KTÓRE NIE SĄ NICZYM NIEZWYKŁYM, ANI NIE WYMAGAJĄ SPECJALNEJ ODWAGI, ALE KTÓRE MOŻE WYPOWIEDZIEĆ CZŁOWIEK, KTÓRY NIE ROBI W PORTKI, NA WIDOK ZMARSZCZONEGO CZOŁA W BERLINIE CZY MOSKWIE.
nr2021.07.30 12:54
alce co zbramą smoleńską, tam je postawić ...
Jasnowidz2021.07.25 19:33
Zatrzymamy agresora pod Radzyminem !
ble2021.07.25 18:35
Putin dziś nie zaśnie
Po 11 ...2021.07.25 16:43
I pełno pisiorów w każdym Abramsie, A w jednym kretyni, a w drugim Banasie, A w trzecim siedzą same grubasy, Siedzą i jedzą tłuste kiełbasy. A czwarty wagon pełen kaczorów, A w piątym stoi sześć akordeonów, W szóstym armata, o! jaka wielka! W ósmym suski, zero i dwie żony kurskiego, W dziewiątym - same tuczone świnie, W dziesiątym - donosy, łapówki i smoleńsk, A tych Abramsów jest z 250. Sam nie wiem, co się w nich jeszcze mieści ...
Templar2021.07.25 20:56
Wystaw gołą d... na wschód to obronisz kraj.
Olej2021.07.25 13:56
Polska ma zapasy ton złota i z tych zapasów należy uruchomić środki aby Polacy mieli broń atomową i gwarancję swojego bezpieczeństwa, bez pytania innych o pozwolenie lub rację.
MaxFiend2021.07.25 16:40
Polski nie stać na własną broń atomową. Jesteśmy beznadziejnymi nędzarzami przy krajach posiadających broń nuklearną :-D
Olej2021.07.25 13:54
I jeszcze jedno, Polskie służby gdyby takowe istniały stricte polskie i efektywne w działaniu. U pana na stole byłaby dokumentacja osiągnięcia technicznych zdolności wytworzenia polskiej bomby atomowej, rakiet i środków rażenia najdalszych celów potencjalnego przeciwnika. Daję panu za przykład Koreę Północną, Pakistan i Izrael. Te państwa osiągnęły zdolność nuklearnego rażenia i nie pytały nikogo o zdanie wchodząc w posiadanie broni atomowej. To na chwilę obecną powinien być wysiłek wszystkich służb polskich jakie istnieją !!!!!!!
Olej2021.07.25 13:48
Panie ministrze Błaszczak. Sowieci uderzą na całej długości morskiego wybrzeża Polski, żeby oskrzydlić polską armię i wziąć ją w warszawski worek. Uderzenie z kierunków Kaliningrad, Mińsk. Uprzednia neutralizacja Krajów Bałtyckich i Ukrainy. W koncepcji obrony Polski powinien być atak i osiągnięcie wyprowadzenie działań bojowych poza obszar Polski. Refleksja; Ja zwykły chłop przypuszczałem przyszły rozwój wydarzeń ponad 15 lat temu gdy politycy chrzanili radośnie o bezpiecznej Europie. Wówczas ostrzeżenia o nadciągającej burzy były traktowane jako objaw wariactwa. Wówczas politycy za mówienie swoich ,,prawd'' brali ogromne pieniądze a ja za swój realizm byłem obśmiewany. Gdzie jesteśmy obecnie, ja i politycy, którzy przed laty wygadywali to co obecnie stało się stekiem bredni ??? Kto będzie ponosił odpowiedzialność za nieprzygotowanie Polski do wojny i ewentualną klęskę państwa, a w konsekwencji narodu, który zostanie zniewolony i kolejny raz ograbiony ze wszystkiego co zdołał wypracować.
Jazzz2021.07.25 21:13
Bardzo podoba mi się pański punkt widzenia. Ale Abramsy, Javelin, F-16, F-35, Black Howk'i i trochę innego nowoczesnego sprzętu chyba świadczy o tym że zmierzamy w dobrą stronę. Wygląda na to, że tym razem, nie liczymy tylko i wyłącznie na sojuszników i NIE DAMY SIĘ ZASKOCZYĆ.
Olej2021.07.25 21:32
To wszystko jest za mało i jeszcze czynnik czasu, którego nie ma. Sowieccy planiści wojny dobrze o tym wiedzą, że czas jest decydujący o terminach realizacji wyznaczonych celów. Pierwsze Ukraina, którą będą chcieli podporządkować w każdy możliwy sposób aby oskrzydlić Polskę na całej długości granicy od Bieszczad po Obwód. Drugie zneutralizować politycznie i militarnie Kraje Bałtyckie groźbą ich zajęcia gdy będą się rozprawiać z Ukrainą. Przegraliśmy 20 lat czasu na dojście do siły, przegraliśmy mając durniów za przywódców państwa.
hehehe2021.07.26 5:19
I dalej mamy durniów kupujących sprzęt, którego nie potrafimy obsłużyć w warunkach pokojowych a w wojennych po jednym dniu już nic nie będzie działało. Z takimi F-35 USAF sobie ledwo radzi a ogarnięcie starych Leopardów zajęło nam całe lata gdzie Abramsy to klasa wyżej skomplikowania. Jedyną szansą dla Polski w przypadku kacapskiej inwazji, jeśli nie będzie atomowa, jest rozdanie w narodzie po kilka milionów karabinów automatycznych i snajperskich, wyrzutni do niszczenia czołgów oraz wyrzutni do niszczenia sprzętu latającego i wycofanie armii do koszar żeby naród nie walił do swoich przez pomyłkę.
Jakub2021.07.26 23:03
Albo zdrajców. Proszę sobie przypomnieć Pytla i Duszę co robili w CEK NATO. Inni też są. Ta wojskówka, do której pan wzdycha nie za bardzo chyba jest polska. A jeśli chodzi o polityków to nie widzę nic "porządnego" i niech pan nie liczy na konfiederację czy na POKałOwnię z dodatkami. PiS prawdopodobnie zrobił deal z WSI-kami i stąd brak publikacji Aneksu do Raportu o WSI, uwalanie ustaw przez PAD-a, zwierzątka Jarosława zamiast uzbrajania państwa i ostatni rodzynek (przepraszam zawsze jest przedostatni) to Macierewiczowy Raport Podkomisji Smoleńskiej, który miał być opublikowany w lipcu br. a nawet w jego połowie. 250 czołgów to dobrze ale za mało a przecież nie samymi czołgami wojsko i dywizja pancerna żyje. Leży całkowicie modernizacja sprzętu po sowieckiego a z polskich zakładów zbrojeniowych wybija się tylko HSW a prywatne to prawdopodobnie uwłaszczone WSI-ki, generalicja i sekretarze i strach od nich coś kupować. Itd. ...
Jakub2021.07.26 23:38
Potrzebnego sprzętu na razie nie ma a częściowo jest w ilościach śladowych np. samoloty f-16 są stare i potrzebna modernizacja i dokupienie nowych i także innych typów. Abramsów potrzeba nie 250 a min. 1000 bo musimy też bronić naszych sąsiadów maluchów i szybciutko zająć Królewiec gdy wybuchnie wojna a odpowiednich śmigłowców do transportu żołnierzy (uważam, że CH-47F były by najlepsze bo innych brak) nie mamy. Poza tym potrzebna nam artyleria rakietowa o zasięgach 100, 200, 300, 500, 1000, 3000 km, nie mówiąc o wielowarstwowej obronie powietrznej. Odnośnie czołgów to należy pamiętać, że są one jednym z wielu rodzajów sprzętu jakim powinna dysponować dywizja pancerna. POpaprańce zaniedbały i ogołociły swoimi decyzjami w ciągu ośmiu lat swoich rządów naszą armię a PiS próbując sprawę leczyć w zasadzie zaprzestał modernizacji i odpowiednich zakupów na parę lat. Ciekaw jestem dlaczego np. HIMARS'y zamówione przez Polskę jeszcze do nas nie dotarły a do Rumunii tak i dlaczego takie śladowe ich ilości zamówiliśmy? Te parę dronów za 2 lub więcej lat to trochę smutne. Nie wiem, czy państwo nie ma pieniędzy czy z innego powodu wszystko tak leniwie idzie. Hasło produkujmy w Polsce musi być mądrze stosowane a nie na wariata. Dłubano przy grocie i po ok. 10 latach coś jest. Gdy się wygładzi niedoróbki (które zawsze bywają) to nie wiem ile czasu potrzeba będzie na przezbrojenie całej armii? Kupienie licencji (tak jak Czesi) mogłoby ten proces bardzo przyspieszyć. Podobnie z innym sprzętem. U siebie - na razie - robić tylko to, na co nie damy rady kupić licencji. Itd. ...
Foster2021.07.25 13:28
....a jak Abramsy się dowiedzą, że PIS chce przegonić TVN ?
czekista2021.07.25 10:46
No, no, no panie ministrze. Niemcy tylko na to czekaja bo beda nas bronic na ziemiach na zachod od Wisly.
Monika2021.07.25 10:42
Poszukujesz kobiety? To dobrze trafiłeś bo ja szukam faceta! Dyskretnego, ale przede wszystkim zadbanego do dyskretnych seks spotkań po pracy. Oferuję, wszystko to co może sprawić nam przyjemność. Jeżeli chcesz wiedzieć czegoś więcej o mnie to dzwoń, pisz, przyjedź. Numer telefonu i więcej fotek wrzuciłam na swój profil tutaj: http://cutt.ly/monika89
Nina2021.07.25 12:56
Spotkaj się ze mną Moniko. Zleje tobie goły tyłek skórzanym pasem tak mocno, że przez miesiąc nie usiądziesz!!!
Filip2021.07.25 10:03
Antoni Macierewicz zmienił lokalizację wielu jednostek wojskowych umieszczając je przy wschodniej granicy. Chodziło o przypodobanie się elektoratowi głosującemu na PiS. Jednostki te tworzyły w tych rejonach nowe miejsca pracy. Jednak w przypadku agresji, armia rosyjska okrążyłaby te jednostki, pozbawiając je możliwości walki. Jarosław Kaczyński chce dokonać zakupu 250 czołgów "Abrams" za 24 mld zł, mając nadzieję na uzyskanie w zamian zgody Amerykanów na przyjęcie TVN-u. W przypadku dokonania tego zakupu brak będzie w Polsce serwisu do tych czołgów. Eksperci ewentualną decyzję o zakupie tych czołgów uznali za sabotaż. Politycy z PiS-u doprowadzili do wybudowania bloku C elektrowni w Ostrołęce za 4 mld zł, a po wybudowaniu obiekt jest rozbierany. Mateusz Morawiecki w porozumieniu z Jarosławem Kaczyński zmarnował 134 mln zł na wybory kopertowe, bez podstawy prawnej. Politycy z PiS-u doprowadzili do ruiny stadniny w Janowie. Przejęcie TVN-u przez PiS ma nie dopuścić, żeby takie informacje przedostały się do wyborców. W 2015 roku politycy z PiS-u głośno krzyczeli o Polsce w ruinie, ale to nie była diagnoza stanu państwa, tylko obietnica wyborcza.
Ogier2021.07.25 21:46
Najważniejsze w tym genialnym opisie jest to czego ów opis nie ujął czyli konopi, z których wyskoczył autor komentarza, no i wreszcie stadniny połączone z elektrownią, wyborami kopertowymi i tewałenem powiązanym w Abramsy. No i najbardziej obiecujące ogniwo wywodu - eksperci ! Okrążający rozum !
R2021.07.25 9:52
Armia polska jest slepa bo nie ma systemów rozpoznania ani amunicji do czołgów Błaszczaka wkręcili
Suweren2021.07.25 9:32
Super... teraz zagadka - jak długo leci eskadra ruskich bombowców z Białorusi nad Wisłę i czy zatrzyma je parę kopcących mogów spod Mińska Maz.
Suweren2021.07.25 9:33
*migów
Anonim2021.07.25 8:49
A myślałem, ze czołgi staną na Żoliborzu zeby bronić domu karakana Kaczyńskiego przed kobietami.
Fumfel2021.07.25 8:06
A ja myślałem, że w Toruniu. Ustaw, najlepiej przy samej granicy, szybciej je powystrzelają.
Anonim2021.07.25 7:27
A nie lepiej mohery z różańcami?
Portofino2021.07.25 6:47
Za rządów Tuska plan obrony Polski powstał w Berlinie. Te już nieliczne jednostki, które ocalały po reformie — rzezi przeprowadzonej przez duet Tusk-Klich rozmieszczone zostały nad Odrą.
cal.502021.07.25 4:32
Czyżby Błaszak zmienił zdanie, początkowo miały stacjonować pod Smoleńskiem ? : - One będą stacjonowały na równinie. To jest taka równina, która nazywana jest przez strategów "Bramą Smoleńską" - powiedział Mariusz Błaszczak o czołgach Abrams. Jak dodał, "będą po prostu broniły Warszawy i Polski". - Mają odstraszyć Rosję od ataku na Polskę - podkreślił minister obrony narodowej.
Jakub2021.07.25 2:20
Gdybyście państwo trochę sprawniej myśleli to mielibyśmy już ok. 1000 Abramsów albo produkcję u nas L 2a7V PL zamiast L BidaPL.
Ala2021.07.25 5:14
Bo prawdziwe pieniądze robi się na słomianych inwestycjach. A Abramsy sobie zgniją i zrobi się protokół zniszczenia…
Prezes2021.07.25 6:06
Koniaczek?
Anonim2021.07.25 7:38
W miliardowych „inwestycjach” trudniej zauważyć wypływające do prywatnych rąk miliony.
Jakub2021.07.26 21:37
Anonim, jak się ma twoja wypowiedź do treści mego postu?
Jakub2021.07.26 21:38
Nie piję z nieznajomymi.
Jakub2021.07.26 21:34
Ala, co wiesz o Abramsach?
Jakub2021.07.25 2:10
Bez porządnej obrony p.lot. i p.rak. nie ostoją się długo na wschodzie w wypadku wojny. A taka obrona będzie chyba w 2026r. a raczej zacznie do nas dopiero docierać. Gdy czołgi już będą to będzie jedna dywizja pancerna a z tubylców pół pancerna jednak w Bramie Smoleńskiej stoi armia pancerna gwardii. Trzeba jeszcze kupić rakiety o zasięgu 200, 500 i 2000 km i z amunicją produkowaną u nas. Chyba się nie uda. Poza tym samoloty nie mówiąc o innym wyposażeniu. Modernizować po kacapskie czołgi i goździki, lepiej byłoby kupić Bradley'e II pływające bo ten nasz Borsuk nie wiadomo jak długo trzeba będzie produkować by wyposażyć w niego całą armię itd.
Jakub2021.07.25 1:47
Macierewicz! gdzie jest Raport Podkomisji Smoleńskiej na temat wyjaśnienia okoliczności śmierci polskiej delegacji wraz z Prezydentami w Smoleńsku 10.04. 2010r.? Obiecałeś jego opublikowanie w lipcu br. Jeszcze 6 dni.
Aneta2021.07.25 0:11
Jak armia silna na wschod od Wisly to Zoliborz bezpieczny. tyle jadu w lewakach ze trzeba dobrze strzec prezesa Jaroslawa. Takiego czlowieka Polska dlugo nie bedzie miala. Sto lat panie Jaroslawie.
Ala2021.07.25 5:27
Amerykanie przestrzegają Kaczyńskiego przed atakiem na TVN. Wysłali szefowi PiS ultimatum. Chodzi m.i.n. o sankcje nałożone na polski rząd. I z Abrahmsów będą nici.
Jakub2021.07.26 21:44
Ala, to wiadomość ze sputnika dla konfiederacji? Olej to!
Klapaucjusz2021.07.24 23:46
Nowe Abramsy będą rozmieszczone na wschód od Wisły za wyjątkiem jednego plutonu z bazą na Żoliborzu.
Zenon2021.07.24 23:34
dobra decyzja panie Blaszczak.wszystkie czolgi skierowane na wschod od Wisly i dziala tych czolgow tez na wschod od Wisly. Komunsci i antypolacy az trzesa sie ze zlosci ze taki zakup zrobiliscie. Pelne baki paliwa i duzy zapas amonicji,ludzie zawsze gotowi do obrony naszej Polski a reszcie zgraji nic do tego.
Jakub2021.07.26 21:51
Zakup nie jest zły ale za mała ilość. Poza tym same Abramsy nie wystarczą. Jeśli nie będą miały wielowarstwowej osłony p. lot. i p. rak. to polegną przedwcześnie. A oprócz tej osłony potrzeba dużo więcej innych "zabawek".
cynik2021.07.24 21:29
Chyba tylko po to by Rosjanom łatwiej je było zniszczyć w pierwszych godzinach wojny...
Skasowany wpis2021.07.24 21:26
"Czołgi będą stacjonować na terenie Bramy Smoleńskiej" Toż to, to samo co San Escobar. Ale mamy polityków
MaxFiend2021.07.24 20:37
Kupią Abramsy i zrobią z nich złom tak jak z Leopardów. Tylko tyle potrafią.
katolicka deratyzacja Polski2021.07.24 21:05
Jak widac,komunisci nie lubia Abramsow.
MaxFiend2021.07.25 16:42
Bolszewicki PiS nie lubi Leopardów i doprowadził je do ruiny to i z Abramsami sobie poradzi :-D
cam2021.07.24 20:17
W odróżnieniu od koalicji PO-PSL, my czołgi ustawimy na wschodzie naszego kraju -tam gdzie nie mamy dla nich żadnej infrastruktury i poligonów do ćwiczeń. Za to w zasięgu pierwszego uderzenia, po to żeby zostały zniszczone w pierwszych godzinach jeśli nie minutach ewentualnego konfliktu. Za to w odwodzie do kontrataku wbrew wszelkim podstawom sztuki wojennej zostawimy zabytkowe T-72, które nawet nie mają czym strzelać, bo od lata nie ma do nich skutecznej amunicji przeciwpancernej. To mówię ja genialny pisowski strateg Mariusz Płaszczak
katolicka deratyzacja Polski2021.07.24 21:07
Komunisci nie lubia czolgow w dyspozycji Blaszczaka.
Anonim2021.07.24 19:42
Mariusz Błaszczak najgorszy szef MON?
jle_ffm2021.07.24 19:54
NIe, najgorszy to był ten szkodnik Antoni M.
katolicka deratyzacja Polski2021.07.24 21:08
Komunisci nie lubia Blaszczaka ani Macierowicza.
Anonim2021.07.24 19:37
i Abramsy wygrają wojnę? amerykańskie cudo techniki, które powstrzyma kompletną rosyjską armię? ... tyle lat stracowych? .... PiS PO jedno zło!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Anonim2021.07.24 19:38
Co kupujemy od Amerykanów i na czym polega problem? ................... https://nczas.com/2021/07/23/co-kupujemy-od-amerykanow-i-na-czym-polega-problem/
katolicka deratyzacja Polski2021.07.24 21:12
Konfederacja Targowicka to POWROT KOMUNY !
Anonim2021.07.24 19:30
Ale przynajmniej ze 20 na lewym brzegu Wisły i niech mają lufy skierowane na zachód żeby Niemcom nie przyszedł GŁUPI POMYSŁ ratowania ,, PRZYJAŹNI z ROSJĄ " !!!!!! Trzeba się zabezpieczać przed BANDYTAMI, ZŁODZIEJAMI i MORDERCAMI !!!!
katolicka deratyzacja Polski2021.07.24 19:13
Konfederacja jak wygra, da Putinowi na urodziny polskie czolgi.
Anonim2021.07.24 19:33
Wygra na fujarce jak nie wejdzie w koalicje. Przy następnych wyborach będziecie pod kreską.