Strajk nauczycieli: Jutro rozmowy 'ostatniej szansy'! - zdjęcie
06.04.19, 17:29Zdj. Pixabay, domena publiczna, CC0

Strajk nauczycieli: Jutro rozmowy 'ostatniej szansy'!

7

W niedzielę o godzinie 19 w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog odbędą się negocjacje "ostatniej szansy" między rządem a związkami zawodowymi pracowników oświaty. Propozycja wyszła od szefa Kancelarii Premiera, Michała Dworczyka. Związkowcy przyjęli propozycję.

W piątek rano odbyło się kolejne nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego o sytuacji w oświacie. Wicepremier Beata Szydło podkreśliła wówczas że rząd podtrzymuje wszystkie dotychczasowe propozycje dla nauczycieli. Przedstawiła również "nowy pakt społeczny dla oświaty”, który zakłada zmiany systemowe i wzrost wynagrodzeń nauczycieli, ale jednocześnie zwiększa pensum. Jak zapowiedziała Szydło, zmiany wprowadzane będą "krok po kroku".

"Od roku szkolnego 2020 byłaby już nowa struktura wynagrodzeń i organizacji tych zasad zatrudnienia nauczycieli. Przystępujemy do prac nad zmianami systemowymi. Do połowy maja przygotowujemy założenia projektu ustawy, do końca czerwca zakończymy proces legislacyjny i od nowego roku szkolnego wchodzimy już z tym nowym projektem, z tymi zmianami"-poinformowała była szefowa polskiego rządu. 

Zdaniem przewodniczącego ZNP, Sławomira Broniarza, propozycja rządu, zamiast łagodzić konflikt, jedynie go "zaognia". 

"Zastanawiamy się nad tym, po co była wobec tego pierwotna propozycja rządu, skoro ta dzisiejsza tylko zaognia konflikt, a nie łagodzi"-mówił wczoraj w rozmowie z dziennikarzami. 

W poniedziałek miałby rozpocząć się bezterminowy strajk nauczycieli. Szef Kancelarii Premiera, Michał Dworczyk zaproponował związkowcom kolejne spotkanie. Propozycja została przyjęta pozytywnie, więc rozmowy odbędą się jutro. 

Jeśli strony nie dojdą do porozumienia, od 8 kwietnia do odwołania będzie obowiązywał strajk w szkołach. Jego termin zbiegnie się z zaplanowanymi egzaminami: 10, 11 i 12 kwietnia ma się odbyć egzamin gimnazjalny, a 15, 16 i 17 kwietnia - egzamin ósmoklasistów. Tegoroczne matury mają rozpocząć się 6 maja.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze (7):

Z JUDASZAMI I ZDRAJCAMI BEDZIEMY ROZMAWIAC KROTKO2019.04.6 20:29
DZIS W POLSCE ZYDOSTWO CHCE NAM DYKTOWAC KTU UNAS MA RZADZIC I ROBIA WSZYSTKO ZEBY WYKORZYSTAC SOROSZA PIENIADZE I POLSKICH JUDASZY DO TEGO JAK TO POWIEDZIALA ZYDOWKA HOLAD ZEBY BYLO JAK BYLO .WOLNOSC CALKOWITA DLA ZYDOW ROBTA CO CHCETA A POZORNA DLA POLAKOW
Z JUDASZAMI I ZDRAJCAMI BEDZIEMY ROZMAWIAC KROTKO2019.04.6 20:25
IDZCIE JUDASZE STRAJKOWAC PO STRAJKU POGADAMY KTORYCH NAUCZYCIELI NIE CHCEMY W NASZYCH SZKOLACH MY RODZICE O TO ZADBAMY.
lolek kremowka2019.04.6 19:20
Dlaczego rozmowy prowadzi Szydło albo Rafalska a nie najbardziej za ten burdel odpowiedzialna Zalewska z tym swoim przeszczerym uśmiechem???
Jan Paweł 2 święty patron pedofilii2019.04.6 18:31
Jest 500+ na krowę i 100+ na świniaka ale dla nauczycieli nie ma! Q rwa ci PiSdzielcy to uje!
Cogito ergo sum2019.04.6 18:31
Trzeba jak najwięcej szkół sprywatyzować. Wtedy się zacznie prawdziwa praca i prawdziwa nauka. A Broniarz to kwintesencja obłudy. Przypominam, że był za likwidacją gimnazjum a zaraz potem przeciw bo trzeba było rzucić nauczycieli na barykadę. A mentalność pokoju nauczycielskiego jest ciasna i lewacka. Nie zastrajkowali przeciw godzinom karcianym.
Rodzice wynajmijcie sale gimnastyczne...2019.04.6 18:17
... na czas strajku i na umowę kilku nauczycieli do pilnowania uczniów. Szkoły same się sprywatyzują tak jak trzeba. Pensja netto 3000zł / 30 uczniów + utrzymanie 50zł = 150 zł/mc za sprywatyzowaną przez rodziców szkołę podstawową. Tyle co na komitet rodzicielski. Budżetówko przyłączajcie się do strajków na tej samej zasadzie.
JP2-smierc dla milionow Afrykanczykow od HIV2019.04.6 18:15
Kaczyński przygotował też kiełbasę wyborczą dla uczniów! Zamiast uczciwej nauki prezes ma dać każdemu uczniowi piątkę + na końcowym egzaminie!