Wczorajszego wieczoru w Rzymie zaprezentowano wstępne wyniki badań historyków nad pontyfikatem papieża Piusa XII, który kierował Kościołem w najdramatyczniejszych latach XX wieku. Przez ostatni rok historycy badali otwarte w marcu 2020 roku watykańskie archiwa z pontyfikatu Piusa XII.

- „W rok po otwarciu archiwów watykańskich dotyczących pontyfikatu papieża Pacellego można już powiedzieć, że ani stereotyp papieża Niemców, ani papieża Żydów nie jest prawdziwy”

- powiedziała historyk Nina Valbousquet z Ecole Francaise w Rzymie.

Podkreśliła jednocześnie, że aby ocenić pontyfikat Piusa XII, należy wziąć pod uwagę nie tylko samą osobę papieża, ale również cały „aparat Watykanu”. Wreszcie, dodała, stało się to możliwe dzięki otwarciu watykańskich archiwów.

Simon Unger-Alvi z Niemieckiego Instytutu Historycznego wskazał na rolę pontyfikatu Piusa XII w procesie jednoczenia powojennej Europy. Przypomniał, że Stolica Apostolska opowiedziała się za połączeniem Republiki Federalnej Niemiec z Zachodem.

Włoska historyk Lucia Ceci zwróciła natomiast uwagę, że należy zająć się rolą Kościoła kierowanego przez Piusa XII w procesie dekolonizacji. Przestrzegała przy tym przed „sensacyjnością” wokół osoby papieża.

kak/KAI