Stanisław Żaryn: Na nielegalnym szlaku migracyjnym Białoruś zarobiła już dziesiątki milionów dolarów - zdjęcie
15.10.21, 14:26fot. yt/wilnoteka lt

Stanisław Żaryn: Na nielegalnym szlaku migracyjnym Białoruś zarobiła już dziesiątki milionów dolarów

6

Będący rzecznikiem Ministra Koordynatora Służb Specjalnych, Stanisław Żaryn uważa, że „dla reżimu Łukaszenki nielegalny szlak migracyjny to intratny biznes”, z którego wpływy „należy szacować na dziesiątki milionów dolarów". Te pieniądze trafiły do różnych podmiotów, które biorą udział w tym szlaku migracyjnym, ale przeważająca cześć trafiła do instytucji państwowych białoruskich, bowiem to te instytucje kontrolują i organizują cały przemyt ludzi – uważa Żaryn.

Podczas specjalnego briefingu rzecznik przypomniał, że migranci za pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy płacą - w zależności od trasy - od 2 do 14 tys. dolarów za osobę. I wpływy te, jego zdaniem „należy traktować jako wpływy dla reżimu Aleksandra Łukaszenki”.

Stanisław Żaryn poinformował też, że polskie służby na podstawie zebranych danych, są w stanie wskazać co najmniej kilka białoruskich instytucji, które czerpią zyski ze szlaku nielegalnej migracji. Wśród nich wymienił choćby lotnisko w Mińsku, a także znajdujące się na skraju bankructwa białoruskie linie lotnicze Belavia, na które zostały nałożone sankcje unijne, zakazujące lotów tych linii na teren UE.

Żaryn jest przekonany, że pieniądze z nielegalnego białoruskiego szklaku migracyjnego „trafiają również bezpośrednio do administracji prezydenta Białorusi”. „Te pieniądze trafiły do różnych podmiotów, które biorą udział w tym szlaku migracyjnym, ale przeważająca cześć trafiła do instytucji państwowych białoruskich, bowiem to te instytucje kontrolują i organizują cały przemyt ludzi” – stwierdził rzecznik Mariusza Kamińskiego.

Stanisław Żaryn podkreślił również, że dane, którymi dysponuje polskie państwo, wskazują, iż "wielkie zyski finansowe z procederu migracyjnego trafiają do tych podmiotów, które w ostatnich latach zostały ukarane na poziomie europejskim za działania agresywne reżimu białoruskiego, ale również trafiają do instytucji, które biorą bezpośredni udział w zachowaniach agresywnych przeciwko Polsce i Polakom".

 

ren/PAP

Komentarze (6):

kujawianka2021.10.15 21:25
JAK TAK TUSK I CAŁA TOTALNA OPOZYCJA W POLSCE MARTWI SIĘ O TYCH BIEDNYCH EMIGRANTÓW,TO NIECH IM KUPI BILET POWROTNY DO IRAKU,BO TO CI EMIGRANCI NIELEGALNIE PRZEKRACZAĆ CHCĄ NASZ KRAJ!
Anonim2021.10.15 20:46
a gupie wolaki 2 mld wwala w płot ,tylko kaczka skorzysta
fdf2021.10.15 15:58
Prezydent Łukaszenko zarabia i gwiżdże. My za wypychanie dzieci w bezpieczne miejsca to będziemy w piekle się smażyć
Anonim2021.10.15 15:34
To nie imigranci płacą Łukaszence to akcja Sorosa on ma kasę on płaci .!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
442021.10.15 14:41
"Zapłata" z portfela ludzkiego cierpienia i naiwności jest najbardziej niegodziwym pieniądzem, jaki można sobie wyobrazić. Sprawiedliwość nie da na siebie długo czekać ...
POdPIS2021.10.15 14:32
Wasz europoseł na szlaku z Brukseli do Warszawy przez Jasło też kasę trzepie .Co prawda wspaniałomyślnie oddał 200tysięcy ale to nieroztropnie zrobił bo powinien iść w zaparte skoro racja zawsze musi być po partii stronie.