,,Rzeczpospolita'': Putin ograł Berlin, Paryż i Kijów - zdjęcie
02.07.19, 11:25

,,Rzeczpospolita'': Putin ograł Berlin, Paryż i Kijów

6

Putin ograł Merkel i Macrona - pisze Rusłan Szoszyn na łamach "Rzeczpospolitej". Według dziennikarza powrót Rosji do Rady Europy był częścią układu, którego Kreml nie dotrzymał. Zawarto tajne porozumienie Moskwy, Berlina, Paryża i Kijowa, ale Putin okpił pozostałych jego uczestników. O sprawie powiedział przedstawiciel Kijowa w Radzie Europy, Dmytro Kuleba.

"Cytowany przez ukraińskie media oświadczył, że Rada Europy postawiła trzy warunki: uwolnić więzionych w Rosji ukraińskich marynarzy, wpuścić komisarza PACE ds. praw człowieka na anektowany Krym oraz opłacić zaległe składki (70 mln euro). Rosja odzyskała głos w RE, a o reszcie zapomniała. Przy okazji próbowała wrobić nowego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w aferę, która mogłaby pokrzyżować jego dalszą polityczną karierę" - pisze Szoszyn o wystąpieniu Kuleby.

Chodzi o 24 ukraińskich marynarzy aresztowanych przez Rosjan w ubiegłym roku w Cieśninie Kerczeńskiej. Moskwa przetrzymuje ich za kratkami. Prezydent Ukrainy Władimir Zełeński miał omawiać ich uwolnienie w zamian za przywrócenie Rosji miejsca w Radzie Europy. Głosowanie państw w sprawie Rosji odbywało się w nocy z 24 na 25 czerwca, a termin wypuszczenia marynarzy przypadał 25 czerwca właśnie.

Problem w tym, że Rosja do Rady Europy wróciła - a marynarze dalej siedzą w areszcie. Rosjanie ogłosili bowiem, że - owszem - mogą uwolnić marynarzy, ale... mają oni stanąć na Ukrainie przed sądem za rzekome naruszanie wód terytorialnych Rosji. Chodzi tymczasem o wody wokół Krymu - nielegalnie zajętego przez Moskwę w 2014 roku. Tak naprawdę chodziło tu o próbę uznania rosyjskiej jurysdykcji na Krymie, a to... mogłoby po prostu zmiażdżyć politycznie prezydenta Zełeńskiego, który firmowałby całą akcję.

bsw/rzeczpospolita.pl

Komentarze (6):

JanP2019.07.2 13:37
Słabe. Wymyślcie coś extra, bo takie pierdoły, to domena jagiellonia-org.
stara znajoma2019.07.2 13:25
dumny oficer LWP to nikt inny jak Lech Keller-Krawczyk, 70-letni plus pedofil, wielokrotnie aresztowany w W-wie, Zyd z rodziny Zydow sowieckich, wybitnie ohydny typ, polakozerca. Ale co napawa optymizmem, jest samotnym i powoli go, ze zgryzoty, przyslowiowy szlag trafia.
dumny oficer LWP2019.07.2 12:16
gdzie mogę przeczytać treść tego TAJNEGO porozumienia bo jeżeli ktoś o tym pisze to znaczy, że je czytał i wtedy ona nie jest tajne, same sprzeczności
anonim2019.07.2 11:56
jak hehły kombinujo z niemcem i kacapem a i jeszcze z pi......lizami to tak majo. wieńcem kombinowania takiego wiencej
edi2019.07.2 11:50
ROSJA NIGDY SIĘ NIE ZMIENI - TO MENTALNOŚĆ NAJEŹDŹCY GRABIEŻCY, ZNIEWALANIE i MORDOWANIE to dla nich NORMA. Mają POTĘŻNY KRAJ i nie robią NIC żeby działać dla poprawy bytu NORMALNYCH LUDZI - to szatańska mentalność !!
YES2019.07.2 11:44
Nie ma co żałować Ukrainy. Zamiast wybrać ich najbliższego sąsiada o podobnych interesach do bronienia ich spraw postawili na Niemcy i Francję bez udziału Polski. To za głupotę płacą cenę.