Rosja w Radzie Europy. Szef polskiego MSZ zabiera głos - zdjęcie
04.07.19, 14:38Zdj. Tymon Markowski, CC BY SA 2.0, Flickr

Rosja w Radzie Europy. Szef polskiego MSZ zabiera głos

8

Minister spraw zagranicznych, Jacek Czaputowicz w Poznaniu skomentował sprawę deklaracji umożliwiającej przywrócenie Federacji Rosyjskiej prawa głosu w Radzie Europy. 

"Ciągle domagamy się przestrzegania przez Rosję prawa międzynarodowego, jako pewnego warunku członkostwa w Radzie Europy, a także w innych organizacjach międzynarodowych"-powiedział szef polskiej dyplomacji, odnosząc się do wczorajszych informacji Onetu o tym, że polski rząd miał poprzeć deklarację umożliwiającą przywrócenie Rosjanom prawa głosu w RE. MSZ zaprzeczyło tym informacjom w oświadczeniu. Teraz do sprawy odniósł się szef resortu. 

W kontekście doniesień medialnych o poparciu przez polski rząd możliwości przywrócenia Rosji prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy, Jacek Czaputowicz podkreślił, że nie mają one "żadnego potwierdzenia w faktach".

"Była dyskusja na temat zasad funkcjonowania Rady Europy"-tłumaczył minister. Jacek Czaputowicz wskazał, że podczas tej dyskusji zabierał głos, podkreślając, że Polska domaga się przestrzegania przez wszystkich członków, a więc i Rosję, prawa międzynarodowego, w szczególności jeśli chodzi o Ukrainę. To stanowisko Polski nie uległa zmianie- wskazał polityk. 

"Opowiadamy się za sankcjami do czasu, aż Rosja nie będziemy przestrzegać prawa międzynarodowego"-zaznaczył Czaputowicz. 

Szef polskiej dyplomacji podkreślił ponadto, że polskie stanowisko w Helsinkach wychodziło naprzeciw oczekiwaniom sekretarza generalnego, który był w Warszawie z wizytą wcześniej, a także jest zgodne z tymi głównymi naszymi partnerami w Unii Europejskiej.

"Chodziło o to, by utrzymać i zapobiec kryzysowi tej ważnej organizacji, natomiast nie jest prawdą, że Polska zadecydowała, albo głosowała w jakimś momencie, kiedy głosowanie miało miejsce, za członkostwem Rosji w tym Zgromadzeniu Parlamentarnym. Odwrotnie – głosowaliśmy przeciw"-zapewnił minister spraw zagranicznych.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze (8):

ZYZ2019.07.5 11:40
Dali się ograć i tyle.
kalinka2019.07.5 8:32
Europa ma już dość tych idiotów z Partii Interesy Syjonu (PIS) sługusów na judesejskiej smyczy
Foster2019.07.4 21:25
Pieprzy głupoty - Ukraina i kilka innych państw bloku wschodniego wiedziała co się święci i sprzeciwiła się przyjęciu deklaracji, a Polska zrobiła to co im kazały USA i nie wniosła sprzeciwu, a deklaracja mówi o tym że wszystkie państwa członkowskie zachowują prawa. Dotychczas Rosja była pozbawiona prawa głosu, ale państwem członkowskim była i jest.
ToChociażNieEksportujmyDoRosjiJabłek2019.07.4 16:09
Jak to? To Trójoceaniczne Mocarstwo, Hegemon Globu i Potentat Gospodarki Malinowo-Węglowej, czyli Polska według Kurwizji, nie odrzuciła Rosji na śmietnik Europy, grzmiąc VETO?!
nowaczek-robaczek, massive asshole2019.07.4 15:47
nowaczek-robaczek hal is jor ynglysz, myster kembrydz?
robaczek 2019.07.4 15:54
jesteś!!! ;] wez popodbijaj mi troche posty na formum ;] :* wez bo duzo dzisiaj pisalem,a nie odpisuja niegrzeczniuchy ;] dzieki z góry! ;]
robaczek 2019.07.4 15:37
NIKT? halo!!! wiem ze tu nic o gejach nie ale moze was zaciekawi jakiego kolejnego babola popełnia nasz kochany rzad ;] nikt? trudne, wiem. .... ;] uwielbiam was! ;]
robaczek 2019.07.4 15:18
WINA TUSKA!!! ;] ŁYKAMY? gdzie jest wrak??! ;] DYPLOMATOŁKI!!