Mamy dwóch papieży? Konsekwencje decyzji Benedykta XVI - zdjęcie
12.03.19, 08:45screenshot twitter - Diocese de Lyon

Mamy dwóch papieży? Konsekwencje decyzji Benedykta XVI

19

Sposób, w jaki Benedykt XVI zrezygnował z posługi Następcy Piotra, a teraz pełni swą funkcję Papieża Seniora jest przejawem teologicznej odnowy, pewnej ewolucji, która dokonała się w eklezjologii. Teologia i prawo kanoniczne muszą wyciągnąć z tego konsekwencje – zauważa w wywiadzie dla portalu Nuova Bussola Quotidiana ks. prof. Roberto Regoli, historyk Kościoła z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, a zarazem biograf Papieża Ratzingera.

Krzysztof Bronk - Watykan

Zauważa on, że ani Benedykt XVI, ani Franciszek nie określili jednoznacznie, na czym polega rola Papieża Seniora. Jego zdaniem jest to poważna luka w prawie i teologii. Mówiąc o ewentualnych zagrożeniach, które mogą z tego wyniknąć dla jedności Kościoła, prof. Regoli zauważa, że dopóki nie zostanie to uregulowane, wszystko zależy od postawy samych papieży. Benedykt XVI, pokorny i posłuszny, nie stwarza takich problemów, nie ma więc niebezpieczeństwa schizmy czy przeciwstawiania sobie dwóch papieży. Jednakże aby uniknąć problemów w przyszłości zarówno prawo kanoniczne, jak i teologia muszą dostarczyć niezbędnych kategorii i pojęć. Postawa wzajemnej życzliwości i szacunku między Benedyktem XVI i Franciszkiem może być w tym punkcie źródłem inspiracji.

Prof. Regoli przypomina, że Celestyn V po swej rezygnacji stał się ponownie Pietrem del Morrone, Grzegorz XII pozostał biskupem. Natomiast Pius XII, kiedy przewidywał możliwość rezygnacji, gdyby został uwięziony przez nazistów, chciał pozostać członkiem Kolegium Kardynalskiego. Benedykt XVI obrał inną drogę. Jak sam oświadczył, zrezygnował „z czynnego pełnienia posługi”, pozostał Papieżem Seniorem, przysługuje mu tytuł Jego Świątobliwości, podpisuje się imieniem papieskim Benedykt, a nie chrzcielnym Joseph – wylicza prof. Regoli. Jego zdaniem jest to akt oryginalny, mogący dać początek nowej posłudze Papieża.

 vaticannews.va/pl

Komentarze (19):

Marek2019.03.12 22:45
Prawniczy bełkot. A co do Benedykta XVI - to zawód. Bardzo głęboki. Nie porzuca się sterów Łodzi Chrystusa.
sct2019.03.12 21:04
Papież, który mówi po konklawe do wiernych "dzień dobry" zamiast "Szczęść Boże" nie może być "prawdziwym" Ps. A zresztą, w średniowieczu było nawet trzech papieży ;)
sct2019.03.12 21:00
Papież, który mówi po konklawe do wiernych "dzień dobry" zamiast "Szczęść Boże" nie może być "prawdziwym"
Lorneta2019.03.12 18:47
Mówi się Ojciec Święty ,,, gdzie nagle znikło to określenie?
anonim2019.03.12 16:10
Nie znam osoby jaśniej i precyzyjniej wyrażającej swą wolę i myśl niż Benedykt XVI .Nie mówiąc już o wsparciu Ducha Świętego.
nie dla marksizmu2019.03.12 14:50
Różne człowieki czy osobnicy przywiązani do łaciny i źle pojętej tradycji mącą w KK i rozwalają go od środka jeszcze bardziej niż lewactwo żerując na tym,że przeciętny katolik nie odróżnia Tradycji od tradycji ludzkiej , którą każdy papież miał i ma prawo zmienic odczytując znaki czasu!Tradsi kiedyś ostro krytykowali św. Jana Pawła II, teraz czepnęli się Franciszka.Potem różne wolne-polski, glorie tv i inne rosyjsko-esbecko-neofickie agendy maja jazdę bez trzymanki.Tymczasem : https://jezuici.pl/2016/01/czy-franciszek-jest-waznie-wybranym-papiezem-wywiad/
vvv2019.03.12 16:11
Nie dla marksizmu i neomarksisty papy Dzieńdobry!
Buongiorno2019.03.12 14:15
Papież jest jeden - jest nim Benedykt XVI. Bergoglio - jak zresztą sam siebie nazywa - jest biskupem Rzymu.
Asdf2019.03.13 8:39
Nie ma oficjalnie takiego tytułu jak papież. Papieżem, w sensie głową Kościoła jest ex officio biskup Rzymu: "Biskup Rzymski z racji swego urzędu, mianowicie urzędu Zastępcy Chrystusa i Pasterza całego Kościoła, ma pełną, najwyższą i powszechną władzę nad Kościołem i władzę tę zawsze ma prawo wykonywać w sposób nieskrępowany"
matis892019.03.12 11:29
Beroglio nie jest papieżem i sam ten tytuł odrzuca. Papież jesty tylko jeden i jest nim uwięzniony Benedykt XVI którego uwięziła masoneria aby ustanowić Bergoglio. NAwet kłmali że był w tak złym stanie zdrowia że musi ustąpić, podczas gdy mijają lata i Benedykt ma się dobrze. Poza tym po słowach i działaniach Bergoglio nie wiadomo czy on jest w ogóle katolikiem, bo jakby inną religię reprezentował, Religię Światową a o szatanie też tak jakoś pozytywnie mówił, szok. Geje i kapłani ich wspierający też powołują się na BEroglio jakby wyczuwali że on sam jest gejem lub ich dążenia w sercu wspiera.
Auferetur Inferunt Insaniam2019.03.12 20:42
Jedynym Papieżem jest JPII. Jego śmierć była sfingowana (a może nawet swingowana:), pochowaliśmy ciało sobowtóra. Prawdziwy JPII jest więziony przez Bergoglio w piwnicach Watykanu.
Czlowiek2019.03.12 10:23
Antonio Socci (gorący zwolennik JPII oraz Benedykta VI) twierdzi (powołując się na słowa samego Franciszka), że jego wybór był dokonany na bodajże czwartym konklawe tego dnia, a ówczesna konstytucja apostolska pozwalała na maksymalnie trzy, więc w świetle prawa kanonicznego był nieważny. Napisał to w książce, ani Franciszek ani nikt inny, w żaden sposób tego nie prostowali. Papież Benedykt XVI nie zrezygnował z bycia Papieżem, a tylko z pełnienia funkcji, tak jak uwięziony król nie przestaje mieć tytułu króla, podczas gdy rządzić może ktoś inny. Możemy mieć więc sytuację, że Franciszek nie jest wcale Papieżem oraz że wszystkio co robi jest prawnie nieważne. Pamietać należy, że mamy trzymać się Ewangelii, a nie wymysłów ludzkich, więc w sytuacji, w której którykolwiek Papież zaprzeczałby Ewangelii, my mamy obowiązek nieposłuchania go a pójścia za Chrystusem. . . . "Ktokolwiek by tedy rozwiązał jedno z tych przykazań najmniejszych i nauczałby tak ludzi, najmniejszym będzie nazwany w Królestwie Niebios" . . . List do Galatów "Nadziwić się nie mogę, że od Tego, który was łaską Chrystusa powołał, tak szybko chcecie przejść4 do innej Ewangelii. Innej jednak Ewangelii nie ma: są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamęt i którzy chcieliby przekręcić Ewangelię Chrystusową. Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty!"
Asdf2019.03.12 11:36
Problem opisany przez Socciego jest zupełnie inny, głosowania są cztery dziennie - dwa rano i dwa wieczorem. Chodzi o to, że jedno z wieczornych zostało anulowane bo po przeliczeniu okazało się, że jest o jedną kartkę za dużo. W efekcie mamy trzy głosowania wieczorne, razem pięć. Socci nie zauważa jednak (lub celowo pomija) pkt 68 Universi Dominici Gregis, który wprost opisuje taką dokładnie sytuację i wprost nakazuje powtórzenie danego głosowania bez odczytywania kart. Jeżeli zatem sytuacja opisana przez Socciego faktycznie miała miejsce (obowiązuje przecież tajemnica konklawe, pod groźbą ekskomuniki), wszystko odbyło się zgodnie z regulaminem i wybór Franciszka jest ważny.
Hanys2019.03.12 10:16
Ten powyżej nie kuma czczy, bełkoce po jakichś ziołach. KPK od zawsze dawał Papiezowi prawo ustapienia z posługi - to żadne novum, tyle że dotychczas nikt z tego nie korzystał.
Auferetur Inferunt Insaniam2019.03.12 9:35
"Sposób, w jaki Benedykt XVI zrezygnował z posługi Następcy Piotra, a teraz pełni swą funkcję Papieża Seniora jest przejawem teologicznej odnowy, pewnej ewolucji, która dokonała się w eklezjologii. Teologia i prawo kanoniczne muszą wyciągnąć z tego konsekwencje." Czyli to teologia i prawo kanoniczne musi dostosować się do nowej sytuacji? Dlaczego zatem kościół tak szafuje tradycją, niezmiennością kanonu teologicznego w innych sprawach? Hmmm, znowu hipokryzja na maxa. No i jeszcze ten pseudonaukowy język: Dezercja Benedykta jest "przejawem teologicznej odnowy, pewnej ewolucji, która dokonała się w eklezjologii." Niby jaką odnową? Jaką ewolucją? Ewolucja w teologii? Ewolucja? Darwinizm w kościele??? Fuj
Jozin z Bazin2019.03.12 10:13
Ty edzio, zajmij się swoimi synami doktorantami a od KK odpieprz się dziadu, nie komentuj tego co przerasta twój ptasi móżdżek.
anonim2019.03.12 22:50
Jośka ty chyba przeszedłeś giga ewolucję i masz dwa mózgi, bo inaczej te bzdury, które piszesz są nie bo wytłumaczenia !!!!
KONSTYTUCIA to ja = Bolek OTUA to nie ja2019.03.12 21:32
Bron nas człeku bo takiech ludzi nam potszeba.
KONSTYTUCIA to ja = Bolek OTUA to nie ja2019.03.12 21:34
Bron nas człeku bo takiech ludzi nam potszeba. Ja jusz tlumaczylem a jakze ze Matkie Boske to nie moze byc tak.