Rok temu zaczęła się walka Ukrainy o wolność! - zdjęcie
21.11.14, 18:35Rok temu zaczęła się walka Ukrainy o wolność! (fot. Flickr, Sasza Maksymenko)

Rok temu zaczęła się walka Ukrainy o wolność!

11

21 listopada 2013 roku na Majdanie Niepodległości  w Kijowie się antyrządowe protesty. Ukraińcy demonstrowali wolę integracji z Unią Europejską. Ich niezadowolenie wywołał rząd, który wstrzymał przygotowania do podpisania z UE umowy stowarzyszeniowej. Ukraińcy poczuli się perfidnie oszukani – po raz kolejny.

Obawiali się, że – wbrew ich woli – właściwym ich suwerenem jest Rosja, a ówczesne władze robią po prostu to, czego chce Kreml.

W nocy z 21 na 22 listopada na Majdanie zgromadziło się około 2000 osób. Mieli wciąż nadzieję, że nie wszystko zostało stracone, i umowę stowarzyszeniową z UE uda się zawrzeć na szczycie, który miał mieć miejsce w kolejnym tygodniu. Sądzili, że w pokojowy sposób uda im się doprowadzić do zmiany polityki rządu.

Na Majdanie ludzie mogli czuć się tak, jak w 2004 roku. Zjawili się politycy opozycji, między innymi Arsenij Jaceniuk. Grano te same utwory, które towarzyszyły 9 lat wcześniej pomarańczowej rewolucji.

Protesty w szybkim tempie drastycznie przybierały na sile. Już w niedzielę 24 listopada przez Kijów przemaszerowało 100 tysięcy osób, domagając się podjęcia decyzji w kierunku integracji z UE. Demonstracje zaczęły wybuchać także w innych miastach Ukrainy.

Wkrótce na Majdanie stworzono prawdziwe miasteczko. Powołano Obronę Majdanu, która miała bronić demonstrujących przed atakami milicjantów z Berkutu. Rząd chciał siłą przepędzić protestujących.

Do eskalacji napięcia doszło dopiero w lutym kolejnego roku. W dniach 19 i 20 tego miesiąca snajperzy i funkcjonariusze Berkutu zabili ponad 80 osób. Wkrótce doszły do tego kolejne ofiary. Razem zginęło 100 ludzi.

Ukraińcy ponieśli za swoją walkę pierwszą cenę krwi – jak miała pokazać nadchodząca wojna, jeszcze nie ostatnią. Jednak w lutym nikt jeszcze się tego nie spodziewał.

Wreszcie, 26 tego miesiąca, znienawidzony przez Majdan prezydent Wiktor Janukowycz uciekł z kraju do Rosji. W ten sposób osiągnięto cel: doprowadzono do obalenia reżimu. W maju odbyły się wybory prezydenckie, w których zwyciężył Petro Poroszenko; w październiku - wybory samorządowe.

W ten sposób Ukraina zapoczątkowała drogę do uzdrowienia własnego państwa. Mamy nadzieję, że droga ta zostanie zwieńczona sukcesem – i Ukraina, z pomocą Polski i krajów Zachodu, będzie mogła stać się prawdziwie wolnym państwem. Bo to, ze względu na Rosję, leży wśród naszych fundamentalnych interesów!

bjad

Komentarze (11):

anonim2014.11.21 18:55
I od roku Amerykanie którzy zagwarantowali jej wraz z Brytyjczykami integralność terytorialną nie zdążyli przyjść z pomocą.
anonim2014.11.21 18:56
George Soros powiedział Fareedowi Zakaria z CNN, że jest odpowiedzialny za stworzenie w Ukrainie fundacji, która ostatecznie przyczyniła się do obalenia wybranego w wyborach przywódcy państwa i instalacji starannie dobranej przez Departament Stanu USA junty. „Cóż, założyłem fundację na Ukrainie zanim Ukraina uniezależniła się od Rosji. Działa ona od tego czasu i odegrała ważną rolę w obecnych wydarzeniach” powiedział Soros. „Wielu uczestników w Kijowskiej demonstracji „EuroMaidan” było członkami finansowanych przez Sorosa organizacji pozarządowych i/lub byli szkoleni przez te same organizacje pozarządowe podczas wielu warsztatów i konferencji sponsorowanych przez Międzynarodową Fundację Odrodzenia (IRF) Sorosa, i jego różnych instytucjach społeczeństwa otwartego i fundacjach. IRF, założona i finansowana przez Sorosa, szczyci się tym, iż dała „więcej niż ktokolwiek inny” na „demokratyczną transformację” Ukrainy”, pisze William F. Jasper. Ta transformacja doprowadziła do przejęcia kontroli faszystowskich ultranacjonalistów nad służbami bezpieczeństwa Ukrainy. W kwietniu ogłoszono, iż Andrij Parubiy i inni przywódcy puczu pracują z FBI i CIA, by pokonać i wymordować separatystów sprzeciwiających się rządom junty zainstalowanej przez Victorię Nuland i Departament Stanu. Parubiy jest założycielem Socjalistyczno-Narodowej partii na Ukrainie, a obecnie jest szefem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony kraju. http://www.prisonplanet.pl/polityka/soros_przyznal_sie,p672012007
anonim2014.11.21 19:14
Enrque111 - No byś się nie ośmieszał z tymi nacjonalistami, którzy jakoby przejęli władzę na Ukrainie. Nacjonalistyczna partia "Swoboda" - 6% w wyborach. Na prawo od "Swobody" - "Prawy Sektor" - 2% w wyborach.
anonim2014.11.21 19:27
GenesisX - banderowski trollu, gdybyś był uczciwy i prawdomówny, to nie wypisywałbyś takich łgarstw. Zarówno partia Arszenika Jaceniuka, jak i oligarchy ("głównego sponsora Majdanu") "króla czekolady" Petra Poroszenki, to są właśnie nacjonaliści, których głównym herojem (bohaterem) jest ideologiczny ojciec-bandyta Stepan Bandera. Ostatnio Poroszenko ustanowił Dzień Ludobójców - w dniu 14 października nowe święto narodowe – Dzień Obrońcy Ukrainy. Właśnie 14 października 1942 to dzień formalnego utworzenia Ukraińskiej Powstańczej Armii – faszystowskiej ludobójczej formacji zbrojnej odpowiedzialnej za zamordowanie ok. 200 tys. cywilnych Polaków na Kresach, głównie kobiet i dzieci. Zabijano je w wyjątkowo okrutny sposób, torturując przed śmiercią. Arszenik Jaceniuk, jako prezes Fundacji Open Ukraine realizował on program „Wspólna historia – wspólna przyszłość”, w ramach którego we wschodniej Ukrainie promował UPA. Na manifestacji „Wstań Ukraino” ferował nacjonalistyczne hasła, wzmacniając je podniesioną w faszystowskim pozdrowieniu ręką.
anonim2014.11.21 19:30
Z rozpędu i polemicznego zapału poprzedni swój wpis skierowałem omyłkowo do banderowskiego trolla GenesisaX, zamiast do innego o ksywce (a może to ten sam banderowiec) Grzegorz222.
anonim2014.11.21 19:41
https://www.youtube.com/watch?v=RbtgRJ5hK7o Swoją drogą propaganda nie zmieniła się od lat 50-tych. Frondiarze bredzą elegancko jak Nixon w 1954r. tylko na Ukrainie nie ma nawet bananów to teraz chyba tam będzie bezbananowa republika.
anonim2014.11.21 19:44
http://www.xami.pl/file/pic/photo/2012/06/7aaaee302a3543e69365fae8eb796a08_1024.jpg Zresztą u nas już jest bezbananowa republika.
anonim2014.11.21 20:08
Agnieszka Nowak najpierw niech zapala znicze w miejscach kazni, a przynajmniej bam pozwola to robic
anonim2014.11.21 22:24
Wolność wyrażania poglądów i publiczne ich manifestowanie, to fundament demokracji. Obywatel PL może być proukraiński, antyukraiński, ewentualnie losy tegoż kraju, mogą mu zwisać. Wolny wybór. Jednomyślność to u Kima.
anonim2014.11.22 8:45
GenesisX - jak dobrze zrozumiałem, to za pieniądze (nie tylko Sorosa) gotów byś był biegać z siekierą i mordować kobiety i dzieci, jak twoi banderowscy mentorzy.
anonim2014.11.22 17:30
A figa. Rok temu zorganizowano zamach stanu na Ukrainie ...