Real Madryt usunął z herbu krzyż - zdjęcie
27.11.14, 15:00Herb Realu Madryt i FC Barcelona bez krzyży

Real Madryt usunął z herbu krzyż

12

Aby nie drażnić muzułmańskich kibiców i sponsorów, na oficjalnej karcie kredytowej, wydawanej przez National Bank of Abu Dhabi, która jest jednocześnie kartą kibica Realu Madryt, z loga Królewskich usunięto krzyż.

W 1920 roku król Hiszpanii Alfonso XIII podarował Realowi Madryt koronę, która była zwieńczona krzyżem, zezwalając jednocześnie na umieszczenie jej tuż nad herbem drużyny. Dziś w zamian za lukratywne kontrakty na Bliskim Wschodzie, z widniejącego na kartach kredytowych herbu Realu Madryt usunięto - będący symbolem chrześcijaństwa - krzyż. Nie po raz pierwszy Real Madryt w zamian za pieniądze muzułmanów odcina się od swojego chrześcijańskiego dziedzictwa. Podobna sytuacja miała bowiem miejsce w 2012 roku z koszulkami Realu Madryt, na których reklamuje się linia lotnicza z Emiratów Fly Emirates. Aby nie drażnić muzułmanów i móc rywalizować z FC Barceloną o popularność wśród ludności arabskiej, władze klubu prewencyjnie usunęły krzyż ze swojego herbu, który widniał na koszulkach przeznaczonych na sprzedaż na Bliskim Wschodzie. Real Madryt postanowił wtedy również, że w mającym powstać w Zjednoczonych Emiratach Arabskich kurorcie "Real Madrid Resort Island", ze wszystkich elementów, które zawierają herb drużyny, usunie krzyż. Nie umieszczono więc krzyża także w głównym logo kurortu, którego budowa - w związku z problemami finansowymi - została wstrzymana.

Barcelona jak Real Madryt

W Arabii Saudyjskiej nie ma przyzwolenia dla obecności chrześcijańskich symboli religijnych w przestrzeni publicznej pod żadną postacią. Niezależnie od tego, jakiej dziedziny życia dotyczy dany symbol, jeśli tylko stoi on w sprzeczności z określonym przez władze muzułmańskim wzorcem, to jest on zwalczany wszelkimi możliwymi drogami. W 2007 roku policja religijna w Arabii Saudyjskiej rozpoczęła więc walkę ze sprowadzanymi do tego państwa koszulkami drużyny piłkarskiej FC Barcelony, na których widnieje herb z Krzyżem Świętego Jerzego – patrona Katalonii. „Mutaween, jak nazywa się rządowa policja religijna, powołał nawet Komitet na rzecz Propagowania Moralności i Zapobiegania Obrazie, dla którego koszulki FC Barcelony z krzyżem (…) są prowokacją przeciwko uczuciom Muzułmanów, przypominającą im wyprawy krzyżowe””1. Konfiskata koszulek z oryginalnym herbem, który zawierał w sobie krzyż, spowodowała, że aby obejść zakaz sprzedaży zmodyfikowano znajdujący się na nich herb FC Barcelony. Modyfikacja polegała na wprowadzeniu w miejsce krzyża białego pola albo pojedynczego czerwonego pasa. Sponsor koszulek Nike, oraz sama FC Barcelona zaprzeczyły, aby koszulki były modyfikowane za ich przyzwoleniem i wiedzą2. Mimo zdementowania swojego udziału w owej modyfikacji, krzyż został usunięty ze wszystkich koszulek piłkarzy FC Barcelony, które są sprzedawane na Bliskim Wschodzie. "- Jesteśmy częścią kultury z wartościami, które są respektowane i współistnieją z innymi, dlatego jeśli ludzie przybywają z zewnątrz to muszą respektować nasze wartości, podobnie jak ludzie przebywający na zewnątrz mają do czynienia z wartościami istniejącymi w ich nowych miejscach"3 - bulwersował się po usunięciu krzyża z koszulek Josep Antoni Duran Lleida, obecny przewodniczący Grupy Katalońskiej w Kongresie Deputowanych.- Ja szanuję koszulki z półksiężycem. Krzyż jest wartością Zachodu i znajduje się na fladze Barcelony oraz w jej herbie, a pochodzi od legendy, która przyjęła się w naszym kraju"4 - mówił oburzony kataloński polityk.

Inter Mediolan

Dokładnie 7 lat temu, 27 listopada 2007 roku po meczu Ligi Mistrzów, w którym grały ze sobą Inter Mediolan i Fenerbahçe Stambuł, turecki adwokat Baris Kaska oskarżył piłkarzy włoskiej drużyny o to, że ich białe koszulki z czerwonym krzyżem były zamierzonym atakiem na muzułmańskich kibiców, gdyż przypominają krzyże zakonu templariuszy, którzy uczestniczyli w krucjatach przeciwko islamowi. Mimo, że stroje nawiązywały do herbu Mediolanu, to sprawa krzyża na koszulkach piłkarzy Interu trafiła do tureckiego sądu w Izmirze, który zwrócił się do UEFA o przyznanie walkowera na korzyść Fenerbahçe i o usunięcie Interu Mediolan z europejskich rozgrywek. Jak argumentował sąd, nie można eksponować symboli religijnych na strojach, w których grają piłkarze. - Koszulki Włochów są rasistowskim wywyższaniem jednej religii. Doznałem strasznego szoku i poczułem się głęboko dotknięty na duszy. Jak UEFA może na to pozwalać?"5 - mówił turecki adwokat, Baris Kaska. Inter Mediolan wybronił się jednak od kary za eksponowanie na koszulkach krzyża, związanego z miastem, który reprezentował w europejskich rozgrywkach piłkarskich.

Jeżeli dalej będziemy odcinali się od własnych korzeni, to kto wie, czy w przyszłości Turcy - którzy mają w swojej fladze biały półksiężyc i gwiazdę, które od XIX wieku uznawane są za symbol islamu - po towarzyskim meczu z reprezentacją Anglii nie zaskarżą do FIFA angielskiej drużyny, za eksponowanie na angielskiej fladze czerwonego krzyża na białym polu, który do złudzenia przypomina przecież symbol noszony przez członków Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona.

Gabriel Kayzer

1Herb Barcy przegrywa z religijną poprawnością, http://www.fcbarca.com/20971-herb-barcy-przegrywa-z-religijna-poprawnoscia.html, 12.02.2008.

2Ibidem.

3Ibidem.

4Ibidem.

5Ibidem.

 

Komentarze (12):

anonim2014.11.27 15:09
http://demoty.be/upload/gotowe/kwejkbot/893417585fd0298c91c819f4cbb227ff_original.jpg
anonim2014.11.27 15:43
Existenziowi ufundujemy tam bilet w jedną stronę... - szerokiej drogi! a naos wyraża naiwne życzenia, bo to tylko kwestia czasy ja będzie wstawiony półksiężyc..
anonim2014.11.27 16:16
Agnieszka Nowak może mięć tę "normalność" od zaraz - wystarczy, że wyjedzie do np. Arabii Saudyjskiej - ciekawe na co jeszcze czeka, no już Agnieszka Nowak wyjazd do tej "normalności" i nie wracaj...
anonim2014.11.27 16:44
Anowa, kraj normalny to taki, którego prawa zostały oparte na etyce nadprzyrodzonej, niebędącej zależną od widzimisie władz. Kraj normalny posiada również strukturę władzy duchowej, alternatywnej do władzy świeckiej i kontrolującej ją. Dobrym przykładem jest państwo Wielkiego Żydowina (jedno z imperiów średniowiecza, ale debili w szkole o tym nie uczyli, bo i po co) państwa nienormalne buduja prawo na etyce sytuacyjnej, np. na humanizmie laickim i charakteryzują sie totalitarna przemocą, nawet jeśli ta przemoc przejawia sie w "pluszowych kajdanach". Obecna 3RP pod wieloma względami jest krajem bardziej totalitarnym i bezwzględnym niz schyłkowy PRL który o dziwo równiez wykształcił swój własny "ołtarz" kontrolujący władzę świecką. jakies pytanka, drogie Lemmingi?
anonim2014.11.27 17:06
W Polsce wstawialiśmy półksiężyce w herby zanim to było modne.
anonim2014.11.27 17:24
W takim razie trzeba usunąć z herbu Tarnowa półksiężyc. Jak już poprawność polityczna to w obie strony. Jako Katolik nie życzę sobie być drażniony przez ten półksiężyc, źle on mi się kojarzy!!
anonim2014.11.27 17:40
"Informacje podawane przez wiele polskich mediów o tym, że Real Madryt usuwa z herbu krzyż są NIEPRAWDZIWE. Krzyż zostanie usunięty tylko i wyłącznie z produktów Narodowego Banku Abu Zabi (np. karty do bankomatu z herbem) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wszystkim oburzonym polecamy nie lokować tam swoich pieniędzy " Realmadrid.pl
anonim2014.11.27 19:16
Kasa, kasa, kasa. Tam gdzie są petrodolary kończą się sentymenty. Rynek arabski staje się obecnie bardzo ważny dla Realu, więc nie dziwię się że chcą im jak najgłębiej do d... wejść.
anonim2014.11.28 6:30
@Wolfi "Przecież my dostaniemy czapę bez sądu :)" I to taką ciepłą- na zimę, żeby wam resztki mózgu nie przemarzły ;)
anonim2014.11.28 6:34
"W Arabii Saudyjskiej nie ma przyzwolenia dla obecności chrześcijańskich symboli religijnych w przestrzeni publicznej pod żadną postacią." Czyli na drogach są same ronda? Co do wypraw krzyżowych, czy muzułmanie dopowiadają sobie na pytanie, jak znaleźli się na ziemiach, które wcale do nich rdzennie nie należą?
anonim2014.11.28 10:52
Nie wiem czy ta informacja jest prawdziwa czy jak twierdzi ScaRRed to przekłamanie. Niezależnie od tego należy się samemu szanować. Bo jeśli Zachód sam nie będzie siebie szanował i za kasę zrobi wszystko (niemal jak prostytutka) to nie może się dziwić, że nikt Zachodu nie szanuje. Ten turecki adwokat rżnie głupa i liczy, że przy pomocy politycznej poprawności wygra. Ale idąc tym rozumowaniem należy zakazać flagi Turcji, ponieważ ma półksiężyc. Tylko nawet bez tego byłoby łatwo pomylić z flagą Tunezji:P @Agnieszka Nowak "A czym Arabia Saudyjska w kwestii tolerancji i wolności różni się od Polski? Że w Polsce za "obrazę uczuć religijnych" (np. za żarty z "palących jakieś zioła" starożytnych skrybów) płaci się grzywnę lub trafia do więzienia, zamiast dostać 10 batów?" Po pierwsze w Arabii Saudyjskiej jest zakaz praktykowania innych religii niż islam, po drugie za nawracanie grozi kara śmierci. To takie dwa przykłady z brzegu, abyś nie udawała głupszej niż ustawa przewiduje:P Przecież ustawa o obrazie uczuć religijnych to praktycznie kopia ustaw o "mowie nienawiści" z tą różnicą, że dotyczy tylko religii. Nie słyszałem, żeby ktoś z tego paragrafu poszedł siedzieć chyba, że dotyczy to obrazy judaizmu. "Przecież i w Polsce i w Arabii Saudyjskiej nie można mówić wprost i otwarcie tego co się myśli na tematy związane z religią. Dlaczego wolno mi krytykować i wyśmiewać czyjeś poglądy polityczne a czyichś poglądów religijnych już nie? Gdzie więc ta różnica między Polską a krajami islamskimi?" Niestety w Polsce nie można mówić tego co się chce o religii, szczególnie o żydowskiej. Za obrazę katolików można dostać co najwyżej grzywnę i robić za "męczennika" w mediach. Natomiast za to samo wobec żydów można iść siedzieć,a te same media co z jednych robią bohatera o wolność tym razem zaplują ciebie na śmierć. Ot, takie "standardy równościowe" lewicy. Chciałbym, aby w Polsce można było wyśmiewać nie tylko katolicyzm (który choćby w internecie i mediach nagminnie jest wyśmieway), ale także judaizm. Ale na to GW i TVN nigdy nie pozwolą. Znam sporo publicystów, którzy nawet szydzą z katolików i jakoś żadnej kary nie mają. Znasz kogoś kto bezkarnie wyśmiewa żydów? Spróbuj sama używając dokładnie tego samego języka Lisa, Urbana czy innych lewicowców pojechać po żydach:) Albo lepiej nie, bo stracisz pracę i pójdziesz siedzieć, za "antysemityzm". Ot, taki mamy klimat:P
anonim2014.12.1 16:23
Kiedy Fronda bierze się za piłkę nożną robi się ciekawie. Wystarczy wejść na oficjalną stronę Realu Madryt i poszukać krzyża w herbie. Miło, że już ktoś wyżej wspomniał o napisaniu niepełnej prawdy. A słowa pani Nowak o jakiejś normalności to piramidalna bzdura, a raczej niezrozumienie przywiązania do barw klubowych. Autor mógł dodać jeszcze jedną ciekawostkę. Już chyba w XXI wieku albo na przełomie była burda z Arabią Saudyjską. Adidas czy tam Nike wypuścił serię piłek z flagami państw. No i chryja, bo we fladze jest tekst: "Nie ma Boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego prorokiem". Gdy podniosły się protesty - bo jak można kopać Allaha - producent się wycofał. Oczywiście chęć przypodobania się kibicom spoza Europy to standard, ale główny kierunek to Azja. Ogólnie te i inne klimaty potwierdzają, że część muzułmanów ma ostro nawalone we łbach. No ale... zboczenia na punkcie obrazy uczuć religijnych nie trzeba szukać tylko za granicą.