Dokument, który jest załącznikiem do tzw. ustawy 447 nie zobowiązuje Polski do zmian ustawodawstwa. Sprawa dotyczy restytucji mienia czy odszkodowań za konfiskaty związane z Holokaustem. Ustawę skomentował na Twitterze Klub ,,Gazety Polskiej” w Nowym Jorku.

Przypomnijmy, że ,,ustawa 447" dotyczy restytucji mienia ofiar Holokaustu i zobowiązuje sekretarza stanu USA do corocznego sprawozdania w tym temacie. Deklaracja była przyjęta przez 46 państw w 2009 r. Jest  to zestaw zasad mających przyspieszyć i  ułatwić procedury restytucji m.in.  dzieł sztuki czy prywatnego mienia przejętego siłą, skradzionego w czasie Holokaustu.

Dokument podkreśla pozytywną, wielką rolę Polski w upamiętnieniu pamięci o ofiarach Holokaustu. Autorzy raportu zaznaczają, że   polski rząd finansuje muzea i zabytki, państwowe muzeów pamięci na terenie byłych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady działających na terenie okupowanej Polski”

Raport pokazuje, że kraje takie jak Polska prowadzą ważne działania w tym aspekcie. Polska przeznaczyła duże fundusze publiczne na rzecz ocalonych. W sumie Polski rząd wypłacił 28,4 mld złotych w formie rent i emerytur ocalałym z Holocaustu.W Polsce nie ma jednego prawa w tym aspekcie. Kilka miesięcy temu wiceminister Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk mówił o tym, że są w naszym kraju odpowiednie przepisy, a każdy przypadek jest indywidualnie rozpatrywany.

 ,,Nie ma ograniczeń dotyczących zwrotu majątku. Każdy może ubiegać się o zwrot. Nie można powiedzieć, że w Polsce nie ma przepisów umożliwiających restytucję. Są i na ich podstawie są prowadzone procesy sądowe” – mówił Wawrzyk.

Dwa lata temu Premier Mateusz Morawiecki mówił o tym, że w czasie II wojny zginęło 6 mln obywateli Polski, z których 3 mln było Żydami a odpowiedzialność za wszystkie zbrodnie i to co się stało w trakcie II wojny światowej, ponoszą Niemcy. Do sprawy odniósł się także na Twitterze Klub Gazety Polskiej w Nowym Yorku.

W dokumencie oprócz Polski wspomina się także m.in. o Białorusi, Ukrainie czy Chorwacji. Okazało się, że  nie można nic żądać wobec innego suwrerennego kraju.

rr, twitter, tvp nfo.pl