Prof. Wojciech Polak: Nauka po Gowinie. Obym się mylił... - zdjęcie
10.04.20, 08:55Fot. Amoll2005 via Wikipedia, CC 3.0 / Piotr Drabik via Flickr, CC BY 2.0

Prof. Wojciech Polak: Nauka po Gowinie. Obym się mylił...

21

Nauka po Gowinie

Minister Gowin odszedł. Nie znaczy to, że stracił zupełnie wpływ na funkcjonowanie szkolnictwa wyższego. Jego ugrupowanie, zgodnie z umowa koalicyjną, zachowało prawo do desygnowania kandydata na kolejnego ministra. Ma być nim podobno profesor uniwersytecki związany z Porozumieniem. Myślę więc, że profesor ten będzie prowadził politykę kontynuacji i na bieżąco korzystał ze wskazówek swojego poprzednika.

Po wprowadzeniu, zaprojektowanej przez ministra Gowina i jego młodych współpracowników, nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, uczelnie zaczęły szybko odczuwać jej skutki. Niestety wszystko to, przed czym ostrzegali liczni pracownicy naukowy, sprawdziło się w stu procentach. Autonomia wyższych uczelni zniknęła, zastąpiła ją dyktatura rektorów i mianowanych przez nich urzędników. Zniknęły też bogate w uprawnienia rady wydziałów, a elity profesorskie zastąpione zostały elitami nominowanymi przez rektora, rządzącymi w koalicji z administracją uczelni o ambicjach (i wyłącznie ambicjach) menadżerskich. Pojawiły się nowe ciała: rady uczelni (kosztowne i właściwie nie wiadomo po co istniejące), szkoły doktorskie (wypierające relacje mistrz-uczeń w kształceniu doktorantów), rady dyscypliny (udające dawne rady wydziałów, ale o bardzo okaleczonych kompetencjach). Senaty wprawdzie istnieją, ale ich rola jest raczej dekoracyjna. Uczelnie zastąpione zostały (wbrew wielowiekowej tradycji) przez korporacje, rządzone silną ręką przez dobrze opłaconych szefów-rektorów.

Czy przekłada się to na jakość nauki? Pozornie tak. Wielu naukowców potrafi wypełnić normy punktowe i mieć dzięki temu święty spokój. Problem w tym, że owe normy punktowe wcale nie przekładają się na wysokie osiągnięcia naukowe. Jest sporo metod osiągania tych punktów. Różnymi sprytnymi sposobami (nie będę ich opisywał!!!) wypełnia się minima, a potem można spokojnie pracować. Np. pisać książki. Znam uczelnie na których za wysoko punktowane rektor przyznaje dobre nagrody. Za książki nie dostaje się nic. Za trzecią książkę w czteroletnim okresie ewaluacji punktacja wynosi: zero! Tak Kochasiu - zdaję się mówić Ministerstwo - dwie książki w ciągu czterech lat możemy jeszcze tolerować, ale trzecia to fanaberia! Cały system punktowania czasopism i wydawnictw budzi oburzenie i uważany jest wprost za absurdalny. No bo jak może budzić szacunek system, który pozbawił wysokich norm punktowych prawie wszystkich regionalnych pism humanistycznych? Nawet znakomite Komunikaty Mazursko-Warmińskie czy kapitalny Łambinowicki Rocznik Muzealny nie mieszczą się na wysokich półkach punktowych. Regionalistyka to sól humanistyki polskiej – wykańcza się ją w sposób bezwzględny. Lepiej jest publikować modne teksty o feminizmie lub LGBT w wysoko punktowanych pismach zachodnich.

Starsi – i wiekiem i doświadczeniem profesorowie, szturchani i popychani przez młodych specjalistów-technokratów, speców od punktów i indeksu Hirscha z utęsknieniem czekają emerytury. Czy nowy minister coś zmieni, zaradzi, uratuje? Wątpię. Obym się mylił!

 

Wojciech Polak

Komentarze (21):

abc2020.04.15 17:52
To ja chyba z jakiejś niepolskiej uczelni jestem niż pan autor. Autorzy wiekopomnych monografii... sami wpadli we własne sidła,zlecając do recenzji szajs swoim kolegom i produkując makulaturę która pożyteczna jest tylko dla moli.
fizyk umcs2020.04.11 5:20
Za komentarz niech posłuży słynna w polskim środowisku : " habilitacja hipoteczna" http://habilitant2012.pl/habilitacja-hipoteczna/
GS2020.04.10 20:56
Czy pisanie książek, które międzynarodowo nie są recenzowane miałby być dowodem na jakość naukowca?
JPII2020.04.10 21:19
Transformacja radziecka, GRU, zrealizowana przez sow.gen. Cz. Kiszczaka i T.W. Wolskiego przegoniła (usunęła z Polski) podstawy nowego systemu społ.ekon., czyli usunęła metafizykę klasy „Osoba i czyn” („Miłość i odpowiedzialność”), zastąpiła ją ludzką małostkowością, zawodową zawiścią, nie tylko „medyczną”. W efekcie niesamowity nowator w praktyce lat 2013, 2016 itd., wręcz rewolucjonista, nie jest uznawany za odkrywcę, odkrywcę w naukach operacyjnych, społecznych, ekonomicznych, medycznych, przyrodniczych. Jego rewolucyjność polega na przedstawieniu silnej kontry w stosunku do setek milionów aktów leczenia realizowanego na całym świecie. Jest on – jak na milion błędnych aktów w akademiach medycznych na całym świecie - Kopernikiem w naukach o zdrowiu. Rzadko kiedy czyjeś teorie medyczne uzyskują potwierdzenie przez samo-falsyfikację milionów aktów wykonanych wedle procedur medycznych na świecie, dosłownie w setkach milionów chybionych czynności empirycznych. Teorie (syntezy) J. Zięby są potwierdzane setki milionów razy w codziennej praktyce medycznej – ta praktyka medyczna się nie sprawdza tam, gdzie się sprawdza praktyka inżyniera Zięby.
emerytka2020.04.10 12:32
przypominal mi sie niejaki tez z krakowa jan maria rokita i gowin podzieli jego los JUZ WKROTCE!!ambicje pojda sie rąbać
emerytka2020.04.10 12:21
OTOZ gowin chcial zostac PREZESEM a zostal skompromitowany sam przez siebie!!ostatni wystep z sosnierzem NIE BARDZO WIADOME PO CO TO BYLO???spartolil reforme sadownictwa w po-psl 2008-2015 o czym donosil tvn24,to samo refroma szkolnictwa wyzszego o czym mowili przedstawiciele tychze!!!TAKZE KOMPROMITACJA SIEGNELA ZENITU!!pan gowin musi udac sie chwilowo na odpoczynek AMBICJE JAKIE MA a ktore chce osiagnac za pomoca mlodych pleckow porozumienia NIECH WYLADUJA TAM gdzie ta reforma po-psl 2008-2015 i reforma uczelni.DOWIDZENIA gowin
ryszard2020.04.10 12:05
No bo kto wpuszcza mięsożercę do owczarni???
Zarabiaj nawet 500zl dziennie2020.04.10 11:30
Siedzisz w domu??? Zacznij zarabiać! Nawet 1500zł w dzień  przez internet na stronie    --  https://inwestcrypto.com.pl -- Wystarczy Ci do tego komputer czy tablet. Nie musisz posiadać żadnej wiedzy! Doradcy zrobią wszystko za Ciebie! Koszt to jedyne 1000zł zwrot nawet do kilku H!
anonim2020.04.10 10:57
Biedni profesorowie - odcinali kuponiki, a teraz muszą pracować. Banda nierobów.
Reinhardt2020.04.10 15:18
A co Ty wiesz o pracy profesora, robolu?
Pisbusters2020.04.10 10:40
Panie Gowin, coś pan narobił ?! Ryczę już drugi dzień, bo byłem pewny, że pan tak honorowo, a dzisiaj pan mówisz, żeś pan podał się do dymisji w proteście przeciwko sobie ! A myśmy cały czas myśleli. że pan jesteś mądrzejszy niż te beztalęcia z PO ! Aleś nas pan nabrał i nabił w bambuko ?! Nie jest panu wstyd ?! Mimo to przesyłamy panu na pocieszenie protest song !!! https://www.youtube.com/watch?v=wTjLZwpmufw
Piotr Nowak2020.04.10 10:39
Dobrze się składa rzekł zięć składając teściową do trumny ! Emilewicz musi pozostać ministrem rozwoju, a na ministra nauki i szkolnictwa wyższego proponuję Antoniego Macierewicza. Ten gość uzdrowiłby polskie uczelnie, a co za tym idzie polską naukę w ciągu tylko jednego roku !!!
Artus2020.04.10 10:38
Spostrzeżenia słuszne, rozwiązań jednak brak; schematyzacja i biurokratyzacja nauki, pseudomiernictwo potencjału naukowego, poprawność polityczna, dominacja pieniądza, brak wolnej i otwartej dyskusji itd. itp. Myślę, że dziś nie stać nas na dobrą naukę, PIS dając resort Gowinowi ukazał swoje w tym zamiary; jedyna nadzieja w tych brzydkich, starych, tradycyjnych, pochowanych po cichych pokojach i laboratoriach Naukowcach i w prawdzie, że prawda obroni się sama ...
Jerzy2020.04.10 10:30
Gowin mówi, że ma dużo większe ambicje, i ja mu wierzę, bo jego rozdmuchane ego widoczne jest w całej Polsce. Ale niestety nie ma przymiotów moralnych i intelektualnych, które pozwoliłyby mu na zrealizowanie swoich ambicji. Jest za leniwy, za śliski i za głupi. Można powtórzyć za poetą: miałeś chamie złoty róg, ostał ci się ino sznur. Baj baj Gowinie, bo z tej mąki nie będzie już chleba.
franek2020.04.10 10:02
Gowin to obrzydliwa figura. Cyniczny szkodnik.szkodnik. Do usunięcia z polityki.
dr nauk2020.04.10 9:54
Artykuł jest sensowny,Gowin nie zreformował uczelni i nie zapoczątkował procesu podnoszenia ich poziomu naukowego oraz przesunięć w międzynarodowych rankingach szkół wyższych,za to stworzył dobry klimat dla lgbt i lewaków wszelkiej maści.I to jest naganne i godne potępienia.Minister,ale spoza jego partii,będzie musiał to w przyszłości naprawić
Zib2020.04.10 9:27
Rejtan od gender - poległ...w niechwale!!! Taki zakamuflowany neomarksista...nie płaczę po nim.
Zygfryd2020.04.10 9:22
Gowin ciepłe kluchy i dwulicowy charakter niby cos chciałby zrobic ale brak mu zdecydowania i charakteru miałki i trudny współpartner bez PIS nie zaistniałby wogóle czy teraz po głupowym ruchu politycznym upadnie wydaje sie ze Jarosław nie bedzie juz mu tak ufał i znajdzie innego współpartnera .
JR2020.04.10 9:38
Gowin do czego się dotknie to zepsuje. Tak było, jak był ministrem sprawiedliwości. Do kierowania trzeba mieć dar, a nie zawsze tytuł naukowy go daje. Poza tym faktycznie ciepłe kluchy.
Apateista2020.04.10 9:14
Po przeczytaniu tego artykułu odruch wymiotny jest tak duzy, że nie dziwie sie że nikt nie chce pisac komentarzy.
anonim2020.04.10 12:03
To idź poczytać wyborczą i wypad stąd