Zdaniem prof. Kieżuna opinia światowa sądzi dziś, że to Polacy są odpowiedzialni za mordowanie Żydów. „To myśmy mordowali Żydów, polska armia - taka jest światowa opinia. Starałem się bardzo, żeby wyprodukować film Żydzi-Polacy. Nie udało się i w dalszym ciągu nic się nie robi. Natomiast produkuje się film „Pokłosie”, który robi furorę na całym świecie. W Nowym Jorku były olbrzymie kolejki. To jest właśnie historia, w jaki sposób Polacy mordowali Żydów” – skarży się profesor.

Jego zdaniem odpowiada za to zarówno część polskiej prasy jak i polityka historyczna władz.

„Jest część prasy, która od 25 lat cały czas stara się przedstawić naszą historię w straszny sposób. Zohydzić nasza przeszłość. No ale jak ma być, jeśli prezydent Polski przeprasza Żydów za Jedwabne” – stwierdził.

Przytoczył następnie dwie anegdoty, które mają potwierdzać antypolskie nastroje opinii publicznej w kwestii żydowskiej.

„W 1975 roku Niemcy zaprosili mnie na spotkanie ze studentami na Uniwersytecie w Speyer. Studenci (pierwsze pokolenie) powiedzieli: „Wiemy, jak zbrodniczo postępowali nasi rodzice. Ale my chcemy w tej chwili zawrzeć przyjaźń. Czy sądzi pan, panie profesorze, że to jest możliwe?” Ja odrzekłem, że tak, bo nasi biskupi powiedzieli: „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Jesteśmy chrześcijanami. Tak mi się wtedy wydawało. Ale teraz przegraliśmy proces, zbiorowy wniosek do prokuratora, żeby wystąpił przeciwko gazecie „Sueddeutsche Zeitung”, która systematycznie, co 2 miesiące, pisze „polskie obozy koncentracyjne”. Prokurator polski uznał, że „nie widzi chęci obrazy, a to określenie prawdopodobnie ma charakter geograficzny” – wyjaśnia prof. Kieżun.

Dodaje, że w czasie jednego z jego wykładów w Kanadzie 62 na 102 studentów napisało, że naziści byli polskiej narodowości. Gdy ekonomista pytał „dlaczego?”, słyszał, że są przecież polskie obozy koncentracyjne.

Dochodzi do tego, że antypolskiej narracji Niemiec ulegają nawet uczeni. Dwa lata temu jednej z amerykańskich profesorów nie chciał usiąść na konferencji w Nowym Jorku obok polskiego badacza. Stwierdził, że nie będzie siedzieć koło Polaka, bo to Polacy wymordowali Żydów. „Tymczasem nigdy żaden naród nie zachował się tak, jak Polacy. Nigdzie nie było podziemnej organizacji dla obrony Żydów i nigdzie tylu Żydów nie zostało uratowanych. I to jest największy skandal, również nasz” – mówi prof. Kieżun.

bjad/wp.pl