Premier: Polska jest gotowa na twarde sankcje gospodarcze wobec Białorusi - zdjęcie
24.11.21, 13:54fot. yt/kprm

Premier: Polska jest gotowa na twarde sankcje gospodarcze wobec Białorusi

31

- Chcemy doprowadzić do rozładowania tego napięcia, ale jeżeli po stronie drugiej, po stronie białoruskiej nastąpi eskalacja - to jesteśmy gotowi na tej drabinie eskalacyjnej, także i my, iść niestety w górę – stwierdził podczas spotkania z dziennikarzami premier Mateusz Morawiecki.

- Tę drabinę eskalacyjną niestety będziemy wykorzystywać, jeżeli te ataki będą się nasilały – dodał premier.

W opinii szefa polskiego rządu Polska jest już obecnie gotowa sięgnąć po surowsze sankcje wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki, jeśli Białoruś będzie nasilała działania związane z kryzysem migracyjnym na polsko-białoruskiej granicy.

Szef polskiego rządu spotkał się w środę w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, a głównym tematem rozmów była sytuacja na polsko-białoruskiej granicy. Rozmawiano o sankcjach, na które mogliby się zgodzić wszyscy przywódcy.

- Rozmawiamy także o tym, w jaki sposób zapobiegać w przyszłości różnym agresywnym działaniom ze strony Rosji, ze strony Białorusi. W tym przypadku także rozmawiamy o sankcjach, rozmawiamy o wzmocnieniu sankcji - oświadczył Morawiecki.

Premier przypomniał skuteczne działania polskiej dyplomacji wobec linii lotniczych, które uczestniczyły aktywnie w procederze sprowadzania migrantów "pod dyktando Łukaszenki". - Nasze działania doprowadziły do tego, że nastąpiło cofnięcie i to cofnięcie o kilka kroków – stwierdził Morawiecki. - Już sama nawet groźba sankcji była skuteczna - zaznaczył.

- Chcemy doprowadzić do rozładowania tego napięcia, ale jeżeli po stronie drugiej, po stronie białoruskiej nastąpi eskalacja - to jesteśmy gotowi na tej drabinie eskalacyjnej, także i my, iść niestety w górę - powiedział Morawiecki.

- Przykładem niech tutaj będą sankcje gospodarcze - zamknięcie granicy, zamknięcie przejść granicznych dla ruchu towarowego, dla ruchu kolejowego. I tę drabinę eskalacyjną niestety będziemy wykorzystywać, jeżeli te ataki będą się nasilały – dodał premier.

W ostatnich dniach spotkał się z przywódcami: Litwy, Łotwy, Estonii oraz z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej oraz z premierem Chorwacji. Na czwartek zaplanowane jest spotkanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, a na piątek z premierem Wielkiej Brytanii - Borisem Johnsonem.

mp/pap/polskie radio 24

Komentarze (31):

de2021.11.25 3:18
Ten bandyta dalej skloca sasiadow i chce polakom zrobic wojenke mason pipi.....
Newsroom2021.11.24 17:34
Wystarczy zablokować tor w Kużnicy, a szybko wszystkim na Kremlu i w Mińsku rozumek powróci !!
kazioo z Sanoka2021.11.24 17:28
Po zakończeniu wizyty Mateusza, Macron zadzwonił do Putina i się uśmiali po pachy.
Prezes Polski2021.11.24 19:14
Idzie pusta lodówka, tym straszył PiS w wyborach 2015 i to się spełnia...
Minona 😀2021.11.24 17:18
Dawaj, dawaj Premierze! Jeszcze jeden atak na polskich pograniczników i zamkniemy saldo handlu zagranicznego Białorusi deficytem. DORŻniemy watahę tuskolubnych rusinów!
Gotowość jest ważna2021.11.24 17:09
...ale jeszcze ważniejsze jest działanie. Czas zamknąć ze 2 przejścia graniczne.
JanP2021.11.24 16:59
Konfabuluje nasz premier i tyle. Gdyby to było takie proste, bezkosztowe, to już dawno wprowadzilibyśmy blokadę granic. Zamknięcie białoruskich przejść może być ryzykowne gospodarczo dla nas np. import węgla z Rosji.
man.of.Stagira2021.11.24 16:52
Brawo Premier! Brawo Rząd! Brawo Wszystkie siły Zjednoczonej po Prawicy ... Polski.// Tak Trzymać. Zanim Niemiec się obejrzy już Mateusz grę Putina przejrzy! xD
Jakub2021.11.24 19:12
Granica nie wyszła. Notowania PiS poszły w dół. Co trzeba zrobić? Skłócić Polaków o rejestr ciąż. Pomysł jak z Orwella. Kaczyński kończy się kopiąc nóżkami...
PiSocjalizmPowaliłbyBiałoruśTakJakPolskę2021.11.24 16:32
Najstraszliwszą "sankcją" dla Białorusi byłoby wpuszczenie tam do rządzenia zdrową gospodarką znanych z Polski idiotów ekonomicznych: Pinokiusza Morawickera, goryla we mgle Sasina, perukarza Suskiego i prawicowieprzka Semki. Ten zespół to pewna inflacja, drożyzna, nędza, upadek waluty i kartki na buty.
matis892021.11.24 16:25
Przypominam, szatanistyczny lewacki PIS prócz aborcyjnych, demonicznych szczepionek Antychrysta oficjalnie wspiera i reklamuje cyfrowe państwo bezgotówkowe Antychrysta i Nowego Ładu NWO do Znamienia Bestii. Wspieranie lewackiego PISu to już wybieranie Antychrysta przeciwko Chrystusowi.
Zespół Delbrücka2021.11.24 15:54
Emmanuel Macron zdecydowanie nie chce się chwalić spotkaniem z Morawieckim. Zamiast wspólnego briefingu w Pałacu Elizejskim lub na dziedzińcu, premier Morawiecki stanął sam, na balkonie, by poinformować o efektach spotkania. Czegoś podobnego nigdy nie widziałem. Jak parias. Co za upadek. Dla debili oglądających kurwizję to nie ma żadnego znaczenia. "Nasz premier był w Paryżu, znaczy słuchają go, ważny jest".
Oczywiście, że GÓWNO2021.11.24 16:09
wiesz czym ma się Macron chwalić, a czym nie. Nie znasz protokółu dyplomatycznego, nie odróżniasz wizyty "roboczej" od oficjalnej. Ewidentnie to ty masz "Zespół Delbrücka" nabyty od tej ustawicznej zmiany pieluch.
Zespół Delbrücka2021.11.24 17:52
Oczywiście, nie GÓWNO tylko w miejsce mózgu ktoś zapobiegliwy wpuścił ci piankę montażową, żeby nie było szkodliwego przeciągu...
🄿🄸🅂 🅃🄾 🅆🅂🅃🅈🄳2021.11.24 15:37
­
Po 11 ...lukasz.patrykus...JERZY URBAN2021.11.24 15:37
"ciekawe ile "tupolewów dziennie musi umrzeć" w naszym kraju, żeby się w końcu pis wziął za ochronę życia Polaków?" . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Tak! To Kwintet Żydków PATO-HEJTERÓW w składzie: DANIEL PASSENT, HERTRICH-WOLEŃSKI, KRAMSZTYK-HARTMAN, A. MICHNIK i obywatel ZSRR JERZY URBAN. Ich PATOLOGICZNA nienawiść do KK, Polski, Polaków czeka na opis medyczny. Po prostu zgraja CHORYCH SKÖRWYSYNÓW!
Po 11 ... claudiusz ten z fejk Canada2021.11.24 15:34
"a nie lepiej byloby wyslac imbecylka dudusia ? powiedzialby , ze LGBT to nie ludzie a ideologia i sprawa zalatwiona ...." . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Tak! To Kwintet Żydków PATO-HEJTERÓW w składzie: DANIEL PASSENT, HERTRICH-WOLEŃSKI, KRAMSZTYK-HARTMAN, A. MICHNIK i obywatel ZSRR JERZY URBAN. Ich PATOLOGICZNA nienawiść do KK, Polski, Polaków czeka na opis medyczny. Po prostu zgraja CHORYCH SKÖRWYSYNÓW!
#fakt2021.11.24 15:15
Dzielą ich partyjne barwy, ale łączy jedno: politycy mają w nosie przepisy! Jeszcze nie ostygła szokująca informacja o Donaldzie Tusku, gnającym w terenie zabudowanym z prędkością 107 km/h, a Fakt przyłapał kolejnego ważnego polityka, Mariusza Kamińskiego. Limuzyna z ministrem gnała po Warszawie w iście pirackim stylu. Kierowca, który go wiózł, w mieście rozpędził auto do 92 km/h! Ale polityków łączy też coś innego niż łamanie prawa. To arogancja władzy. Tusk nawet nie raczył przeprosić za poważne wykroczenie, a Mariusz Kamiński rękami swoich rzeczników wypiera się swojej szarży. Ponoć sytuacja w ogóle nie miała miejsca! I przecież to nie minister prowadził, tylko kierowca! Dlatego specjalnie dla ministra przedstawiamy zdjęcia i chronologię wydarzeń z tego wieczora: minister był w Polsacie, gdzie karcił Tuska za szybką jazdę, po czym wsiadł do limuzyny i pozwolił, by jego kierowca jechał jak pirat po Warszawie. To dopiero pokaz hipokryzji, tym większej, że Kamiński jako szef MSWiA nadzoruje pracę policji.
#fakt2021.11.24 15:25
A wy towarzysze jewreje co zapomniieli jazyk naszej ojczyzny Rad. Drzyjcie mordy po polskiemu. ___________________________________________________________________________________________________ 🔴 Hymn ZSRR !!! 🔴 ___________________________________________________________________________________________________ Niezłomny jest związek republik swobodnych, Ruś Wielka na setki złączyła je lat. Niech żyje potężny jednością narodów, z ich woli zrodzony nasz kraj, Związek Rad! Chwała ci, Ojczyzno, tyś ziemia swobody, ludów przyjaźni ostoja i straż! Sztandar radziecki, sztandar ludowy, drogą zwycięstwa niech kraj wiedzie nasz! Skroś burze świeciło nam słońce swobody, nas wiódł wielki Lenin, wskazywał nam cel, wychował nas Stalin w wierności ludowi, do wielkich zapalił nas trudów i dzieł. Chwała ci, Ojczyzno, tyś ziemia swobody, szczęścia narodów ostoja i straż! Sztandar radziecki, sztandar ludowy, drogą zwycięstwa niech kraj wiedzie nasz! Okrzepła nam armia w bitewnym mozole. Najeźdźców zmieciemy, zetrzemy ich ślad! My w bitwach stanowim o losach pokoleń, my sławą okryjem ojczysty kraj Rad! Chwała ci, Ojczyzno, tyś ziemia swobody, sławy narodów ostoja i straż! Sztandar radziecki, sztandar ludowy, drogą zwycięstwa niech kraj wiedzie nasz! _______________________________________________________________________________________________________ Ура! Ура! Ура! Чапаев герой! 🔴 🔴 🔴 🔴 _______________________________________________________________________________________________________ Za Rodinu! Za Stalina! Na boj, na boj, na boj!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.11.24 15:14
Hej ty "katolik"! A jak ja u ciebie? Masz "twarde", nieobrzezane, narodowca prącie? Czy jak ja sflaczałe, obrzezane żydowskie? 😁😁😁
katolik2021.11.24 15:09
szmateuszek przypmnij społeczeństwu ty juz jesteś po piątej chemii genetycznej, że masz takiego pałera do wojny. ale to cecha łowna- bo naznaczenie sztanem, czyli złem rodzi zło i dazenie do zła ! Wyszczepiaj się dalej, a szlag cie sam trafi, szatan cie w końcu opuści !
ᴘɪꜱ ᴛᴏ ᴡꜱᴛʏᴅ2021.11.24 15:06
­
'392021.11.24 15:04
Jest gorzej niż w '39. Wtedy, oprócz Węgier, po naszej stronie była też Rumunia. A dziś? Kto?
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.11.24 15:03
Hej ty "katolik"! A jak ja u ciebie? Masz "twarde", nieobrzezane, narodowca prącie? Czy jak ja sflaczałe, obrzezane żydowskie? 😁😁😁
katolik2021.11.24 14:42
szmateuszek wygląda jakbyś faktycznie warczał, masoni dali ci kość w zęby czy co
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.11.24 14:38
Ufff ! Jak ja lubię "twarde" w pysku i nieobrzezane, młode, najlepiej narodowca 😁😁😁
katolik2021.11.24 14:34
ten chamski sSPIS ciagle kłuje, knuje, mało mu , chce zaistnieć w tej masońskiej Europie. Niech wam Łukaszenka i Putin dokopie, sami tego chcecie !!!! USA i UE was opuszczą, wyslą tylko minimalne liczby wojska, ale zrobią 1 krok do przodu, dwa do tyłu, tak dla kamuflażu-- z Rosją ani USA ani UE na poważnie nie będzie zadzierał, to przyjaciele, wy jesteście dla nich jak psy pana masona
katolik2021.11.24 14:27
szmateuszek krzywa warga chce koniecznie kopnąć Łukaszenkę i Putina, POLSKA CHCE WOJNY !!!! Wy masoncy debile !
DLA PRZYPOMNIENIA2021.11.24 14:27
Rok 2016. Mateusz Morawiecki spotkał się w Mińsku z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką. Do takiego spotkania nie mogłoby dojść w Warszawie, bo prezydent Białorusi jest objęty sankcjami UE. - W gospodarce nie straciliśmy kontraktów, tak jak w polityce. Tym niemniej trzeba je podnieść na bardzo wysoki poziom - powiedział podczas spotkania Łukaszenka, cytowany przez rządową białoruską agencję BiełTA. Dodał, że właśnie gospodarka ma być fundamentem ściślejszych relacji Białorusi z jej najbliższym sąsiadem.
Anonim2021.11.24 14:13
"Twarde" w ustach miękiszona brzmi co najmniej śmiesznie...😁😁😁
Anonim2021.11.24 14:28
Twardy to był bigos