- "W naszym badaniu w pełni zaszczepieni pacjenci stanowili jedynie 0,15 proc. chorych na COVID-19 hospitalizowanych w czterech szpitalach objętych badaniem. To wskazuje, że szczepionki przeciw SARS-CoV-2 są w warunkach rzeczywistych wysoce skuteczne i chronią przed ciężkim COVID-19" - powiedział w rozmowie z PAP biolog dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Jak wynika z przeprowadzonych badań, hospitalizacje osób w pełni zaszczepionych z powodu COVID-19 zdarzają się wyjątkowo rzadko. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Vaccines". Jak wykazują więc naukowcy, jest to dowód na wysoką skuteczność szczepień w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi tej choroby.

Dr Rzymski przypomniał także, że w mediach, a zwłaszcza w mediach społecznościowych, publikowanych jest wiele „nieprawdziwych, niepopartych żadnymi badaniami twierdzeń na temat szczepień przeciw SARS-CoV-2” - czytamy. Dotyczy to także – jak wyjaśnia specjalista – rzekomego większego narażenia osób już zaszczepionych na ciężki przebieg choroby.

- "Gdyby tak było, to realizując, począwszy od końca 2020 r., program szczepień w Polsce powinniśmy obserwować systematyczny wzrost hospitalizacji osób zaszczepionych z ciężkim COVID-19. A niczego takiego nie odnotowano" – powiedział dr Rzymski.

 

mp/pap