Dziś, w uroczystość Wszystkich Świętych, wspominamy wszystkich wiernych zmarłych, których życie przepełnione było świętością. Polacy w całym kraju modlą się przy grobach swoich bliskich, a także osób zasłużonych, żołnierzy, ludzi kultury i sztuki, naukowców, działaczy społecznych. Na największych i najstarszych nekropoliach powadzone są kwesty na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków.

Tysiące mieszkańców Warszawy przyszło na Cmentarz Powązkowski. Znicze i kwiaty przynieśli nie tylko na groby swoich krewnych i przyjaciół, lecz także między innymi na mogiły Powstańców Warszawskich i do Kwatery na Łączce, gdzie spoczywają żołnierze podziemia niepodległościowego, zamordowani przez komunistyczną bezpiekę.

W Krakowie, na Cmentarzu Rakowickim setki zniczy płoną w Alei Zasłużonych, na grobach znanych artystów, polityków, działaczy społecznych, sportowców i naukowców. Na większości krakowskich nekropolii prowadzone są kwesty, między innymi na odnowę grobów na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie i ekshumacje Żołnierzy Wyklętych.

W Sandomierzu odbywa się kwesta na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków. Wolontariuszy można dziś spotkać na wszystkich trzech nekropoliach w mieście. Na cmentarzu katedralnym, pochodzącym z 1792 roku znajduje się około 320 zabytkowych nagrobków, do tej pory odnowiono ponad sto. Na najbliższe dwa lata wytypowano do renowacji 7 najbardziej zniszczonych obiektów.

Na Starym Cmentarzu przy ulicy Ogrodowej w Łodzi artyści, samorządowcy, przedstawiciele uczelni, dziennikarze i politycy zbierają pieniądze na renowację zabytkowych pomników. Kwesta odbywa się tam po raz 22. We wszystkich zorganizowanych do tej pory zbiórkach w Łodzi pozyskano około 1 miliona 200 tysięcy złotych, dzięki czemu poddano renowacji ponad 160 pomników. Na zabytkowej nekropolii powstałej w połowie XIX wieku spoczywają między innymi osoby zasłużone dla Łodzi, przedstawiciele znanych fabrykanckich rodów i artyści trzech wyznań - katolicy, protestanci i prawosławni.

W Gdańsku po raz 15. odbyła się międzywyznaniowa modlitwa na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy. Przedstawiciele 11 związków wyznaniowych modlili się za tych, którzy dawniej żyli i spoczęli na gdańskich nekropoliach, obecnie już nieistniejących. Po uroczystości zebrani przeszli pod pomnik Ofiar Tyfusu, znajdujący się na terenie parku Grodzisko i zapalili tam znicze pamięci.

W Gnieźnie główne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14.30 mszą świętą, którą na cmentarzu św. Piotra odprawił prymas Polski abp Wojciech Polak. Na nekropolii spoczywa m.in. 52 Powstańców Wielkopolskich ze swoim dowódcą Pawłem Cymsem. Jest tam też mogiła zamordowanego przez Niemców dowódcy obrony Gniezna księdza majora Mateusza Zabłockiego.

W całej Polsce znicze płoną dziś także w miejscach pamięci, między innymi w Muzeum Auschwitz, na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Lampiony można zobaczyć między innymi przed Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku 11 i na rampie kolejowej w Birkenau. Modlą się tam osoby, które w Auschwitz straciły swoich bliskich i ci, którzy, przychodząc tu, chcą oddać hołd zamordowanym. W byłym niemieckim, nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz - Birkenau w czasie II wojny światowej zginęło ponad milion osób, co najmniej 20 narodowości. Wśród ofiar są też święci Kościoła katolickiego: ojciec Maksymilian Maria Kolbe i Teresa Benedykta od Krzyża.

Mieszkańcy Lublina zapalają znicze na symbolicznej mogile Polaków zamordowanych w 1943 roku na Wołyniu. Mogiła znajduje się na cmentarzu przy ulicy Lipowej. "Pamięć o tych, którzy zostali zamordowani na Wołyniu to nasz obowiązek" - mówią zapalający znicze. Przypominają, że 30 procent mieszkańców Lublina ma korzenie kresowe. Wielu Polaków zamordowanych na Wołyniu nie ma do tej pory swojej mogiły.

W Studziance w powiecie bialskim można odwiedzić cmentarz tatarski. Spoczywa na nim między innymi generał Józef Bielak, jeden z dwóch tatarskich generałów w wojsku polskim, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej, podczas której stanął na czele korpusu litewskiego uformowanego w Grodnie. Cmentarz tatarski w Studziance, nieczynny od II wojny światowej, przechodzi teraz inwentaryzację. Przeprowadza ją Fundacja Dziedzictwa Kulturowego z Warszawy wspólnie ze Stowarzyszeniem Rozwoju Miejscowości Studzianka. Szacuje się, że na cmentarzu znajduje się ponad 250 nagrobków.

Uroczystość Wszystkich Świętych jest znana w katolicyzmie, luteranizmie, anglikanizmie i kościele metodystów. Katolicy liturgicznie wiążą ją z obchodzonym drugiego listopada Dniem Zadusznym. W doktrynie Kościoła katolickiego jest wyrazem wiary w powszechne powołanie do świętości.

dam/IAR