Odmówiono Ci płatności gotówką? To się może zmienić! NBP proponuje ustawową ochronę konsumenta  - zdjęcie
16.04.21, 19:16Fot. screenshot - YouTube (Narodowy Bank Polski)/Pixabay - Oliver22

Odmówiono Ci płatności gotówką? To się może zmienić! NBP proponuje ustawową ochronę konsumenta

4

Płatności bezgotówkowe dzięki wszystkim swoim zaletom są w Polsce coraz popularniejsze. Zostały jeszcze bardziej docenione za sprawą pandemii koronawirusa, będąc bezpieczniejszą formą płatności. Problem pojawia się jednak, kiedy osobie niemogącej zapłacić bezgotówkowo, np. starszej osobie nieposługującej się kartą płatniczą, uniemożliwia się płatność gotówką. Ten problem wkrótce może zniknąć. Ustawową ochronę konsumenta przed odmową przyjęcia gotówki proponuje Narodowy Bank Polski.

Narodowy Bank Polski chce, aby w ramach nowelizacji ustawy o usługach płatniczych wprowadzić zapis o prawnej ochronie konsumenta przed odmową przyjęcia przez przedsiębiorcę gotówki. Konsument ma mieć swobodny wybór metody, za pomocą której chce zapłacić. Zakazane ma zostać również pobieranie dodatkowych opłat w przypadku, w którym konsument płaci gotówką.

- „Akceptant nie może nakładać ani pobierać jakichkolwiek dodatkowych opłat z tytułu przyjmowania zapłaty znakami pieniężnymi emitowanymi przez NBP ani różnicować ceny w zależności od formy zapłaty”

- czytamy w propozycji NBP.

- „Podstawowym celem niniejszej propozycji legislacyjnej jest uregulowanie statusu prawnego akceptacji znaków pieniężnych emitowanych przez NBP (gotówki), co wiąże się z potrzebą zapewnienia na terytorium RP możliwości korzystania przez społeczeństwo z preferowanych przez każdą osobę (grupę społeczną) form płatności, w tym płatności gotówkowych”

- podkreśla NBP.

kak/ISBnews

Komentarze (4):

Brawo!2021.04.16 23:44
Bardzo dobry pomysł ! Tak jak piszą, nie każdy człowiek może, a także i czasami nie chce płacić kartą!... Z wydruku płatności , jak "na talerzu" widać z tego: gdzie kupował, ile płacił ...!itp. To zmierza do bardzo niebezpiecznych celów! ...Chcą pomału gotówkę zlikwidować! Aby była tylko płatność kartą! ...W Chinach już tak jest! Mogą w każdej chwili zablokować kartę danej osoby, jeżeli poglądy są niewłaściwe z ich rządem!...I co ? Umieraj wtedy z głodu!... To się już dzieje! Niestety!
Po 11 ...2021.04.16 22:30
A co to jest ta gotówka? Chodzi o te brudne, przepocone, śmierdzące papierki wyciągnięte z lepkiej kieszeni jakiegoś brudasa? To mamy brać do ręki? No bez przesady!
Laki2021.04.17 7:12
Teraz jesteś pól niewolnikiem, a bez gotówki będziesz całkowitym niewolnikiem.
Sprawdź kaku w słowniku definicję "propozycja"2021.04.16 20:26
Można się na nią zgodzić, lub nie