Niemcy nic nie wiedzą o polskiej historii! Kowalski mocno odpowiada ambasadorowi Niemiec - zdjęcie
02.05.21, 18:50Screenshot Youtube - RP TV / Germany in Poland

Niemcy nic nie wiedzą o polskiej historii! Kowalski mocno odpowiada ambasadorowi Niemiec

37

Za sprawą Instytutu Pileckiego rozgorzała dyskusja na temat wiedzy historycznej Niemców w kontekście historii naszego kraju. W dyskusji tej głos zabrał niemiecki ambasador Arndt Freytag von Loringhoven, któremu mocno odpowiedział poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski.

Wszystko zaczęło się od wywiadu, jakiego Hanna Radziejowska, dyrektor niemieckiego oddziału Instytutu Pileckiego, udzieliła tamtejszemu czasopismu „Der Spiegel”. W wywiadzie tym Radziejowska mówiła o niezwykle nikłej świadomości historycznej Niemców, gdy mowa o historii naszego kraju. Jest to tym bardziej zdumiewające, że przecież historia Polski i Niemiec, szczególnie ta w XX wieku, są ze sobą ściśle złączone.

Tymczasem projekt badawczy uruchomiony przez Instytut Pileckiego wykazał, że wiedza obywateli Niemiec w tym zakresie jest wręcz szczątkowa. Mają oni zaledwie mgliste pojęcie o kulturze i historii naszego regionu. Niemcy II wojnę światową kojarzą z okupacją Francji, ale nie wiedzą niemal nic o horrorze, jaki przeżywali Polacy. Co równie szokujące, Niemcy nie tylko nie zdają sobie sprawy, jak gigantyczne straty w obszarze nauki czy kultury poniosła Polska w wyniku działań Hitlera, ale także nie mają świadomości, że wojna przyniosła aż trzy miliony polskich ofiar pochodzenia nieżydowskiego.

Szok? Owszem. Wydawać by się mogło, że taka sytuacja powinna wzbudzić wielkie zaniepokojenie wśród dyplomatów i polityków. O ile jednak można mówić o jakiejś reakcji, trudno stwierdzić, by była ona nadmiernie ostra. Dowodem na to jest tweet, jaki zamieścił ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven. Napisał on, że w relacjach polsko-niemieckich potrzeba „wrażliwego podejścia”

Zgadzam się z oceną, że w Niemczech są puste przestrzenie pamięci. Dlatego tak ważne jest polskie miejsce pamięci w Berlinie i polsko-niemiecki podręcznik do historii. Potrzebne jest szczegółowe, wrażliwe podejście do historii i wolność badań naukowych” – to pełna treść tweeta dyplomaty.

Zbyt oględnie? Zdecydowanie. Tak samo stwierdził poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski, który w krótkich słowach odpowiedział ambasadorowi, zauważając, że Niemcy powinni wykazywać się większą liczbą czynów w zakresie relacji między obydwoma narodami.

Wrażliwe podejście do historii"? Wystarczy mówić prawdę - Niemcy powinni o tym pamiętać, gdyż wybielają odpowiedzialność za swoje zbrodnie. W niemieckich domach przechowywane są do dziś np. zrabowane przez Pana rodaków polskie dzieła sztuki. Więcej czynów, a nie pustych słów” – napisał Kowalski.

Mocno? Ale czyż nie prawdziwie?

dam/dorzeczy.pl,”Der Spiegel”

Komentarze (37):

inżynier Globke2021.05.4 15:52
A to czasem nie jest syn SS mana?
Wyparcie2021.05.3 15:34
Niemcy od 1945 roku prowadzą polityki wyparcia się winy.
Arndt Freytag und Sonnentag2021.05.4 15:52
To polnische napadli na nasze stacje w Gleiwitz !
heniek2021.05.3 11:47
kretynie z poski jesteś wyjątkowo głupi ,złośliwy i nie nie jesteś polakiem
Olo2021.05.3 11:40
Następnym jak żona będzie przyjmować ofiarę to powinna jej doradzić wrażliwe podejście do gwałciciele, może z tej wrażliwości powinna się doszukać choć odrobinę satysfakcji, lub nawet wdzięczności.
lech2021.05.3 10:29
Myślę, że syn adiutanta Hitlera nie powinien nas uczyć wrażliwości historycznej.
Cool2021.05.3 9:30
https://ciekawostkihistoryczne.pl/2011/07/01/byly-szwedzki-ss-man-polacy-to-powinni-nazistom-na-kolanach-dziekowac/ .... A komunizm zniósł feudalizm i analfabetyzm! (???);-/ ...
Anonim2021.05.3 9:44
Ano 80 lat temu Wehrmacht i SS cywilizowali Wschód, a niedawno Wojsko Polskie cywilizowało Afganistan:) Wszystkie 3 formacje otrzymywały za misje ładne pieniążki. Dla cywilizujących to szlachetne, odważne misje z narażeniem życia, a dla cywilizowanych zbrodnicze napaści. Taka sytuacja:)
Cool2021.05.3 10:26
... tyle, że w IIRP była państwem demokratycznym i nie wspierała terroryzmu światowego! ... Ale tłumacz sobie poczujesz się lepiej!
Anonim2021.05.3 11:27
Oczywiście. USA też jest państwem demokratycznym jak i Polska. A cywilizują ile wlezie.
Cool2021.05.3 12:07
Powinieneś zrozumieć, że Afganistan tak jak kiedyś Niemcy, był źródłem "światowego terroryzmu" ... i gdyby Niemców w latach 30-tych potraktowano tak jak dzisiaj Afganistan, to nie doszłoby do Drugiej Wojny Światowej?! ... kumasz już, czy tłumaczyć dalej?
Zagłoba2021.05.3 8:37
Imć Kowalski to nielichy łeb! Kolejny kryształ z kolekcji koalicji rządzącej. Ja jestem Kowalski, a to jest pani Kowalska!
ceramik2021.05.3 8:28
Niemców agresji nauczył Hitler, propagandy nauczył Goebbels, a hucpy nauczyli ich, ci, których niemieccy mordercy kominem puszczali. Przecież niemieckie głowy, to pustostany, więc czego od nich oczekiwać. Należy tylko na nich uważać i daleko od siebie.
Kowalski ale nie Roch2021.05.3 7:55
Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski znalazł sobie nowe bojowe zadanie. Będzie walczył nie tylko z ideologią LGBT, ale także z ideologią dekarbonizacji. Kowalski stanął w Sejmie na czele "zespołu ds. suwerenności energetycznej". Wcześniej Janusz Kowalski zasłynął m.in. hasłem "veto albo śmierć" w sprawie budżetu UE i powiązania pieniędzy z praworządnością. Nie wiadomo, czy jego zespół będzie obradował pod hasłem "węgiel albo śmierć".
Anonim2021.05.2 22:30
To może Pan Ambasador ten termin: "wrażliwe" podejście do historii wyjaśni? Mówiliście o nas polskie świnie, mieliśmy być bezrozumną siłą roboczą dla niemieckich panów. Obecnie to wy jesteście siłą roboczą dla żydowskich panów, nabraliście wrażliwości? Empatii?
Cool2021.05.3 9:34
"Wrażliwe" ... należy rozumieć jako, nie poruszające tematów, zbrodni na polskiej ludności i reperacji wojennych! .. Tyle na początek.
Krzysztof Sciepuro2021.05.2 21:53
Nie wiedza, bo zrobiono wszystko, zeby nie wiedzieli- na tym polega konsekwentnie realizowana przez Niemcy polityka historyczna.A u nas ciagle trwa spor jaka, i czy wogole polityke taka prowadzic. Zastanawiajmy sie dalej, a przyjdzie czas, ze Niemcy upomna sie o reparacje wojenne od nas.
katolicka deratyzacja Polski2021.05.2 21:27
Niemcy zawsze klamia,. Razem z popierajaca ich Komuna i Konfederacja.
Prawda2021.05.3 6:43
Ważne że nie popierają bolszewickiego PiS!
Europa.2021.05.3 8:36
Prawda ,twoja prawda jako idioty lewaka , nic nie znaczy,jako , ze lewactwo to najglupsza partia na swiecie. wasi partyjni liderzy to takze umyslowi maruderzy i najlepiej bedzie, kiedy piorun was uderzy. TY baranie, nie wiesz , ze pochodzicie z gangreny komunistycznej i ta nazwa na zawsze z wami pozostaje.
Prawda?chyba komsomolska2021.05.3 16:03
Gdyby nie PiS zapewne nie dozyłbys do emerytury,błagałbyś Helmuta o możliwość zbierania szparagów za parę eurocentów.I podcierał dupsko staremu ssmanowi który być może usmiercił ci pół rodziny!
chłopka2021.05.2 21:06
" WYSTARCZY MÓWIĆ PRAWDĘ " . To samo trzeba powiedzieć Polakom . Polakom ? Wystarczy mówić prawdę . A Janusz Kowalski jest synem prawdy ? Czyżby ? Kowalski to ładne nazwisko Takie polskie .
Cool2021.05.3 9:38
Polacy znają prawdę! ... a swoją goonoprwdę, wciskaj w swoje śmierdzące rozkalibrowane 4litery!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.05.2 20:52
Brawo Kowalski - tak trzeba, może zrozumieją a może nie.
Cool2021.05.3 9:39
Żeby rozumieć, trzeba myśleć ... więc, raczej nie!
­2021.05.2 20:01
A co, żołnierzu, kobieta twa Ze złotej Pragi dostać ma? Pantofelki velours, O których śni Tyle nocy i dni, Musisz zdobyć ty, W złotej Pradze, gdzie wojna trwa! A co, żołnierzu, kobieta twa Z Oslo nad fiordem dostać ma? Kołnierz z młodych fok, O którym śni Tyle nocy i dni, Musisz zdobyć ty, Nad fiordami, gdzie wojna trwa! A co, żołnierzu, kobieta twa Co z Amsterdamu dostać ma? Korali sznur, Ten, o którym śni Tyle nocy i dni, Musisz zdobyć ty, W Amsterdamie, gdzie wojna trwa! A co, żołnierzu, kobieta twa Z Brukseli w Belgii dostać ma? Parę pończoch a jour, O których śni Tyle nocy i dni, Musisz zdobyć ty, Hen w Brabancji, gdzie wojna trwa! A co, żołnierzu, kobieta twa Z paryskich sklepów dostać ma? Boa z ptasich piór, O jakim śni Tyle nocy i dni, Musisz zdobyć ty, Nad Sekwaną, gdzie wojna trwa! A co, żołnierzu, kobieta twa Co z Bukaresztu dostać ma? Z angory szal, O którym śni Tyle nocy i dni, Musisz zdobyć ty, W Bukareszcie, gdzie wojna trwa! A co, żołnierzu, kobieta twa Z ogromnej Rosji dostać ma? Czarny welon - kir, Który jej się śnił, Aż się śmierci wir W twoje serce wrył, W mroźnej Rosji, gdzie wojna trwa! W Rosji ciągle wojna trwa!
Anonim2021.05.2 19:42
Trzeba stworzyć Polską stronę internetową z ZBRODNICZEJ działalności Niemców na terenie Polski i nie tylko wojskowej w czasie 2 Wojny Światowej [ w języku NIEMIECKIM ] !!!!! Z przypomnieniem ZBRODNICZEJ DZIAŁALNOŚCI NIEMIEC W NAMIBII na początku ubiegłego wieku !!!!!!
Sofronis2021.05.2 19:30
Jak Niemiec w Polsce niemiecką propagandę sączy w polskojęzycznych mediach - to dobrze. W Niemczech media niemieckojęzyczne są niemieckie - inne nie maja prawa być.Polaków nie szanują i nimi pogardzają,bo poza Targowicą i P0 KORYTNIKAMI polskojęzycznymi z KUNDLEM Donaldem niemieckim żadna opozycja nie działa na szkodę własnego kraju na arenie międzynarodowej.
kowalski miech dobry na wszystko2021.05.2 19:00
A dlaczego napusciles Lukaszenke na Polonie na Bialorusi ????? Jak zakaptowana opcja sdputnika !!! Warchol !!!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.05.2 19:00
Jak już o złodziejach to kiedy polski kościół odda prawowitym właścicielom z Konstantynopola, skradziony im przez napyerdoloną polską szlachtę, obraz czarnego suczego ryja z jej bękartem, który znajduje się na jasnej górze?
Anonim2021.05.2 19:10
A może byś tak swój przebrzydły ryj pokazał zafajdany szczurze. Polska szlachta wiedziałaby, co z nim zrobić.
Rysiu Myślący2021.05.2 19:44
Mógłbyś napisać to po polsku, bo nie bardzo rozumie, teraz jest bełkot jakiegoś naćpanego.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.05.2 20:50
Bardzo Was wszystkich szczerze przepraszam - poprawie się w komentarzach.
Franek2021.05.2 20:51
We wtorek zawiadamiam prokuraturę o przestępstwie.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.05.2 20:53
Kto popełnił przestępstwo - podziel się tym.
Anonim2021.05.2 21:43
Stąpasz po cienkiej linie. Nie znasz dnia, ani godziny ...
Cool2021.05.3 12:09
Możesz się bardzo zdziwić! :)