Zdaniem hierarchów nadużycia liturgiczne osłabiają wiarę w Boga, wzmacniają egoizm i prowadzą do spadku liczby uczestników Mszy Świętej.– Niestety, wielu kapłanów i biskupów zbywają zarzuty o odchylenia od przepisów liturgicznych jako nieważne, podczas gdy w istocie są one poważnymi nadużyciami – ubolewa kard. Burke.

- Uczestnictwo w celebracji Eucharystii może osłabić wiarę, kiedy bierzemy w niej udział w nieprawidłowy sposób albo gdy liturgia nie jest celebrowana według norm liturgicznych – dodaje kard. Llovera. Zaznaczył, że problem ten dotyczy zarówno zwyczajnej jak i nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego.

Opinię dostojników podziela ks. Nicola Bux, profesor liturgiki i sakramentologii w Instytucie Teologii Ekumeniczno-Patrystycznej w Bari, a także autor książek popularnonaukowych o liturgii (m.in. „Jak chodzić na Mszę i nie stracić wiary”). - Wielu współczesnych katolików uważa, że Msza Święta jest przedmiotem wspólnej regulacji księży i świeckich. W rzeczywistości jest ona czymś, w czym działa Jezus– podkreślił ks. prof. Bux.

Jr3/kath