15.10.19, 19:45The Chancellery of the Senate of the Republic of Poland [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)]

Matka Kurka o Senacie: Nie zawracajmy kijem Wisły!

"Internetowe paplanie, że PiS nic teraz nie zrobi, bo utracił senat nie ma żadnych podstaw logicznych i prawnych. Wszystkie, ale to dosłownie wszystkie ustawy, które przeszły w poprzedniej kadencji przeszłyby i w tej, z tą różnicą, że opóźniłoby się tempo legislacji"-pisze Piotr Wielgucki "Matka Kurka" na swoim blogu w serwisie Kontrowersje.net.

"Pierwsze komentarze po utracie większości przez PiS w senacie w wykonaniu, przepraszam za wyrażenie, masowego komentatora sieciowego, nie były niespodzianką. Ignorancja łamana na przekonanie o własnej genialności, ale to taka ignorancja, że żal patrzeć. Senat zablokuje wszystkie ustawy! Tak grzmiała internatowa ignorancja, chociaż mogła sobie wpisać jedno hasło do wyszukiwarki i sprawdzić, że to kompletna bzdura"-pisze bloger, odnosząc się do utraty przez Prawo i Sprawiedliwość większości w Senacie, przy zachowaniu samodzielnej większości w Sejmie. 

"O likwidacji senatu mówiło się od lat, miedzy innymi dlatego, że senat nie ma żadnej możliwości zablokowania ustaw, może jedynie zgłaszać poprawki, które sejm przyjmuje lub odrzuca większością bezwzględną, czytaj zwykłą większością."-zauważa Wielgucki, podkreślając, że obawy wielu internautów nie mają "żadnych podstaw logicznych i prawnych". 

"Wszystkie, ale to dosłownie wszystkie ustawy, które przeszły w poprzedniej kadencji przeszłyby i w tej, z tą różnicą, że opóźniłoby się tempo legislacji. Nie ma zatem najmniejszego zagrożenia, że jakakolwiek ustawa przegłosowana przez sejm, zostanie zablokowana przez senat, czyli PiS może nadal bez większych przeszkód wprowadzać dobre zmiany. Czy to oznacza, że wszystko wygląda tak kolorowo po przegrupowaniu sił w senacie. Niestety nie, w takim składzie i przy porozumieniu całego anty-PiS, towarzystwo jest w stanie wybrać sobie marszałka senatu, a to oznacza spore problemy, ponieważ marszałek może bardzo dużo"-zastrzega publicysta. W ocenie "Matki Kurki", choć Senat nie może zablokować ustawy, to może "przy pomocy rozmaitych kruczków prowadzić obstrukcję i to zgodnie z prawem". 

"Senat ma miesiąc na wniesienie poprawek do ustawy przesłanej przez sejm, jeśli tego nie zrobi ustawa przechodzi w takim kształcie, jaki zaproponował sejm. Z tej możliwości opozycyjny marszałek z całą pewnością korzystałby nieustannie. Pojawiły się też inne niedogodności i zagrożenia, które krążą po Internecie, część sensowna, część niegodna uwagi. Prawdą jest, że senat powołuje dwóch członków KRS, dwóch członków kolegium IPN i aż trzech członków Rady Polityki Pieniężnej"-czytamy na blogu Piotra Wielguckiego. 

"Tutaj rzeczywiście jest spory kłopot, ale najważniejsza w tym zestawie KRS nie jest zagrożona przez najbliższe trzy lata, ponieważ KRS powołano w kwietniu 2018 roku, a kadencja trwa cztery lata. Pozostaje jeszcze jedna kwestia, średniej wagi, gdzie też pojawiło się wiele nieporozumień. Otóż senat nie powołuje, ale musi wyrazić zgodę na powołanie: Rzecznika Praw Obywatelskich, Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Dziecka, Generalnego Inspektora Danych Osobowych, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej"-podkreśla bloger. 

"Co to oznacza, że senat wyraża zgodę? Dokładnie tyle, że wybór sejmu, podobnie jak przegłosowana ustawa, musi w ciągu miesiąca przejść przez ocenę senatu. Jeśli senat takiej oceny nie dokona, kandydaci są uznawani za powołanych na stanowiska. Gdy senat nie wyrazi zgody, sejm wybiera kolejnego kandydata. Pytanie do specjalistów jest takie, jak długo może trwać ta „zabawa”? Nie udało mi się doszukać przepisu, który by to regulował, nie twierdzę, że taki nie istnieje, może ktoś bardziej bystry do tego dotrze. Natomiast przy braku odpowiedniego przepisu lub w przypadku niejasnych zapisów dających pole do wiecznej obstrukcji, wiadomo, co należy zrobić. Przegłosować nową ustawę, że senat może najwyżej raz nie wyrazić zgody, a za drugim razem większością 2/3 głosów i po sprawie"-wskazuje publicysta.

"Utrata większość w senacie to nie jest korzystna sytuacja, nie ma co zawracać Wisły kijem. Komfortu legislacyjnego nie będzie i należy się spodziewać „ciamajdanów” w senacie, ale wszystko da się poukładać i cierpliwie czekać, aż się posypie „antypisowska” komitywa, co jest kwestią czasu. Być może już na starcie uda się wyjąć 1-2 senatorów, jednak od razu uprzedzam, że to nie będzie łatwe. Na trójkę niezależnych: Tyszkiewicz, Kwiatkowski, Gawłowski, nie ma co liczyć, z PSL jest „Misiek” Kamiński i Libicki. Jedyny kierunek to POKO, wbrew pozorom tylko tam istnieją realne szanse na przejęcie senatora. I tak by to z grubsza wyglądało"-podsumowuje Matka Kurka. 

Kontrowersje.net

Komentarze

Druh Ryszard 2019.10.17 12:07
Mówiąc krótko, dobrze byłoby jeśliby Zjednoczonej Prawicy udało się - w jakikolwiek sposób - "zmontować" większość w Senacie. Antypis myśli bardzo pragmatycznie i wybiera kierunek - jak najwięcej szkodzić naprawie Rzeczypospolitej, im gorzej w państwie oraz wśród nastrojów społecznych, tym lepiej dla nich. Jest to zrozumiałe nawet dla analfabety politycznego. Tu nie można liczyć na żadną refleksję nad dobrem Polski ze strony totalnej opozycji, liczy się tylko, co damy "ugrać" dla siebie, i jak najbardziej zaszkodzić Polsce za granicą. Przez cztery lata tak robili, i teraz tak samo będą czynić. Są to jawni szkodnicy państwa polskiego, i tylko należy się dziwić, że jest tylu Polaków którzy ochoczo głosują na jurgieltników - którzy wcale z tym zaprzaństwem się nie kryją !
blabla2019.10.16 7:05
Wielgucki wspomniałeś o Miśku, czy Antoni dalej go posuwa?
Tadeusz 2019.10.15 22:26
W II RP przywrócili Senat a po II wojnie, PRL Senat zlikwidował. Śmiało PIS najlepiej niech Piotrowicz to zrobi.
stan2019.10.16 15:38
A wybrałeś go? Przegrał, pomimo, że miał ponad 10 tys. głosów, a Jachira weszła do Sejmu z ponad 6 tys. I zamiast prawnika, będzie cyrkówka, ale czy Polska zasłużyła na to, co zgotowały jej wyrodne dzieci?
SLAWAN2019.10.15 22:02
No tak, ale powoływanie najprzeróżniejszych rzeczników, czy prezesów instytucji kluczowych dla poprawności życia publicznego leży w gestii Senatu.
Olej2019.10.15 21:49
Czasami żałuję ! Że w 2016 r. PiS wygrał i zrobił to dużo za wcześniej. Jakże by było klarowniej popatrzeć finału rządów specjalistów od robienia kupy kamieniami. Gdyby dobrnęli ze złodziejstwem do przysłowiowego końca a naród ujrzałby wenezuelską perspektywę rozwoju, sprawy przybrałyby dynamiczny przebieg i być może teraz nie oglądalibyśmy tej całej swołoczy, która mutuje w rozmaitych klubach, tworząc sobie środowisko do żerowania i trwania przy korycie. Jakże by było miło ujrzeć ich we Wronkach lub Sztumie, gdyby oczywiście udało im się ujść przed rozwścieczoną ulicą żądną ich powywieszać. A tak trzeba się męczyć i oglądać fasowane mordy cwaniaków, wybieranych przez innych cwaniaków, wspartych tabunami durniów.
Laura2019.10.16 9:27
Nie liczyłabym na to że Polacy wyszli by masowo na ulice a jakby wyszli to bandyci z poko spałowaliby ze az hej.Pamietajcie ze w POKO i Lewicy zacumowały najgorsze komusze elementy
bystry ziutek2019.10.18 21:52
W Rumunii nie takich mieli gwardzistów a cała familia ciał-cześku poszła do piachu.
Reytan2019.10.15 21:39
Błagam wszystkich, którzy deklarowali wyprowadzkę z Polski po wygranych wyborach przez PIS – pakujcie się szybko i wypi-erda-lajcie !
Naczelny2019.10.15 22:05
Glapiński, Ty nie meiszkasz w Polsce od czasów komuny, wiec zamnikj jadaczkę zdrajco.
Naczelny2019.10.15 22:12
Holenderski hipokryto
Zosia2019.10.15 21:37
Polska to dziwna kraj, 45 lat komunizmu to jeszcze za mało peeudopolakom ?!! Ponad 3 mln ludzi głosowało na postkomunistów. To nieprawdopodobne !!!
PePe2019.10.15 21:36
Teraz czekamy na spełnienie obietnic, że gdy wygra PIS to polszewicy opuszczą ten kraj !!!
KKK2019.10.15 21:34
Prosimy wszystkich czytelników i komentatorów Frondy o ignorowanie sku-rwiela, który przeistoczył się z "dzielnicowego" na „Björn Karlsson”. Ten przygłup kasuje pinądze od PO i będzie robił hejt tak długo jak będą mu płacić ! Ten osobnik to typowy upierdliwy wsiak, psychicznie chory. Prosimy nie czytać i nie komentować jego wypocin. Prosimy go ignorawać i przechodzić do swoich komentarzy !!! Napisaliśmy już petycję do moderatora Blogu o indentyfikację jego IP numeru, odnalezienie danych personalnych i blokadę czy ewentualne ukaranie tego szczocha.
Janek2019.10.15 20:58
Kolejny Łautorytet frondy się odezwał . Gratuluję takich autorytetów
anonim2019.10.15 20:37
Ma Pan rację, tylko te wszystkie gierki plus trefnisie w Sejmie, to na prawdę trzeba mieć mocne nerwy, aby to wszystko wytrzymać, współczuję wszystkim tym poważnym ludziom, którym zależy na pracy dla naszego kraju, a będzie to utrudniane i przez trefnisiów kompromitowane, póki co to wiele u nas jest do zrobienia, a przynajmniej część wyborców nie podeszła do tego poważnie.
mordechaj2019.10.15 20:22
Matka K..., ojciec złodziej nie może pogodzić się z tym, że PiS przegrał w Senacie w okręgach jednomandatowych czyli JOW-ach. Co gorsze dla PiS to koalicja ta czyli PiS+Ziobro+Gowin uzyskali w wyborach do Sejmu 8 051 935 głosów, natomiast PO-KO+PSL+SLD zdobyli 8 958 824 głosów, czyli o 906 871 głosów więcej, jak "suweren pisowski". Zawsze twierdziłem, że PiS to MNIEJSZOŚĆ w Polsce. Kolejne wybory to potwierdzają i ŻADNE nawet 10 tys. + tego nie zmieni.
Liczymy2019.10.15 22:10
A głosy na Konfederację gdzie zgubiłeś?
stanislawa 2019.10.16 15:12
Poki co w POlsce obowiazuje system DONTA , a ten daje premie za najwieksze poparcie partii . Poki co jeszcze nie wymyslono innego systemu , Jowy tez sie nie sprawdzaja , w W Brytanii chociazby przejechali sie na Jowach . A zeby zmienic trzeba wiekszosci Konstytucyjnej a tej nie ma i predko nie bedzie . Wiec mozecie sobie gdybac co by bylo . Do Senatu weszli ludzie z zarzutami co powinno nas napawac wstydem delikatnie mowiac , wszak glosujac na takich ludzi przykladamy reke do utrwalania patologi i przestepstw
bystry ziutek2019.10.18 21:49
nie przegrał tylko nie ma samodzielnej wiekszosci a to jest różnica.To tak jakby nasi siatkarze przegrali bo nie mieli tylu punktów co reszta przegranych:)
Ciasny Marcin2019.10.15 20:00
hehe... a PiSiactwo myślało że będą rządzić już całe życie!
Stanislaw2019.10.15 21:38
Tak prorokowałeś? No cóż, miałeś podstawy!