Marszałek Grodzki po podziale Mazowsza - zdjęcie
25.07.20, 09:13fot. yt

Marszałek Grodzki po podziale Mazowsza

17

O pomyśle rozłączenia administracyjnego Mazowsza i Warszawy słychać już od jakiegoś czasu. W ostatni czwartek przypomniał o tym "Dziennik Gazeta Prawna", według którego PiS spieszy się z wydzieleniem stolicy, ponieważ na jesieni mogą nas czekać kolejne wybory.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował w piątek, że analizy i prace dotyczące podziału województwa mazowieckiego są już bardzo zaawansowane. Ostateczną decyzję w tej sprawie jednak będzie musiało podjąć kierownictwo polityczne PiS.
Do tematu tych zmian administracyjnych odniósł się m.in. marszałek Senatu Tomasz Grodzki, który powiedział:

- Jeśli intencje tego ruchu są nieracjonalne, a na to wszystko wskazuje, w tym głosy najbardziej zainteresowanych, czyli marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, to znaczy że to są działania, które należy jak najszybciej porzucić. Natomiast co zrobią rządzący, to trudno dywagować

Dodał też:

- Jeśli nie ma żadnych racjonalnych przesłanek do tego ruchu - a tak to wygląda - to nie powinien być on wykonywany, a kierowanie się odczuciem zemsty politycznej, czy chęcią odegrania się, to rzecz absolutnie nie do zaakceptowania i godna ubolewania

Oraz:

- Ale jeśli przejdzie to na etap działań legislacyjnych, Senat nie będzie kierował się emocjami. Przeprowadzimy rzecz porządnie przez cały etap legislacyjny. Będą opinie ekspertów, prawników. Przeprowadzimy analizę ekonomiczną i senatorowie będą mieli pełny materiał do podjęcia decyzji. Nigdy nie byliśmy maszynką do głosowania i nią nie będziemy

Ogólnie podział taki jest negowany przez polityków Platformy Obywatelskiej. Jak większość z nich podkreśla, na Mazowszu większość obecnie ma Prawo i Sprawiedliwość, natomiast w Warszawie – PO. Podział ten sprzyjałby przejęciu przez PiS władzy w sejmiku wojewódzkim.

 

mp/pap/fronda.pl

Komentarze (17):

ala2020.07.26 19:16
Grodzki powinien zapłacić za dywersję wyborów! Wykorzystał całe 30 dni na pracę nad ustawą. Powinien za to odpowiedzieć. Wybory powinny się odbyć 10.05 Poczta Polska była przygotowana, a jej pracownicy zmobilizowani. Komisje też były gotowe.
gość2020.07.26 19:15
Grodzki a odium wyłudzacza pieniędzy ci nie przeszkadza? Nie udawaj moralnego, bo wszyscy wiedzą jaki jesteś. To "odium zdrajcy" to o senatorze Mężydło (niegdyś PiS teraz PO)? Szczyt bezczelności i arogancji! Cóż, Grodzki niedawno gadał coś o zabójczych kopertach. W innym kraju taki gbur-koperciarz już dawno byłby spalony i z podkulonym ogonkiem siedziałby cicho i nie zabierał głosu .
Bystry.2020.07.26 18:21
Marszałek pyszałek zle skonczy.Pycha zawsze kroczy przed upadkiem.
Roman2020.07.25 20:26
Pan marszalek niech sie najpierw skrupulatnie wytlumaczy z lapowek ktore podobno pobieral jako ordynator szpitala i zwroci je z procentem osobom poszkodowanym. Ten zespol prawnikow ktory ma na mysli w Senacie dla analizy podzialu wojewodztwa i wydzieleniu Warszawki powinien sie zajac wyjasnieniem jego osobistych wykroczen w pierwszej kolejnosci.
Dam2020.07.26 7:51
Kampania wyborcza się skończyła, możesz poprzestać z oszczerstwami. No chyba, że się pojawiły jakieś dowody w końcu i będzie akt oskarżenia.
Karol2020.07.28 8:38
Ty co wszystkim Dasz, no wlasnie jak tam sie czujesz po "wygranych " wyborach czoskoskiego, bo jakos nic na ten temat ??!!
Obywatel2020.07.25 19:51
Za to, ze wstrzymal wybory na 10 tego ,powinien odpowiedziec za to, bo poszlo duzo pieniedzy na straty. Podatnicy sa oburzeni. Drugie wybory tez kosztowaly krocie. Niech zwroci, to wszystko. Zrobil wszystko,zeby wygral przeciwnik Prezydenta A. Dudy, bo P. Blonska nie miala szans, to wytypowali p Trzaskowskiego.
Szybka Randka2020.07.25 17:29
Chcesz się umówić na SZYBKI SEKS BEZ ŻADNYCH ZOBOWIĄZAŃ? Legendarny portal otworzył ponownie rejestracje. To najstarszy portal erotyczny do umawiania. Tysiące zweryfikowanych profili i lata doświadczenia na rynku czynią serwis numerem jeden! www.lexlale.com.pl
Anonim2020.07.25 13:31
Dlaczego prokuratura milczy i nie robi żadnego działania ani w jedną ani w drugą stronę. Społeczeństwo czeka !!!
Irena2020.07.25 23:33
Anonimie" ! ....Tłumaczę ci, JAK TO DZIAŁA! Sąd , czy Prokuratura, pracując nad jakąs sprawą nie muszą trąbić! Dla dobra sprawy, przed zakonczeniem dochodzenia nie ujawnia się faktów.! ...Po drugie , jak wiesz posłowie mają Immunitety..i wtedy, kiedy Senat mu go uchyli, to będzie można go ukarać! Bardzo mozliwe, że zbadają sprawę, a ukaranie bedzie po skonczonej Kadencji! Wiesz, że Senat mu nie uchyli, bo mają większość głosów w Senacie !
POwiem krótko2020.07.25 13:06
Struzik - WON; Grodzki Wona na pocztę do kopert; młody Gomułka Won; młody Cyrankiewicz Czajka Won - PO Won na śmietnik historii
no coments2020.07.25 12:14
a miał okazje włożyć morde w kubeł
Artur2020.07.25 10:08
Zadziwia mnie to do jak wielkich poświęceń są gotowi wyznawcy PO. W imieniu wszystkich chcą zrezygnować z ogromnego wsparcia z UE aby tylko w Polsce pogorszyła się sytuacja gospodarcza i PiS miał gorszy wynik wyborczy. O programie PO i Trzaskowskiego nikt nie słyszał, bo nie można brać na serio tego gniota, który Rafalala opublikował przed wyborami, jednak dwa punkty ich programu wydają się bezsprzeczne: zniszczyć polską gospodarkę i uwolnić Sławka z mamra.
Anonim2020.07.25 11:52
Bo to jest ich, przez nich wykonane i nie jest to ich ostatnie słowo...
Grażyna2020.07.25 23:41
Racja! ...Oni wszystko zrobią, jak to mówi się :" po trupach do celu"... ! Za wszelką cenę, mogą nawet całą Polską Gospodarkę rozwalić, aby wrócić! ...Pewnie mają się czego bać! Śpieszą się, aby ich nie osądzić na tyle Afer co narobili przez 8 lat, na ponad 800 mld zł!
Mirek2020.07.25 9:37
Województwo mazowieckie należy jak najszybciej oddzielić od Warszawy ze względów ekonomicznych ponieważ powiaty mazowieckie tracą 1 miliard euro dotacji . Warszawa i okolice są strefą najbogatszą w Polsce i średnia jeżeli chodzi o zamożność dla całego województwa jest bardzo wysoka . Tracą na tym biedne obszary wiejskie .
MT(*)2020.07.25 9:17
Kuriozalne "wolne księstwa" oraz "wolne miasta" muszą wracać do macierzy...