Lubczyk jest nam znany przede wszystkim jako przyprawa, która dodana do potrawy ma zwiększyć nasze szanse na powodzenie u płci przeciwnej. Jak się okazuje ten afrodyzjak oprócz właściwości pobudzających popęd płciowy to skuteczny lek na wiele codziennych dolegliwości.

Najwięcej dobroczynnego i leczniczego działania na Twój organizm ma korzeń lubczyka. Dzięki właściwościom rozluźniającym mięśnie m.in. jelitowe skutecznie pomaga uporać się z takimi dolegliwościami układu trawiennego, jak niestrawność, bóle brzucha czy wzdęcia. Pobudza także wydzielanie żółci, a w związku z tym jest dobrym rozwiązaniem przy braku apetytu. Zalecany jest również przy schorzeniach ze strony dróg moczowych np. skazie moczanowej czy problemami z pęcherzem, gdyż wykazuje on działanie moczopędne.

Warto, abyś się nim zainteresował, jeśli cierpisz na częste kolki, bóle gardła lub zmagasz się z czyrakami, żółtaczką czy kamieniami w nerkach. Przyniesie również ulgę przy migrenach i bólach reumatycznych. W przypadku przeziębień, nieżytów górnych dróg oddechowych czy kaszlu kup syrop z jego dodatkiem.

Kobiety powinny spożywać lubczyk w przypadku zmagania się z ostrymi bólami towarzyszącymi menstruacji, gdyż lubczyk działa rozkurczowo. Zalecany jest również osobom rzucającym palenie papierosów.

Ze względu na jego cenne właściwości odtruwające i oczyszczające organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii i ksenobiotyków warto włączyć tę roślinę do codziennego jadłospisu. Liście można stosować jako przyprawę do zup, sosów, mięs i warzyw.

Stosując napar z korzenia lubczyka obowiązkowo musisz zadbać o picie dużej ilości płynów, głównie wody. Inną wadą tej rośliny jest fakt, że u niektórych osób może przyczynić się do fotodermatozy, czyli wysypki, która pojawia się w momencie, gdy po zjedzeniu potrawy z dodatkiem lubczyku wyjdziesz na słońce.

Lubczyk -jak używać i jak przechować na zimę?

Aby zamrozić, co robię co roku i dobrze się sprawdza, bo nawet o tej porze wrzucając zamrożony po chwili jego aromat wyczuwalny jest w całym domu no i oczywiście w potrawie. Wystarczy zebrane liście opłukać, osuszyć i włożyć do woreczków.

jr/facebook