Kościół w Belgii przeprasza za zboczeńców - zdjęcie
20.05.10, 14:30

Kościół w Belgii przeprasza za zboczeńców

5

 

- Wszystkie ofiary nadużyć seksualnych prosimy o wybaczenie, zarówno za przypadki molestowania, jak i nieadekwatną reakcję na nie – napisali w liście biskupi, będącym podsumowaniem niedawnej wizyty "ad limina" w Rzymie.

Hierarchowie przyznali się także do błędów w postępowaniu z księżmi-pedofilami. - Reputacja instytucji kościelnych oraz ich przedstawicieli wzięła górę nad godnością młodych ofiar. Ci, którzy dopuścili się nadużyć, dostali drugą szansę, podczas gdy ofiary musiały nosić w sobie rany, które nie goją się wcale, albo tylko w niewielkim stopniu – napisali biskupi.

Poprosili także o wybaczenie bliskich ofiar i społeczeństwo. Zdaniem hierarchów, ujawnienie przypadków wszystkich nadużyć daje szansę na "oczyszczenie i nawrócenie w łonie Kościoła". Biskupi ogłosili, że uzyskali podczas wizyty poparcie papieża Benedykta XVI dla zmian w belgijskim Kościele. Zapowiedzieli między innymi dalsze zaostrzenie kryteriów dostępu do święceń kapłańskich i kościelnych funkcji. Każdy duchowny ma podlegać ścisłemu nadzorowi. Powstanie ponadto kodeks zasad obowiązujących wszystkich - także świeckich - pracujących w ramach instytucji kościelnych z dziećmi, młodzieżą oraz np. upośledzonymi dorosłymi.

W kwietniu Benedykt XVI zdymisjonował biskupa Brugii Josepha Vangheluwe, który przyznał się do seksualnego wykorzystywania chłopca w latach 80. Potem do niezależnej belgijskiej komisji badającej takie przypadki napłynęło blisko 300 skarg. Nowo mianowany prymas Belgii, arcybiskup Andre Leonard zapowiedział, że nigdy więcej nie będzie "milczenia i zatajania" skandalu pedofilii i dodał, że dymisja biskupa Brugii dowodzi, że Kościół katolicki chce "odwrócić kartę".

AJ/Onet.pl

 

Komentarze (5):

anonim2010.05.20 15:19
Bardzo dobry na temat skandali pedofilskich napisał Ks. prof. Marian Machinek http://www.debata.olsztyn.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1078:przeraenie-i-poczucie-zdrady&catid=65:publicystyka&Itemid=123
anonim2010.05.20 20:11
@Szansonista</p><p> Dokładnie, niech przepraszają Ci, co ukrywali i dopuścili się przestępstwa. Jeżeli dziecko jest molestowane przez nauczyciela w szkole państwowej, to premier/prezydent nie przeprasza. Czy ofiara może w takim przypadku zaskarżyć państwo i chcieć odszkodowania?
anonim2010.05.20 20:42
@Jerzy2010 i @Szansonista nie myślałem, że kiedyś się z wami zgodzę, ale wszyscy pedofile księża powinni mieć specjalną stronę internetową z ich personaliami i zdjęciami dla opamiętania następnych, którzy chcieli by iść w ich ślady. Biblia jednoznacznie stwierdza, że przepraszanie tak, ale sprawiedliwość i kara też, a największą karą dla pedofila jest wstyd i publiczne upokorzenie! TO ONI POWINNI PRZEPRASZAĆ I POKUTOWAĆ, A NIE KOŚCIÓŁ I JEGO NORMALNI WYZNAWCY... Taka strona pomogła by też określić rzeczywistą skalę problemu tzn. promile 1 procenta czy więcej?
anonim2010.05.20 22:19
Smutne że są księża którzy molestowali i gwałcili dzieci, niejednokrotnie niepełnosprawne, smutne że byli tacy hierarchowie którzy to starali się tuszować co wiemy z mediów, to naprawdę potworne. Biedne dzieci.
anonim2010.05.21 13:48
Ciekawe,dlaczego przez wszystkie te lata nie przeprosił rząd belgijski za AFERĘ DUTROUX - za gwały na dziewczynkach: 13 lat więzienia-wyjście po trzech. otem gwałty, tortury,zabójstwa na kilkunastu innych dziewczynkach,z tego 3 Słowaczki- przywiezione przez małżonkę p.Dutroux.Zamurowanie żywcem 4-ch dalszych plus koleżki niejakiego Bernarda Weisnsteina.W sprawki(orgie pedofilskie w kilku posesjach należących do niego,filmiki pedofilskie, torturowanie i morderstwa na dzieciach)zamieszane są osoby z najwyższej półki belgijskiej łącznie z członkami rodziny królewskiej,rządu belgijskiego ,wyższych sfer policyjnych, prokuratorskich i sądowych.A TYLKO KOŚCIÓŁ KATOLICKI PRZEPRASZA. Dobre i to.Belgia niedługo się rozpadnie,może wtedy poznamy zawartość pamiętniczka pana Dutroux,człowieka,który już dawno powinien wisieć,ale żyje sobie na koszt podatnika odseparowany od "klasycznych" więźniów,to jeszcze mógłby coś zeznać kolegom,a tak zawsze może "się powiesić" w celi- jak w Polsce.