Jakie są założenia reformy ordynacji samorządowej? Likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych, dwie kadencje burmistrzów i prezydentów, zniesienie głosowania korespondencyjnego - to główne punkty przygotowywane przez PiS reformy samorządowej, twierdzi RMF FM.


Zmiany mają poprawić transparentność wyborów. Ustawa nakłada obowiązek transmisji z lokalu wyborczego lub jej nagrywanie, jeżeli transmisja byłaby niemożliwa. Dodatkowo przewodniczący komisji będzie musiał sprawdzić każdą karte do głosowania i oznajmić, czy głos jest ważny, czy nie, w obecności wszystkich członków komisji. Dzięki ograniczeniu czasu sprawowania władzy przez prezydetnów i burmistrzów przyczynić się do likwidacji lokalnych samorządowych układów.


Większa będzie też rola mężów zaufania, którzy otrzymaja prawo do udziału we wszystkich pracach komisji. Serwery i oprogramowanie do liczenia głosów będą musiały być zarejestrowane w kraju.


Dodatkowo kandydat na radnego będzie mógł startować tylko w tym województwie, w którym mieszka.
Wreszcie żaden komitet wyborczy nie będzie na pierwszej stronie wielostrinicowej karty do głosowania, bo pierwsza i druga strona będą zajęte przez spis treści i opis głosowania. 

mod/rmf24.pl