Kard. Müller: Zawieszenie publicznych Mszy jest uzależnieniem od państwa, jest niedopuszczalne - zdjęcie
07.05.20, 15:13

Kard. Müller: Zawieszenie publicznych Mszy jest uzależnieniem od państwa, jest niedopuszczalne

13

„Ten wirus jest tragedią dla wielu ludzi. To właśnie powód, dla którego Kościół ma obowiązek przedstawić wizję ludzkiego cierpienia i istnienia w perspektywie życia wiecznego, w świetle wiary. Zawieszenie Mszy publicznych jest zrzeczenie się tego zadania, jest zredukowaniem Kościoła do zależności od państwa. Jest niedopuszczalne” – powiedział kard. Gerhard Müller w wywiadzie udzielonym „La Nuova Bussola Quotidiana”.

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary zauważył, że „Kościół nie jest klientem państwa”. Jego zdaniem, czym innym jest „podjęcie środków zapobiegawczych, by zminimalizować ryzyko zarażenia, a innym zakazanie liturgii”. Toteż „żaden biskup nie ma prawa zakazać w ten sposób Eucharystii”, a biskupi, którzy karali księży za odprawienie Mszy dla kilku tylko osób, stawiają się w roli „urzędników państwowych”. Tymczasem „naszym najwyższym pasterzem jest Jezus Chrystus, a nie Giuseppe Conte czy inna głowa państwa. Państwo ma swoje zadanie, ale Kościół ma swoje” – stwierdził stanowczo niemiecki hierarcha. „Naszym zadaniem jest obrona wolności i niezależności Kościoła – dodał kardynał – oraz wyższości Kościoła w wymiarze duchowym. Nie jesteśmy agencją podporządkowaną państwu”.

Kard. Müller podkreślił, jak ważna jest modlitwa i uświadomienie sobie, że „wszystko zależy od Boga”. „Musimy modlić się do Boga o przezwyciężenie wyzwań naszego osobistego i społecznego życia, ale bez zapominania o wymiarze transcendentnym, tej wizji wiecznego życia i bliskiej więzi z Bogiem i Jezusem Chrystusem w naszym cierpieniu”.

Kardynał podkreślił, że Msza transmitowana przez media nie może zastąpić uczestnictwa w niej bezpośrednio. Bóg stworzył sakramenty dla nas, nie dla siebie. A jako istoty cielesno-duchowe ich potrzebujemy i potrzebujemy wspólnego w nich uczestnictwa: świętej komunii. „Jednak są biskupi, którzy mówią, że niektórzy wierni są zbyt przywiązani do Eucharystii. To absurd” – stwierdził kard. Müller, krytykując jednocześnie tych biskupów, którzy jak bp Victor Fernandez twierdzą, że „obowiązek uczestnictwa we Mszy w niedzielę jest przykazaniem wprowadzonym przez Kościół”.

Kard. Müller zauważył, że ci sami ludzie, którzy opowiadali się za pomysłem żonatych księży, by zapewnić dostęp do Eucharystii w Amazonii, „teraz (...) bezwstydnie argumentują coś dokładnie przeciwnego: że nie potrzebujemy Eucharystii”. Skrytykował także tych hierarchów, którzy twierdzą, że pierwszym obowiązkiem jest ochrona zdrowia, a zapominają o słowach Chrystusa, który mówił o tym, że ważniejsze jest, by nie zgubić duszy. Podkreślił potrzebę łączenia wiary i rozumu. Nie negujemy więc medycyny, ale „nowożytna medycyna nie zastąpi modlitwy”. Poza tym „oczywiste jest, że nie możemy narażać życia i zdrowia innych, ale to nie jest najwyższa wartość”.

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary potępił „ideologię pragmatyzmu” i „niedocenianie aspektu nadprzyrodzonego”. „Istnieje integracja pomiędzy wiarą a rozumem, pomiędzy zaufaniem Bogu a kompetencjami w naukach przyrodniczych”. Stąd bycie znakomitym lekarzem nie jest sprzeczne z zaufaniem Bogu.

 

jjf/LifeSiteNews.com

Komentarze (13):

Jerzy2020.05.8 2:26
Księże biskupie, proszę to panu Polakowi, pseudonim "prymas" powiedzieć... on jest gotów do wiernych strzelać - nazywa nas, chrześcijan, chcących uczestniczyć we mszy świętej mordercami....
Glaudiusman2020.05.7 20:28
Święte słowa Kardynała. Zawieszenie Mszy Świętej jest niedopuszczalne. Kościół nie jest klientem ani państwa ani jakiegoś gatesa !!!
gośka2020.05.7 19:18
myślicie, że Bóg ocenia kto ile razy był w kościele? jesteście tacy prości...nic mi to nie pomogło! wyrzut sumienia był skierowany głównie przeciwko ludziom i ich traktowaniu..jako młoda codziennie chodziłam do kościoła z matką...i w piekle dostałam wyrok!
Agnie2020.05.7 18:01
Cześć! Nazywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - loveto.one/agnie
matis892020.05.7 15:57
14 maja Bergoglio Fałszywy Prorok Nie Katolik wymodli u pachamamy, molocha z Koloseum, Buddy, Allacha... zakończenie epidemii gospodarczej poprzez globalne masońskie trujące szczepienie.
Zephyr2020.05.7 15:49
Magyarországon május 4-től az Orbán kormány megengedte a nyilvánosságnak, hogy az emberek között 1,5 méter távolságra tevékenykedjen. És mit csináltak a magyar püspökök? Semmi. Nem folytatták a nyilvános miseket. Úgy tűnik, hogy nagyon szeretik, és nem szívesen ünneplik az Eucharisztiát. Ez nagyon szomorú a hívõk számára, mert kiderül, hogy pásztoruk ahelyett, hogy vezetõk lennének Krisztus követésében, lusta, félénk szolgák, nem lehet tudni, ki. Mert nem Krisztus.
Zephyr2020.05.7 15:48
Na Węgrzech, od 4 maja rząd Orbana zezwolił na publiczne uczestnictwo wiernych w nabożeństwach z zachowaniem 1.5 metra odległości pomiędzy ludźmi. A co zrobili węgierscy biskupi? Nic. Nie wznowili publicznych Mszy św. Wygląda na to, że im to bardzo odpowiada i nie kwapią się do celebrowania Eucharystii. Jest to bardzo przykre dla wiernych, bo okazuje się, że ich pasterze zamiast być przywódcami w naśladowaniu Chrystusa, są leniwymi, bojaźliwymi sługami nie wiadomo kogo. Bo na pewno nie Chrystusa.
SilnyPedał2020.05.7 15:36
Zamknij swój parszywy ryj czerwona moczymordo!!!
Wojciech2020.05.7 15:36
wierzcie w Pana Naszego Jezusa Chrystusa, na msze chodzić należy a w księży się nie wierzy, tylko w Boga
katolicka kretynizacja polski 2020.05.7 15:35
Panie Müller to wy jesteście gośćmi w krajach w których żerujecie i powinniście się dostosować do panującego tam prawa! a jak wam to nie odpowiada to droga wolna...
Jan Radziszewski 2020.05.7 15:25
jak jest w powiedzeniu "Co ma wisieć - Nie Utonie!" Ty rzeczniku, Żydzie Pinkasie nie zalecaj modlenia się w domu bo to nie jest Twoje zadanie. Twoje miejsce nie jest w Polsce a zwłaszcza w polskiej służbie zdrowia. Prezydencie Dudo nie bądź chwiejny. Dawałem Ci Łaski lecz kto nie wykorzystuje Łask ten kończy źle. Możesz być powieszony przez lud Polski. Nie teraz jeszcze lecz gdy będzie w Polsce wielki krach gospodarczy i dziesiątki tysięcy zmarłych na coronawirusa a więcej niż milion chorych to jest to już bardzo prawdopodobne. Okazałem Ci Łaskę gdy Hostia przytoczyła się do Twoich rąk. Nie byłeś tego godzien jak każdy, ale jesteś prezydentem Mego umiłowanego kraju, skąd pochodzi Mój przodek o imieniu Iz ( jak było w tych Orędziach). Dlatego tak Cię uszanowałem. Uszanuj Ty i Mnie, nie tylko w sercu, kłaniając się wrogom Polski, lecz postawą. Polska to nie Polin. Polska jest krajem starożytnym a Ariowie - Słowianie, w tym zwłaszcza z terenów dzisiejszej Polski, nieśli kulturę i swoje geny na Bliski Wschód i w wiele innych miejsc. Imię Mojej Matki jest słowiańskie – Miriam, to znaczy - jestem pokojem. Korzenie Mojego Imienia też są słowiańskie : Iz, co znaczy – z głębi prarzeczy. Przykładem jest rzeka Izera, dzisiaj w Niemczech, wtedy i później rzeka ludu tylko słowiańskiego. Dawid oznacza - dający wid, czyli światło. Uzupełniaj swą wiedzę prezydencie Dudo bo źle Cię uczyli ( jak i innych Polaków). Sam powiedziałeś, że się uczysz, zatem ucz się. Masoni w Polsce, sługi szatana. Wasz czas w Moim Kraju kończy się. Posłużę się jeszcze wami dla oczyszczenia Polski lecz wasze miejsca w piekle są straszne. Kto szkodzi Polsce będzie bardziej jeszcze męczony niż mieszkaniec innego kraju szkodzący jemu. Zatem wasze piekielne cierpienia masoni służący szatanowi w Polsce będą jeszcze większe niż masonów we Francji, Niemczech czy innych krajach. Zatem pamiętajcie. Chcecie żyć choćby dla marnego życia ziemskiego i waszych bliskich. Zatem czyńcie tak aby żyć bo kto oddaje się szatanowi nie żyje lecz już jest martwy. Strzeżcie się. Truliście przez wiele lat Polaków smugami chemtrails. Zatrzymałem to teraz w wielkim stopniu. Widzicie to. Więc nie wierzgajcie przeciw ościeniowi. Nie chcę was zgładzić. Wy sami idziecie na zagładę. Służcie Polsce. To ostatni wasz czas. Amen. - Dziękuję Chryste Królu, doskonały nasz Panie i Zbawco.
Kamila2020.05.7 18:16
Janie R... Ty jesteś niereformowalny! Tyle razy cię proszę, abyś mi odpisał! Nie wiem kim jest ten Rzecznik Pinkas, zawsze o nim we wpisie piszesz! Dlaczego nie chcesz mi odpisać? Nie znam takiego rzecznika, więc pytałam i pytam nadal? Znałam takiego lekarze chirurga Pinkasa, pracował dawno temu u nas w szpitalu! Czy to ten? tyle że on nie jest Żydem.
tadek2020.05.7 15:17
a powiedz to Skworcowi, Polakowi, i innym