Jaki w PE: Nie zgadzamy się na sędziokrację w Polsce - zdjęcie
17.12.19, 21:12zdj. screen Youtube/Europarl.europa.eu

Jaki w PE: Nie zgadzamy się na sędziokrację w Polsce

18

W komisji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu miała miejsce bardzo burzliwa debata na temat praworządności w Polsce i na Węgrzech. 

W obronie naszego kraju w zdecydowany sposób wystąpił europoseł PiS i były wiceminister sprawiedliwości, Patryk Jaki. Wcześniej pisaliśmy, że polski polityk przypomniał, jak Niemcy po upadku muru berlińskiego odsunęli od orzekania sędziów z czasów NRD. 

"Czy wiecie, że w Polsce orzeka w tej chwili około 750 sędziów, którzy zostali wybrani jeszcze w systemie totalitarnym? Skoro uważacie, że to jest w porządku, posłowie niemieccy przed chwilą o tym mówili, to dlaczego pogoniliście wszystkich takich w NRD?"-pytał Jaki niemieckich europosłów. Polityk Prawa i Sprawiedliwości prostował także nieprawdziwe informacje na temat zmian personalnych w Trybunale Konstytucyjnym. 

W dalszej części debaty Patryk Jaki nie mniej ostro wypowiadał się w obronie Polski.

"Mamy do czynienia z próbą zamachu na ustrój państwa, który polega na tym, że sędziowie chcą zamienić system demokratyczny na sędziokrację"-podkreślał europoseł PiS. 

Europarlamentarzysta wskazał, że pewna grupa polskich sędziów postanowiła - wbrew zapisom konstytucji - że będzie teraz decydować, kogo można nazywać "sędzią", a kogo nie. Patryk Jaki przypomniał, że takie uprawnienia należą w naszym kraju do prezydenta. Polityk zwrócił uwagę, że niektórzy sędziowie przyznali sobie także uprawnienia władzy ustawodawczej.

"Polska znów dziś długo była oskarżana o łamanie praworządności. Trudno w 2 minuty walcząc o głos prostować wszystkie nieprawdy. Jednak będziemy walczyć. Nie pozwolimy na zmianę ustroju w Polsce na sędziokrację"-napisał na Twitterze Patryk Jaki po debacie w PE. 

W Komisji Wolności Obywatelskich Parlamentu Europejskiego w Strasburgu odbyła się dziś debata na temat praworządności w Polsce, na Węgrzech i Malcie. Europosłowie opozycji krytykowali reformy autorstwa rządu PiS, zaś przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości bronili swoich ustaw. 

Projekt PiS dot. dyscyplinowania sędziów przewiduje m.in. wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, a także za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działania o charakterze politycznym.

yenn/Polskie Radio, Fronda.pl

Komentarze (18):

Krzysz2019.12.18 11:08
"Mamy do czynienia z próbą zamachu na ustrój państwa, który polega na tym, że sędziowie chcą zamienić system demokratyczny na sędziokrację"-podkreślał europoseł PiS. " Chwytliwe stwierdzenie. Natomiast ja chyba wolę sędziokrację od autokracji. A do autokracji prowadzi łamanie konstytucji oraz upolitycznienie sędziów. Na prawdę, taka krótkowzroczność PiS jest straszna. Co by się stało gdyby przeprowadzili swoje "reformy" do końca a potem, nie daj losie, PO wróciłoby do władzy? Wtedy tamci mogliby sobie zrobić to samo, wprowadzić własnych upolitycznionych sędziów tłumacząc, że poprzednicy robili to samo. Wyprzedzę pytanie jakie niby artykuły konstytucji PiS złamało. Przynajmniej 13ście. A nawet 14ście biorąc pod uwagę arykuł o zapytaniach i interpelacjach poselskich.: https://www.newsweek.pl/13-artykulow-konstytucji-ktore-zlamali-pis-i-andrzej-duda/m3l6823
robaczek 2.02019.12.18 9:25
jaki Doktor ?? ;] hahahahaha antosia doktorek ;] szkoda nawet komentowac ta wyppowiedz. przeciez to: jaki idiota?
raf2019.12.18 6:29
brawo Jaki - dobrze że publicznie podał argumenty przeciw agenturze sędziowskiej post sowieckiej w Polsce, ale szkoda że nie zaprezentował publicznie przykładowych nazwisk sędziow i ich wyroków - jak zabijali sądownie ludzi - np. wyroki śmierci dla polskich patriotów, PRL afera mięsna czy wyroki stanu wojennego itd.
Antek z Czerniakowa.2019.12.18 4:31
Jaki zaproś do Brukseli Staśka Piotrowicza niech opowie o komunistycznych prokuratorach , Stanu Wojennego, członkach PZPR.!!!!!!!!!!!!!!!!!!
lucjanhenryk2019.12.18 3:35
POddać dekomunizacji "specjalną kastę". zweryfikować wyroki wydawane na obalających "władzę ludową". Od czasów Lenina, Stalina...Pol-Pota, Honeckera, Jaruzelskiego komuniści wymordowali 150 000 000 istnień ludzkich!
Zenek2019.12.18 0:30
„…że pewna grupa polskich sędziów postanowiła…” Patryk, zapadł wyrok TSUE i wyrok Izby Pracy SN, tak? Tak. Zatem, jakim prawem wy, politycy, przyznaliście sobie prawo do podważania wyroków? Czego wy uczycie obywateli? Tego, że wyroki można ignorować? Patryk, wyrok należy wykonać, albo się odwołać do wyższej instancji jeżeli w waszej ocenie orzeczenie było niesłuszne. Jaki, proszę nie pozorować jakieś wyimaginowanej sędziokracji. Próbujecie (wy, politycy) brutalnie zająć miejsce sędziów, a na to nie ma zgody. Każdy polityk musi być krótko trzymany za mordę, zanim zaczną się poważne problemy (a od tego są niezależne sądy). Wielu obywateli USA powtarza, że posiada broń palną aby bronić się przed skorumpowanymi rządami (politykami), a nie sędziami.
Wolna Polska2019.12.18 0:54
Najpierw trzeba wymienić wszystkich sędziów na naszych sprawiedliwych a narażie wyroki można ignorować bo to nie sędziowie tylko kasta. Obywateli trzeba uczyć Prawa i Sprawiedliwości, a odwoływać to się bedziecie mogli i tak wam to nic nie da bo sprawiedliwość jest po naszej stronie bo wybraliśmy ten pierwszy prawdziwy uczciwy rząd większością a mniejszość musi się podporządkować albo wypad z kraju
anonim2019.12.18 0:21
Jaki on doktor? Jaki ja? 😸
anonim2019.12.17 21:44
Wielka pomyłka Tocqueville'a z tymi sędziami. Źle zlokalizował źródło prawości człowieka, nie w Bogu, któremu człowiek służył, a w funkcji, którą pełnił.
Zyg2019.12.17 21:40
Jak pracuje mafia przebrana w czarne togi ?! Pierwszych sędziów w sądach mona zobaczyć około południa, powitania, kawka, a potem różnie to bywa. Sprawy, które prowadzą przeciągają tak długo jak się da, by potem powiedzieć, że to reforma sądownictwa prowadzona przez PIS wydłużyła a nie skróciła czas postępowań ! Któremu z sędziów chciałoby się grzebać w aktach spraw, dowodach – a co ich to obchodzi ?! W sprawach stosunkowo prostych orzekają werdykt zaocznie (wiecie co znaczy zaocznie ?) ! Ich zasada w orzekaniu jest taka: najpierw nasi (sędzia ukradł 50 zł starszej pani – niewinny bo był roztargniony, sędzia złodziej części zamiennych do wiertarek niewinny, bo koszt tych części jest nieadekwatny w wysokości odsunięcia go od zawodu- uniewinniony, a wielu więźniom przyznano odszkodowania), potem ludzie z „przyjaznej nam” formacji politycznej (Gawłowski, Neuman, Kwiatkowski, Najsztub, Durczok – wszyscy niewinni), a na końcu przeciwnicy polityczni (Śpiewak, Kamiński, Morawiecki, Ziemkiewicz) – wszyscy winni ! Czas tych sędziów PRL-u się skończył – WON !!!
Albert2019.12.17 21:39
Aleśmy się zrewanżowali czerwonej zarazie !!! Ja się chyba zwalę !!! 12.12.2019 PIS zgłosił projekt ustawy o ustroju sądów powszechnych – w sejmie !!! Tego się nie spodziewałem, że kasta i opozycja totalna nazwie to stanem wojennym na obszerze całego kraju. Jeśli ustawa o ustroju sądów wejdzie w życie, to do dzałania wkroczą ZOMO, Milicja, SB, WSI, a ci którym się władza PIS nie podobie, anarchiści, obcy element będzie internowany i przejdzie tzw. ścieżki zdrowia. Weźmiemy się za was , za to, że feszerujecie Polaków strachem i nienawiścią ! A teraz pomódlmy się ! Panie Boże spuść nogę z nieba i kopnij szczególnie tych z SN w te głupie pały, które nie potrafią zrozumieć, że walka z dwoma władzami, wykonawczą i ustawodawczą to nonsens !
satyr2019.12.17 21:35
Jak tam doktoracik na prędko panie Jaki?
Katolik2019.12.18 8:53
Od doktoratu pana Patryka to ty się odsól. To jest ważniejsze od jakiegośtam nobla dla Tokarczuk.
Dam2019.12.18 9:56
Normalnie Jaki geniusz. Doktoraty w Polsce robi się 2-3 lata, a on się uwinął w pół. Wcale to nie wygląda, jakby wzorem PRL dostał dyplom za działalność partyjną, zwłaszcza, że były przecieki z treści tego jego "doktoratu" i poziom można skomentować jedynie "Jaki wstyd".
mordechaj2019.12.17 21:30
Czy Patryk Jaki nie zgadza się na "sędziokrację" już po tym, jak oddał Polakom 150 milionów, czy jeszcze przed oddaniem ?
gumowa kaczka2019.12.17 21:25
jak dobrze ,że prezes skończył studia jeszcze przed wojną
B522019.12.17 21:19
komucha nawracaj wodą święconą jak upali kopyto będzie skory do rozmowy
.2019.12.18 7:39
egzorcyzm na piotrowicza ?