Politycy Platformy Obywatelskiej słyną z głośnego krytykowania działań rządu związanych z przeciwdziałaniem skutkom epidemii. Cały czas twierdzą, że przygotowana przez rząd „tarcza antykryzysowa”, na którą państwo przeznaczy 212 mld zł, to za mało. Zapewniają, że sami zapewniliby Polakom idealne rozwiązania:

-„Niedoskonałą Tarczę chcemy zamienić na lepszą, solidną, prawdziwą tamę, która zatrzyma rozlewanie pandemii i towarzyszące jej negatywne zjawiska” – mówił marszałek Senatu Tomasz Grodzki kiedy wchodzące w skład „tarczy” trzy ustawy trafiły do Wyższej Izby.

-„Polacy tracą pracę, bo przedsiębiorcy nie doczekali się pomocy od rządu; tarcza antykryzysowa jest dziurawa jak sito. Wzywam rząd do natychmiastowej, realnej pomocy dla pracodawców i pracowników” – wzywała kandydatka KO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska.

Platforma może się wykazać w Warszawie, gdzie prezydentem jest wiceprzewodniczący tej partii Rafał Trzaskowski. Co więc dzieje się w stolicy kraju, którą rządzi PO?

- „Warszawa tnie wydatki jak nigdy” – to tytuł artykułu opublikowanego w „Gazecie Wyborczej”, w którym autor opisuje podejmowane w Warszawie ostre cięcia we wszystkich obszarach jako jedyną reakcję na kryzys:

-„Byliśmy w szoku. Takiego zaciskania pasa jeszcze nie było. (…) Gdy prezydent skończył mówić, byliśmy ogłuszeni, nikt nie zabrał głosu”.

Rozmiar oszczędności, jak podaje gazeta, jest bezprecedensowy

Wstrzymano wszystkie nowe przetargi na realizację inwestycji, wycofano się z tych, które dało się jeszcze zatrzymać. Zatrzymano większość remontów i modernizacji dróg. Zakazano uzupełniać etaty po pracownikach udających się na emerytury. Zakazano zawierania umów o pracę, rozmów o podwyżkach. Do minimum ograniczono wydatki na promocję. Ograniczono wydatki przeznaczone na utrzymanie urzędów, odwołano wszystkie planowane do końca roku imprezy.

Trzaskowski na epidemię koronawirusa zareagował cięciami, zwolnieniami i rezygnacjami. Część z nich jest najpewniej zasadna, ale jak widać, oszczędzanie to jedyny pomysł warszawskich włodarzy na walkę z kryzysem.

A co oferuje Warszawski Pakiet Wsparcia dla przedsiębiorców?

Możliwość obniżenia czynszów dla przedsiębiorców, którzy wynajmują lokal należący do miasta. Odroczenie płatności na okres trzech miesięcy lub rozłożenie na raty podatku od nieruchomości, rolnego, leśnego i od środków transportowych oraz możliwość rozwiązania umowy o zajęcie pasa drogowego tym przedsiębiorcom, którzy chcieli prowadzić ogródek gastronomiczny.

To niezbyt wiele jak na wielki program pomocy przygotowany przez specjalistów z PO, którzy deklarują, że w obecnym kryzysie rządziliby Polską lepiej niż PiS.

Może więc, politycy Platformy, zamiast oceniać rządową „tarczę antykryzysową”, powinni pomóc swojemu wiceprzewodniczącemu w zarządzaniu Warszawy?

kak/ wPoltyce.pl