IPN zdecydowanie odpowiada amb. Rosji w sprawie ,,wyzwalania'' Polski w 1945 - zdjęcie
13.01.21, 13:34fot. yt/polskie radio

IPN zdecydowanie odpowiada amb. Rosji w sprawie ,,wyzwalania'' Polski w 1945

14

- Terror niemiecki oraz terror sowiecki i komunistyczny w latach 1939-45 i po wojnie to różne oblicza totalitarnego zniewolenia - powiedział prezes IPN Jarosław Szarek.

- 12 stycznia 1945 roku rozpoczęła się ofensywna Operacja wiślańsko-odrzańska Armii Czerwonej. Jej celem było wyzwolenie Polski od hitlerowców i dotarcie do przedmieść Berlina. W ciągu pierwszych 5 dni wojska radzieckie i polskie pokonały 100-150 km – możemy przeczytać we wpisie rosyjskiej placówki dyplomatycznej w Warszawie.

Kreml od jakiegoś czasu prowadzi bardzo ostre próby zakłamywania prawdy historycznej, co i tym razem miało miejsce. Do tej kłamliwej informacji, która wpisuje się w szerszą narrację Moskwy odniósł się polski IPN.

Rozmiar zbrodniczości okupacji niemieckiej był tak olbrzymi i niespotykany w dziejach, że z utęsknieniem oczekiwano na jej likwidację, odzyskanie wolności i niepodległości. Okupacja niemiecka przestała istnieć, ale nie przyniosło to ani niepodległości, ani wolności – stwierdził prezes IPN.

Zwrócił też uwagę, że Wielu Polaków liczyło na to, że wraz z końcem niemieckiej okupacji nasz kraj zostanie wyzwolony. Niestety te nadzieje okazały się płonne, ponieważ „zamiast wolności było nowe zniewolenie, nowe zbrodnie, sowieckie garnizony i rządy sowieckich nominatów” – mówi Szarek. Rozpoczął się okres nowego zniewolenia i nowego terroru, a Sowieci „zakładali nowe obozy, mordowali i wywozili ludzi, prowadzili masowe represje” - dodaje.


mp/pap/twitter/niezalezna.pl

Komentarze (14):

Marek2021.01.14 10:10
w jakim byli byśmy miejscu gdyby nasi wyzwoliciele i ich przyjaciele nie wybiły by do nogi naszej elity.A teraz jakis cimoszewicz ,sikorski i tym podobni niby oni są ...
LUKAS2021.01.14 7:30
Ale wyzwolili swoich. ZSRR to wolny kraj był.
Prawda2021.01.13 18:04
Tylko Kwestia Czasu aby rosja została podzielona na trzy państwa --Pozostanie tylko Księstwo Moskiewskie ===Ukraina dzisiaj w kazdej chfili może mieć ==Broń Atomowa ---Od granic Ukrainy jest Tylko 340 km linia prosta ===
ladychapel2021.01.13 13:54
O wyzwalaniu Wileńszczyzny - tzw. buncie Żeligowskiego a faktycznie okupacji Wileńszczyzny - też należy pamiętać
Litewskie budrysy brudasy, sadyści2021.01.13 14:50
Nikt tak na łapkach nie służył w SS jak litewskie Budrysy. Mordowali nie tylko żydów, masowo. A po wojnie "Litwa" była najbardziej bolszewicką republiką. Gdyby nie Polska NIE byłoby tych brudasów w UE. Do dzisiaj są skomunizowani, rozpijaczeni jak żaden kraj w EU!
szczepiony cwelebryta gwiazdkowy kretyn2021.01.13 13:50
*** ** * ** ** * ** * ******* *** ** ***** **** ** **** AAAAAAAAA **** *** *** * *** ** * *** **
JanP2021.01.13 13:49
Pogięło tego "patriotę" zupełnie. Niedługo dowiemy się, że to żołnierze wyklęci wspólnie z Brygadą Świętokrzyską zdobyli Berlin. Z taką polityką historyczną daleko nie zajedziemy.
Krystian2021.01.13 16:58
Jesteś wyzuty z wszelkich ludzkich uczuć. Błyśnij takim sarkazmem w oczy rodzinom tych 70-ciu tys. Ślązaków wymordowanych przez twoich wyzwolicieli, że o innych Regionach nie wspomnę
Jenot2021.01.13 18:21
Co ty się Ślązakami zasłaniasz? Ślązacy byli traktowani przez Rosjan jak Niemcy stąd takie traktowanie śląskiej ludności przez prymitywnych rosyjskich sołdatów. Powiem tylko tyle, że Polska też Ślązaków nie pieściła i nie pieści nadal. Pamiętamy stwierdzenie Kaczyńskiego, że Ślązacy to "ukryta opcja niemiecka". Tak Rosjanie jak i Polacy traktowali i traktują tę ludność.
Krystian2021.01.13 19:28
Oświeć mnie, od kiedy obowiązuje taka narracja, bo nijak nie można jej odnieść do Katynia. Poza tym jestem Ślązakiem z dziada pradziada i zawsze potrafiłem odróżnić Polaków od " polskich" komunistów. A co do Kaczynskiego, czy mógłbyś podać źródło tej rewelacji?
chłopka Ślązaczka2021.01.13 20:28
Odkolegujcie się od Ślązaków dobra ? Ja wiem jak jak było gdyż dziadkowie i rodzice opowiadali . Opowiadały też sąsiadki na " szkubaczkach " gdy byłam dzieckiem . Dosyć się nasłuchałam z pierwszej ręki od ludzi , którzy widzieli wszystko na własne oczy . Dziadek był Powstańcem Śląskim . Jego synowie służyli w Wehrmachcie , babcia przygarnęła żydowskie dzieci , przez naszą wieś przetaczał się front , u sąsiadów stacjonowali Niemcy . A więc mam co opisywać i mam prawo zabierać głos . Rosjanie byli różni , ale przede wszystkim głodni a więc wyjadali wszystko co udało im się znaleźć . Traktowali Ślązaków gorzej niż pozostałych mieszkańców obecnej Polski , gdyż dla nich byli znienawidzonymi Germanami . Były gwałty na kobietach , czasem zdarzył się jakiś mord . Dziadka i sąsiada mieli rozstrzelać gdyż znaleziono u nich zdjęcia synów w niemieckich mundurach . Kapitan ( kobieta ) się temu przeciwstawił . I nie potępiam Rosjan . To była wojna , to był front i różna ludzka zbieranina . I jak słyszę teraz te bezczelne i kłamliwe opinie tzw. Polaków łącznie z politykami o tym , że to nie Rosjanie wyzwolili tzw. Polskę to trudno mi to znieść . Za Niemca Ślązakom nie żyło się najgorzej . Zachciało się im powstań ( sprowokowanych ) , ale to inna historia . No to do śmierci nie mogli tego odżałować , że dostali się pod rządy tzw. Polaków . A po wojnie to dopiero zaczęła się dla Ślązaków gehenna która trwa ( w nieco mniejszym zakresie ) nadal . To polskojęzyczni wyzwolili Polskę spod niemieckiej okupacji a nie Rosjanie . Gębą i kłamstwami . Ohyda .
Karol2021.01.13 18:35
Ruki pa szwam i paszol won ruska, smierdzaca onuco !!!
oficer LWP2021.01.13 13:44
czy pisowski IPN nadal wysyła polskie oryginalna dokumenty do USA i w jakim celu to robi?
hahahahaha2021.01.13 13:49
Sen zombii?