Dlaczego 'GW' zachęca Polki do masturbacji? Ks. prof. Paweł Bortkiewicz dla Frondy - zdjęcie
04.09.19, 18:30

Dlaczego 'GW' zachęca Polki do masturbacji? Ks. prof. Paweł Bortkiewicz dla Frondy

126

W dodatku do "Gazety Wyborczej", "Wysokie Obcasy" pojawiła się ostatnio seria artykułów i wywiadów na temat masturbacji. Materiały mają przybliżyć ten temat polskim kobietom oraz przekonać je, że nie jest to nic złego. Wręcz przeciwnie- autorki serwują przekaz, że masturbacja jest dobra, "fajna".

W "Wysokich Obcasach" przeczytamy m.in. artykuł Pauliny Reiter Masturbacja, czyli "samomiłość", to łatwo dostępne dobro- rozkosz jest ponad walką klas, każdą z nas na nią stać, wywiad z psycholog i seksuolog, Martą Pyrgies-Łukowską, a także artykuł Barbary Pietruszczak: Masturbacja: Nie muszę się czuć brudna i obrzydliwa tylko dlatego, że sprawiam sobie przyjemność

Autorki próbują wprowadzić masturbację bądź to do sfery podstawowych potrzeb człowieka, bądź to do sfery... sacrum. Gdzie w tym wszystkim jest człowiek i czy rzeczywiście masturbacja ma cokolwiek wspólnego z miłością? Dlaczego "Gazeta Wyborcza" zachęca do rozpusty? Na ten temat rozmawiamy z ks. prof. Pawłem Bortkiewiczem.

Fronda.pl: .Co mają na celu autorki serii materiałów "GW" na temat masturbacji, wyciągając tę czynność ze sfery, do której przynależy, czyli sfery intymnej?

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz: Mamy tutaj do czynienia z kolejnym przykładem"detabuizacji" życia. To, co stanowiło, stanowi i powinno stanowić tabu zostaje odarte z intymności, sponiewierane. To celowy proces, który służy niszczeniu człowieczeństwa w człowieku, wypierania tajemnicy przez szok, piękna przez szpetotę. Ale jest tu coś jeszcze. Jak komuś odebrało zdolność do racjonalnego myślenia, to muszą być tego konsekwencje. Tak więc, propagatorzy uczynienia że sfery intymnej publicznej rozrywki, zapominają o jednym. O tym jak bronią inności i prywatności sfery seksualnej przed normatywną oceną publiczną. Zatem krzyczą do moralistów "nie zaglądakcie nam pod kołdrę", po czym sami się obnażają! To trochę żałosne!

W tekstach i wywiadach z "Wysokich Obcasów" można również dostrzec próbę zmiany pojęcia masturbacji na "samomiłość". Czy nie mamy tu do czynienia z pewną przewrotnością, z pewnym naruszeniem granic między zdrową miłością siebie samego, polegającą na trosce o swój dobrostan, zdrowie i wypełnianie potrzeb duszy i ciała, danych nam przecież przez Boga, ze sprowadzaniem miłości do seksualności?

To bardzo ważny aspekt całej tej neobolszewickiej rewolucji. Nie na darmo tow. Stalin był największym językoznawcą wszechczasów! Gdyby nie on, nie wiedzielibyśmy, czym jest "humanizm socjalistyczny" czy "godność pracy socjalistycznej". Wspomniane nazwy kryły, jak wiadomo, bezprzykładne poniżenie godności człowieka i zbydlęcenie jego pracy. A dzisiaj? Słyszymy o tzw. "małżeństwach homoseksualnych". Wyobraźmy sobie, że ktoś pokazuje nam kwadrat i definiuje tę figurę. A potem romb i mówi "to jest kwadrat niekwadratonormatywny". A potem ośmiobok, i mówi "to kolejny kwadrat normatywny inaczej". To jest dokładnie ten poziom rozsądku, co przy określaniu związków homoseksualnych mianem "małżeństw" albo ipsacji, samozaspookojenia - " samomiłością". Ta "samomiłość" jest klasycznym egoizmem, jest modelowym zaprzeczeniem istoty miłości. Ale jak mawiano "w tym szaleństwie jest metoda". Nowomowa zmienia myślenie. Niestety.

W komentarzu Pauliny Reiter "Masturbacja, czyli samomiłość..." pada porównanie doznań podczas masturbacji do... ekstazy świętych. Z kolei psycholog i seksuolog, Marta Pyrgies-Łukowska przekonuje w rozmowie z redaktor Barbarą Pietruszczak, że kobiety które ze względu na wiarę nie masturbują się, „żyją w ogromnym konflikcie i cierpieniu”, co może zaburzać ich codzienne funkcjonowanie. Czy możemy dostrzec tu kolejne uderzenie w Kościół, sugestię, że krępuje i unieszczęśliwia samotne kobiety? Czy osoby, które pielęgnują swoją czystość bądź to ze względu na powołanie do kapłaństwa czy życia zakonnego, bądź to zachowując sferę seksualną na bliższą czy dalszą przyszłość- dla człowieka, którego poślubią przed Bogiem- nie żyją w pełni, są nieszczęśliwe, skrępowane?

Podziwiam ludzi, którzy wypowiadają się na tematy wiary, jakby to były kwestie pogody. Wiara jest przede wszystkim zaufaniem że względu na osobę Świadka. Dotyczy w tym samym sensie narzeczonych, małżonków, celibatariuszy. Każdy z nich, każde z nas na swój sposób zawierza życie Bogu, oddaje swoją miłość Jemu, który jest Miłością. I wówczas nie ma problemu. Ale, żeby tego doświadczyć - trzeba wierzyć. Jeśli ktoś nie ma tej łaski i o nią nie prosi, niech po prostu milczy. Wiem, że nie znając wspomnianych przez Panią Autorek, mogę się narazić na zarzut, że pochopnie odmawiam im bycia wierzącymi. Nie czynię tego pochopnie. Może komuś wydawać się, że wierzy, że wie, czym jest wiara. Może komuś chcieć się współczuć tym "nieszczęśliwym" jak celibatariusze, ale... Ale to właśnie potwierdza, że u źródła tej "wiary" jest pycha, zawierzenie swojej "mądrości" (nie-sapiencjo-normatywnej), ale to się nawet nie ociera o doświadczenie Boga.

Wśród zalet masturbacji, nad którymi rozpływają się autorki opisywanych wyżej materiałów, niewiele mówi się i pisze o jej wadach. A przecież każde nasze działanie ma swoje konsekwencje. Jeżeli nawet lubimy słodycze, potrawy typu fast-food czy np. alkohol, spożywanie ich bez żadnych ograniczeń prędzej czy później odbije się na nas negatywnie. Czy nie tak samo jest z seksem, a więc i masturbacją, zwłaszcza, gdy ślepo ulegamy pokusom a walkę z nimi przedstawiamy jako coś złego, krępującego i pozbawiającego nas szczęścia?

To bardzo ważny problem. W ogóle sprowadzenie seksualności do sfery wyłącznie hedonistycznej jest poważnym zagrożeniem. Najpierw niszczy wolność, czyni człowieka seksoholikiem, uzależnionym, zniewolonym. Dalej niszczy relacje ludzkie - na różne sposoby, ale marginalizuje człowieka drugiego, albo go instrumentalizuje. A skoro seks jest bogiem i naczelną wartością życia, to... Konsekwencja jest oczywista. Seks i hedonizm zajmują miejsce Boga. I może o to właśnie chodzi, by zabrać człowiekowi Boga, a dać mu pustkę, wypalenie po orgazmie. Zabrać Boga - dać pustkę. Zabrać miłość - dać uległość popędowi. No, jeśli o to chodzi, to czy można dziwić się miejscu, łamom "prasy", w których ten "artykuł" się ukazuje?....

 

JJ

Komentarze (126):

andrzejhahn32019.09.5 14:42
stary onanista znowu otwiera ryj
Boholt2019.09.5 10:05
Ksiądz profesor specjalista od masturbacji. Wybitny teoretyk i badacz czy również praktyk?
Toni2019.09.5 9:32
Niech sobie w tej GW mestrubują swoje obrzezane członki,a nie namawiają innych.
pisiory=małpy2019.09.5 9:19
Tak pisiory, mimo że walimy konia to i tak wyrywamy najlepsze laski. Wam zostają tylko podkarpackie kozy, partyjni koledzy, kot prezesa albo ksiądz proboszcz.
Kleryk z Klerykowa2019.09.5 8:27
Bicie niemca po kasku to grzech. Współżycie z kobietą to grzech. Za to wpuszczanie ministrantowi lub klerykowi ślimaka to słabość. Tak uczą w seminariach.
anonim2019.09.5 7:52
+
Jarek2019.09.5 12:42
A może +/-? Pamiętam
Jan Radziszewski2019.09.5 7:36
Laura i podobne marionetki GW - Ale do piekła wiedzie! a tam radochy sex w nadmiarze - ale w odmianie piekielnej sexu sado macho tj gdzie diabły cię będą wiecznie karać tzn nie uprzyjemniać wiecznego umierania czas krótki i diabły Michnika nie dalej jak za 7 lat zabiorą do jeziora ognia i siarki /Ap 20,15) tzn. zgodnie z zapowiedzią Łk 17:26-30 26. Jak działo się za dni Noego, tak będzie również za dni Syna Człowieczego: 27. jedli i pili, żenili się i za mąż wychodziły aż do dnia, kiedy Noe wszedł do arki; nagle przyszedł potop i wygubił wszystkich. 28. Podobnie jak działo się za czasów Lota: jedli i pili, kupowali i sprzedawali, sadzili i budowali, 29. lecz w dniu, kiedy Lot wyszedł z Sodomy, spadł z nieba deszcz ognia i siarki i wygubił wszystkich; 30. tak samo będzie w dniu, kiedy Syn Człowieczy się objawi. (BT) (BT)
Pierz2019.09.5 6:28
Nie ma to jak wielcy teoretycy rodziny, pożycia i prokreacji, którzy żadnej rodziny zakładać nie mogą, pożycie maja zakazane, a prokreowanie wzbronione, ale wybitnie wiedzą, jak wolno, a jak nie wolno się bzykać.
JONASIK2019.09.5 6:01
UWAGA, UWAGA! Gen masturbacyjny nie istnieje. Skłonności do masturbacji jest uwarunkowana środowiskiem i kulturą. Wpływ genów jest tu marginalny - ustalił zespół badaczy z Broad Massachusetts Institute of Technology. Wyniki badań przedstawił magazyn "Science".
GabaGaba2019.09.5 5:56
Bo to gazeta dla zboczencow.
anonim2019.09.5 5:44
Poza tym wydaje się iż otwieramy w ten sposób jakieś demoniczne ścieżki dostępu, poprzez uprzedmiotawianie samych siebie?
wio2019.09.5 5:17
PISO katole robią awanturę jakby nigdy nie "trzepali gruchy" albo się nie "palcowały". Cóż za hipokryzja!!!!
anonim2019.09.5 8:36
Nie mierz wszystkich swoją miarką .
Zbyszek2019.09.5 5:08
Masturbacja jest grzechem, a często także grzesznym nałogiem. To, że ludzie często mu ulegają wcale temu nie przeczy, wskazując raczej na naszą skłonność do grzechu, którą wykorzystują siewcy zgorszenia. Sytuacja jest jeszcze gorsza, kiedy zaprzeczamy temu złu moralnemu, traktując je jako coś normalnego, a nawet dobrego. To tak, jak gdybyśmy podobnie traktowali na przykład samookaleczanie się.
Eugeniusz_Pomorze_ 2019.09.5 5:04
Gazeta Wyborcza pisała że "aborcja jest sexy", ale to hasło było za mocne, nawet jak na standardy lewicowe i nie spowodowało to wzrostu sprzedaży tego brukowca dla "elit". Postanowili więc teraz złagodzić przekaz hasłem: "masturbacja jest fajna", ale i to im też nie pomoże, bo są tacy, którzy... odmawiają Różaniec. I chwała miłosiernemu Bogu i Jego i naszej Matce!
anonim2019.09.5 4:53
A jak pustka to samotność, rozpacz, brak poczucia sensu. Nawet w pięknym raju Bóg dał Adamowi Ewę, jedną Ewę.
loki2019.09.5 4:29
Idiotyzm sekty katolickiej przekracza wszystkie granice.
Tom Bombadil.2019.09.5 4:26
Kiedyś to się nazywało "samogwałt", dzisiaj "samomiłość". To pierwsze jest o tyle bliższe prawdy, że stanowi gwałt na osobowości człowieka, uczy go narcyzmu, okalecza na potrzebę czułości u drugiego człowieka, osłabia więzi małżeńskie. Jest więc "samomiłość" także szkodliwa w wymiarze społecznym...
Moly2019.09.5 0:30
Puste , wypalone masturbatorki. I do tego jeszcze neostalinistki. I rozpustnice. Cikawe jak on wszystko powymierzal.
El\\\\\\\\\\\\\\\\305\\\\\\\\\\\\\\\\274bieta 2019.09.4 23:57
Masturbacja to wyjątkowa obrzydliwość, brak elementarnej higieny. Co to za ludzie, chyba chorzy psychicznie, nawet się tym chwalą.
AB2019.09.4 23:27
Masturbacja szybko prowadzi do nałogu i najczęściej uniemożliwia satysfakcję seksualną w związkach, a w konsekwencji w ogóle związki seksualne. Żeby nie wiem jak GW ją wychwalała, nałogowa masturbacja prowadzi do alienacji, niechęci do siebie i całego świata, podważa poczucie własnej wartości. Ale masturbantki czy masturbanci nigdy nie przyznają się do wstrętu do siebie, gdy po chwilach przyjemności nadal sami jak własny palec. Człowiek jest stworzony do ścisłego związku z istotą drugiej płci - są tu oczywiście wyjątki, może też być dobrowolny celibat, kiedy całego siebie ofiarowuje się Bogu. Uwierzcie nienawistnicy - Bóg istnieje i każdy może Go spotkać!!!
Ja2019.09.5 9:14
Nałogowa! Tak jak chorobą jest nałogowe jedzenie, picie alkoholu, praca, używanie telefonu i inne. Masturbacja przede wszystkim jest według WHO zdrowa i pozwala rozładować niezdrowe napięcie seksualne. Wiedza nie boli.
Vivian2019.09.5 9:18
a kto mówi o "nałogowej masturbacji"? I skąd ta teza, że "masturbacja szybko prowadzi do nałogu"??
TajnikiKobiecejMasturbacjiWobecMordyBortkiewicza2019.09.4 22:19
Widać cierpienie na spasionej pasożytowaniem mordzie Bortkiewicza. Ponieważ jest tak odrażająco obłudna i perwersyjnie zadufana, że żadna kobieta nie przywołuje jej w myślach przy masturbacji. Nawet Sobecka woli używać gromnicy pod fantazje ze spasionym ryjem zakonnego magnata Rydzyka.
norbi2019.09.5 8:30
Poziom agresji tej wypowiedzi to najlepszy dowód na to, że obce są autorowi komentarza kwestie duchowe, w tym również wiara i miłość - nie ma więc autor najmniejszych szans, żeby zrozumieć, o czym mówi ksiądz profesor. Proponuję zmienić portal na bardziej odpowiedni dla potrzeb, na lekturę Frondy szkoda czasu. No chyba, że to w ramach zawodowych obowiązków.
Vivian2019.09.4 21:50
Podziwiam logikę Pana Księdza. Skoro masturbacja prowadzi do "uczynienia seksu Bogiem", "naczelną wartością życia", "nałogu" itd., to strach pomyśleć do czego może prowadzić np. niedzielny łyczek wina mszalnego? Ludzie są przecież tak podatni na hedonistyczne pokusy...
anonim2019.09.4 21:20
O masturbacji i uzależnieniu od niej . https://www.poradnikzdrowie.pl/seks/problemy-z-seksem/uzaleznienie-od-masturbacji-objawy-i-skutki-nalogowego-onanizmu-test-aa-LWMd-hZhj-B1Cx.html
Vivian2019.09.4 21:55
O wpływie religii na psychozy: http://www.racjonalista.pl/kk.php/t,8417
anonim2019.09.5 12:09
Nie trzeba być katolikiem czy wyznawcą jakiejś innej religii ,żeby się nie masturbować . Ludzie mają też inne zainteresowania ,nie tylko seks .
Maria Blaszczyk2019.09.4 22:23
O jedzeniu i uzależnieniu od niego: https://ncez.pl/abc-zywienia-/psychodietetyka/kompulsywne-objadanie-sie O pracy i uzaleznieniu od niej: https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/uzaleznienia/72913,pracoholizm O ćwiczeniach fizycznych i uzależnieniu od nich: http://www.swiatproblemow.pl/bigoreksja-i-uzaleznienie-od-cwiczen/ O telefonach i uzależnieniu od nich: https://polki.pl/zdrowie/choroby,fonoholizm-uzaleznienie-od-telefonu,10289099,artykul.html O zakupach i uzależnieniu od nich: https://www.uzaleznieniabehawioralne.pl/zakupoholizm/uzaleznienie-od-zakupow-czyli-zakupoholizm/ Itd... Uzależnienie behawioralne może wystąpić właściwie w związku z jakimkolwiek zachowaniem, te które wymieniłam są stosunkowo częste. A jednak nikt przy zdrowych zmysłach nie namawia ludzi, by przestali jeść/pracować/uprawiać sportu/używać telefonu/robić zakupów. Więcej: istnieje pewien zespół cech, tak na poziomie układów neuroprzekaźnikowych, psychicznych - pesymizm życiowy, niskie poczucie własnej wartości, nieśmiałość, wysoki poziom lęku, bezradność, zewnętrzne poczucie kontroli, skłonność do doświadczania negatywnego afektu, neurotyczność, niedostatki w zakresie samokontroli emocjonalnej, trudności w relacjach z innymi, a przede wszystkim problemy w radzeniu sobie ze stresem i negatywnymi emocjami, ale także społeczne - wyobcowanie, osłabienie więzi itd. Co to oznacza - ano to, że nawet jeśli uda nam się nie dopuścić do powstania jakiegoś konkretnego zachowania nałogowego, to jest zwiększone prawdopodobieństwo, że osoba o zwiąkszonej podatnosci na takie nieefektywne sposoby regulacji emocji znajdzie sobie inne. Większość ludzi się masturbuje, uzależnienie od masturbacji nie zdarza się często. Korzyści z masturbacji sa wyraźnie większe niż ewentualne ryzyko uzależnienia.
anonim2019.09.5 8:32
Tak myślałem ,że uzależnione zaraz się odezwą ;)
anonim2019.09.5 9:40
Wiecej nie znalazłaś uzależniem ,a są kochana są jeszcze inne ,co nie usprawiedliwia masrurbacji ani trochę, że jest szkodliwa i można popasć w powaźne problemy . Leczcie sie dziewczyny ,bo juz macie podejrzewam ten problem jak się tak szybko odezwałyście . Powodzenia .
anonim2019.09.5 9:54
Nie wiem co to ma wspólnego z masturbacją ,ale dziękuję .Nie wiem czy raczyłaś zauważyć ,że nie podałem katolickiego odniesienia do masturbacji tylko ze strony medycznej ,ze grozi uzaleznieniem i tak to ciebie zabolało . Współczuję ,bo pewnie już masz z tym problem tylko nie masz odwagi się przyznać .
Artur2019.09.4 21:14
Ta gazetka to zboki. Zrobili z niej gazety obleśny świerszczyk dla miastowych dewiantów i zwolenników lewicy.
Dr Aloha2019.09.4 21:08
To nie jest żadna "detabuizacji" tylko porzucanie ciemnoty i zabobonu. Wszyscy się masturbują i jest to jak najbardziej normalna czynność. W nadmiarze może powodować problemy ale większe problemy powoduje wpędzanie w poczucie winy z powodu katolskiej dogmy. Dlatego trzeba o masturbacji rozmawiać. Przykład z kwadratem doskonały, wszystkie wymienione figury to czworokąty i żaden ne jest lepszy ani gorszy od pozostałych
Czyżby? 2019.09.4 21:26
Ja się nie masturbuje wiec nie wszyscy a to znaczy, że kłamiesz doktorze kaloszu.
anonim2019.09.4 21:34
Ja też nie .
Dr Aloha2019.09.4 22:13
Polecam wizytę u seksuologa
anonim2019.09.5 8:45
Dziękuję za radę ,nie potrzebuję wizyty u seksuologa;)
anonim2019.09.4 21:35
Wal się pedale do woli i wara ci od tych, którzy tego nie robią.
Dr Aloha2019.09.4 22:19
Katoluj się katolu do woli i wara ci od pedałów. Precz z katolowaniem dzieci.
anonim2019.09.5 8:43
Katol katoluje sie na katolickiej stronie jak to ci nie pasuje to pedałuj się na swojej pedalskiej . Precz z nauką masturbacji dzieci .
Dr Aloha2019.09.5 12:31
fronda.pl to raczej psychiatryk
AB2019.09.4 23:33
Nie pocieszaj się, że wszyscy się masturbują. Tylko żałosne, zakompleksione, niedojrzałe osobniki NIEZDOLNE DO PRAWDZIWEGO ZWIĄZKU I MIŁOŚCI. Jeśli ktoś wie, co to miłość, nigdy nie zamieni seksu na masturbację. Nigdy!
bieta 2019.09.5 0:31
Dobrze powiedziane, masturbatorzy nie mają pojęcia o miłości.
Dr Aloha2019.09.5 8:21
Tobie nie przyjdzie do głowy że to nie musi być zamiast tylko może być dodatkiem? Od tego naprawdę ręka nie usycha i szatan ci jaj nie utnie.
leszczyna2019.09.5 22:24
Ośmiobok to czworokąt? Na pewno?
ebi2019.09.4 20:23
Ciemnogród który się tu wypowiada z jezykiem wożnicy, którzy nazywaja ks. prof. Bortkiewicza per ty - tak to ciemnota, bez wykształcenia która na forum Frondy próbuje zaisnieć. Ludzie ograniczeni, nauka dla nich to ściema, wiec niech się masturbują, po takim zniewoleniu długo się nie wytrzyma, kolejny etap to samobójstwo. Jak im się uda przetrwać to taka ciemna masa która podpisac się potrafi, ale nic więcej, mózgu używa do samogwałtu. Wolność człowiek dostał po to, aby swoje człowieczeństwo nie zniszczyć, upiększyc świat, zorganizować go dla swoich nastepców. Co wy reprezentujecie ciemnoty? Biedni ludzie!.Prof Bortkiewicz jest naukowcem ciemnoty , nie dorosliście ksiedzu do piet, ale bez mózgowi i tak tego nie rozumieja.
2019.09.4 20:34
Gdyby po masturbacji następnym etapem było samobójstwo, to byś sam mieszkał w Polsce, a kopulować musiałbyś wyjechać do Mozambiku. Przykro mi że nie możesz. To przyjemne ;)
anonim2019.09.4 20:40
Nie bądź idiot(k)ą. Lepiej byś zamilczał(a).
hmmn2019.09.4 20:02
po komentarzach widac jak wyprane i wypalone maja mozgi masturbatorzy, oblechy przypisujacy innym swoje oblesne wyobrazenia, zaloze sie ze ci fanatycy lubieznosci sami maja te pragnienia jakie przypisuja ksiezom, tylko banda obmierzlych zboczencow moze wymyslec takie obrzydliwosci
ZerrO2019.09.4 20:12
Księża najbardziej nakręcają się w konfesjonałach.
anonim2019.09.4 21:27
A ty ksiądz ?
Pfft2019.09.4 20:15
Oczywiście wiesz, że właśnie zbluzgałeś 90-parę % ludzkości?
T'Love2019.09.4 20:00
Na księży wyświęcać żonatych mężczyzn 45+, to może przestanie ich interesować cudzy seks.
ebi2019.09.4 20:28
Biedaku to forum nie dla ciebie, dla ciebie to Wyborcza i tvn, akurat ten sam poziom.
anonim2019.09.4 20:38
Ebi, biedaku, to nie na twoją głowę.
anonim2019.09.4 21:33
A co ci pedale do tego, kogo Kościół wyświęca?
Vivian2019.09.4 19:55
Niestety, fachowe poglądy Pana Księdza na temat masturbacji(równie dobrze ślepy mógłby się wypowiadać o malarstwie, ale mniejsza o to) zupełnie nie zgadzają się ze stanowiskiem współczesnej psychologii, ergo nauki o człowieku a przynajmniej pewnych dymensjach ludzkiego istnienia. "Masturbacja odbiera nam człowieczeństwa"? A w jaki konkretnie sposób jeśli można powiedzieć? Bozi się to nie podoba? No spoko, problem z Bozią jest jednak taki, że najpewniej w ogóle jej nie ma, czyli Wasza koncepcja "człowieczeństwa" oraz tego, co niszczy człowieczeństwo jest uzależniona od czego, co obojętnie jak na to nie spojrzeć, pozostaje wysoce wątpliwe. Tymczasem desygnaty takich pojęć jak "człowieczeństwo", "dobrostan psychiczny jednostki" czy "zdrowie seksualne" to rzeczy jak najbardziej ziemskie, tj. realne a nie umiejscowione w jakiejś tajemniczej sferze pomiędzy nadzieją a imaginacją. Chyba, że ktoś z Was ma jakąś w miarę racjonalną koncepcję Boga, Nieba i tak dalej.
Mam w rowie stanowisko psychologów 2019.09.4 20:06
"Dymensje ludzkiego istnienia" kto normalny tak pisze? Chyba czuby pokroju zrytych psychologów,którzy w głosowaniu stwierdzili,że dwóch miłośników odbytu to fajni kolesie a nie zboczone zyeby.
Pfft2019.09.4 20:14
"Mam w rowie stanowisko psychologów", "czuby", "dwóch miłośników odbytu", "zboczone zyeby" - no fakt, człowiek, który poza obrzuceniem bluzgami całej gałęzi nauki i sporej części społeczeństwa - nie potrafi wykrzesać z siebie żadnego argumentu - z pewnością jest wybitnym autorytetem w takich sprawach. Kogo obchodzą takie nieistotne rzeczy, jak metoda naukowa, kogo obchodzi poznanie informacji o tym, jak faktycznie działają te "głosowania" o których mówisz - ważne, że my się z kolesiami przy piwku pośmialim, że ci geje to zboczone zyeby są. To cały intelektualny trud, jaki sobie w ramach wyrabiania swojego zdania zadałeś, prawda?
Bluzgi są w pełni świadome i celowe! 2019.09.4 20:32
Intelektualnie to się trudzę poznając "Drogę,Prawdę i Życie" a nie szambo.Jeśli dla ciebie owa cała gałąź nauki jest cenna to sobie na niej siedz najlepiej okrakiem,bez majtek.Haha- śmieję się bez piwka.
Vivian2019.09.4 21:30
Dymensja od łacińskiego dimensĭo- https://definiciona.com/dimension/#etimologia Natomiast wyrazu tego często używali wybitni polscy eseiści, jak Stanisław Vincenz czy Jerzy Stempowski. Ale skąd frondkowy ludek może znać język polski albo polską literaturę.
Vivian2019.09.4 21:42
Poza tym, odnosisz się do faktów sprzed kilkudziesięciu lat. Obecnie mechanizmy powstawania homoseksualizmu są już o wiele lepiej znane: https://www.focus.pl/artykul/byc-albo-nie-byc-gejem?page=3 Natomiast masturbacja to kwestia o wiele mniej dyskusyjna, niż homoseksualizm. O ile w przypadku mężczyzn masturbacja może być do pewnego stopnia szkodliwa(tyle że nie psychicznie, ale z powodu przyzwyczajania członka do określonych bodźców), o tyle w przypadku masturbacji kobiecej- a temu poświęcona jest wypowiedź Pana Księdza- takie efekty masturbacji, jak problemy z osiągnięciem erekcji oczywiście nie mogą występować;)
anonim2019.09.4 21:31
Te opowieści posuwaj w pedalskim klubie.
Jarek2019.09.4 19:48
Klechy, znieście kur..wa celibat, a przestaniecie się interesować czyimiś łechtaczkami. Zajmijcie się swoimi fiu..tami
wierząca2019.09.4 19:55
Mam nadzieję, że celibatu nigdy nie zniosą.
Jarek2019.09.5 9:58
No tak byliby zajęci, a tak są wolni. Raz z tą, raz z inną - mniejszy grzech.
Vivian2019.09.4 19:56
No przecież się zajmują, o czym wiedzą np. polskie dzieci
ebi2019.09.4 20:26
Bezózgowy Jarku nie intersuj sie Fronda, bo to dla ciebie za trudne. Tzwój mózg to najlepiej czytaj Wyborczą i tvn to akurat dla twojej głóki. Idealne na tym samym POZIOMIE.
Jarek2019.09.4 20:45
Zainwestuj w polską klawiaturę, bo na rosyjskiej Ci nie idzie pisanie
anonim2019.09.4 20:46
Naucz się pisać, fajansie.
anonim2019.09.4 21:29
Wyp...dalaj z tego forum i wal się do woli zboczeńcu
anonim2019.09.4 21:32
Grzeczniej proszę sie wypowiadać panie Jarku, nie życzę sobie tu wylgaryzmów.
Jarek2019.09.5 6:47
A czy to nie Ty napisałeś: "Wyp...dalaj z tego forum i wal się do woli zboczeńcu"
Jarek2019.09.5 6:58
Zwolennicy celibatu Jest coś takiego jak piramida Maslowa. U jej podstaw (na samym dole) są potrzeby fizjologiczne. Seks jest jedną z nich zwłaszcza po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Bóg nakazał rozmnażanie się i dał tzw. popęd seksualny. Gdzie w Biblii znajdziecie nakaz celibatu. To wymysł urzędników KK, aby nie ubywało majątku kościelnego. Zagłuszanie transcendencją popędu seksualnego nie uda się. To prowadzi do poważnych dysfunkcji i do chorób. Wolna wola.
K.2019.09.5 8:06
To jest bardziej złożone, bo Ty pominąłeś tutaj aspekt duchowy i to, że wraz z powołaniem Bóg uzdalnia człowieka do celibatu. Nikt jednak nie jest doskonały i bezgrzeszny. W dzisiejszym świecie niewiele potrzeba nawet księdzu, żeby zamiast prosić o łaski Boga, potrzebne do zachowania celibatu, zapatrzyć się w telewizor, ulicę, gdzie wszystko kusi. A ksiądz ma ewangelizować, a nie być pustelnikiem, więc musi obracać się wśród ludzi i znać realia. To na pewno nie jest proste wytrzymać w celibacie, ale wielu księży mówi, że możliwe, jeśli człowiek zapatrzy się na Boga i w Nim szuka umocnienia. Ciężko to wytłumaczyć, ale rzeczywistość duchowa istnieje naprawdę, to jest inny wymiar rzeczywistości, dodatkowy niewidzialny oczami wymiar. Niektórzy zdają sobie sprawę z jego istnienia m.in. wielu księży, a niektórzy tak jak Ty nie.
Jarek2019.09.5 9:57
@ K. Powtarzam pytanie. Gdzie w Biblii znajdziecie nakaz celibatu? Drugie: Od kiedy obowiązuje? Ubawiłeś mnie K. Ksiądz w celibacie znający realia - chyba z opowiadań. O tak - na własnej skórze doświadczył: - nieprzespanych nocy przy chorym dziecku lub małżonku; - utraty pracy i np. braku możliwości spłaty kredytu; - można jeszcze mnożyć. Jak każdy ksiądz od razu wyjeżdżasz ze sferą duchową. Zacznijcie umoralnianie od siebie, pokażcie owoce, a dopiero potem mieszajcie się do innych. Bractwo Chrystusowe pokazuje jak traktuje 5-ty warunek dobrej spowiedzi. KK = Kasa, Kasa Reszta to ściema. I nie równaj mi proszę KK z Bogiem.
K.2019.09.5 16:03
Nie jestem księdzem, jestem kobietą :) W Biblii celibat jest nie tyle wymagany, co wysoce zalecany. Jezus mówił o bezżenności ze względu na Królestwo Boże. Św. Paweł zalecał celibat, ale go nie wymagał. Myślę, że mimo wszystko niektórzy księża owoce mają, tylko one nie są spektakularne. Jeśli jakiś ksiądz pomoże komuś w nawróceniu, albo poskładaniu sobie życia, to nie będzie to medialne. Będzie wiedział o tym Bóg, osoba nawrócona i ksiądz.
Vivian2019.09.4 19:45
¨Masturbacja to seks z kimś, kogo się kocha"
J.P2019.09.4 20:00
Dokładnie, Woody Alen wiedział to najlepiej. Bo miło jest dzielić co prawda to samozakochanie z kimś innym zakochanym w sobie, ale można też z tą osobą dalej kochać się przy okazji z samym sobą :D
anonim2019.09.4 21:44
Wy zboczeńcy naprawdę macie zryte mózgi
J.P2019.09.5 5:16
Ale za to jesteśmy seksi 😃
anonim2019.09.5 8:58
W waszym mniemaniu tylko.
J.P2019.09.5 11:24
No... dla ciebie nie chciałbym być seksi :)
anonim2019.09.5 9:02
Czyżby narcyzm się odezwał ?
J.P2019.09.5 13:11
Kto nie kocha siebie, nie pokocha drugiego człowieka.
J.P2019.09.4 19:15
Trudno mi sobie wyobrazić swoje życie bez seksualności. Woody Allen w tym momencie powiedziałby: "Seks jest jak gra w brydża. Jeżeli nie masz dobrego partnera to musisz mieć przynajmniej dobrą rękę."
anonim2019.09.4 21:27
Wy zboczeńcy powołujecie się na takie własnie "autorytety"
J.P2019.09.5 5:14
Tak.... niektórzy wolą Gila czy Wesołowskiego, a my zboczency wolimy Wood'ego. :)
margreth2020.02.4 23:19
J.P. ZAMIAST MOZGO MASZ WYPCHANY ROZUM SWOIMI GENITAILIAMI! Moze dobrze, ze wlasne a nie cudze ??? Ale uwazaj na siebie zebys zamiast sie skupic nie dostawal niekontrolowany wytrysk!!! Inaczej nie bedziesz mogl nawet w miejscu publicznym przeczytac gazete!
wyborca z dworca2019.09.5 5:02
Kiedyś odpowiedział kobiecie która go chwaliła jako kochanka, że jest tak dobry bo dużo ćwiczy w samotności. ;)
margreth2020.02.4 23:13
J.P. UWAZAJ ZEBY CIE NIE POKARALO ZA TO I OD TEGO CI USCHNIE BEDZIESZ MIEC III KIKUTY ! !
Masturbatorzy są jak małpy! 2019.09.4 19:12
Najlepiej istotę tego syfiastego brudnego grzechu oddaje słowo "samogwałt". Szarpiąc i targając obleśnie swoje wary i fiuty osobnicy ci dokonują gwałtu na samych sobie. Rujnując własną godność,świętość i czystość. Każdy kto to czyni jest zwykłą małpą bo podobno niektóre z nich to czynią.
2019.09.4 19:16
Ty małpeczko. :) Hipokryto. :) Nie wolno się okłamywać, bo to prowadzi do depresji. Łobuziaku :)
anonim2019.09.4 21:41
Nie sądź kretynie innych po sobie
margreth2020.02.4 23:10
@PIotr Nowak MOW ZA SIEBIE OBLESNY KALEKO ! Majtaj tam sobie skoro nawet nie stac cie na kobiete i nie masz lepszego pomyslu na zycie tylko PROSZE ! NIE MOW ZE TO JEST NIRMALNE !!! =================================== ===================================
anonim2019.09.4 20:55
Tyś debilem jest albo faryzeuszem.
XYZ2019.09.5 7:36
Faryzeusz to taki ksiądz,tyle że żydowski.Skąd to skojarzenie?
nie tak dawny wykladowca2019.09.5 9:55
A czy te masturbujące się małpy również trafiają za to do piekła?
margreth2020.02.4 23:22
@nie tak dawny wykladowca ZNAMY SIE MOZE ??? Zapytaj o to swoje kolezanki?
margreth2020.02.4 23:06
ZGADZAM SIE Z TOBA ZE @MASTURNATORZY SA JAK MALPY! W DODATKU MYSLA ZE DLATEGO WLASNIE SA ZDROWI 😃😁😃😁😃😂😂😃😂😅😅😁😅😁😅😁😅😁😃😂😄😁😄😁😄😁😃😁😃😁😂😃😁😃😁😂😂😀😁😅😄😁😄😁😃😁😂😃😁😃😃😁😃😁😂😀😂😉😅😆😆😆😄😆😄😆😄😆😂😆😆😂😆😂😆😂😆😂😆😂😆😂😆😂😆😂😆😂😆😃😆😃😆😃😆😃😆😃😁
MYMŁON2019.09.4 19:06
Oj - Bortkiewicz, Bortkiewicz - a o Wesołowskim zapomniałeś - a on chyba był - "arcy" - i wcale się nie krępował marszczyć freda przed dziećmi - i wcale to nie było to dla niego "tabu".
Jana2019.09.5 7:04
Nie zasługuje,by o nim pamiętać.Chyba,ze to kogoś ponieca,ale to jest chore.
2019.09.4 18:43
Dziadzia w kiecce i z zawiązanym na supeł fiutem (przynajmniej tak powinno być - zakończenie seminarium = śluby + kastracja) Wypowiada się na tematy które go nie dotyczą, a nawet nie powinien o nich myśleć. Kato- zboczki. :) Paranoja.
Lublinianka2019.09.4 20:45
Uruk-hai, idź się napij "Lizolu" - zdezynfekujesz sobie jęzor i przełyk, to wyleczysz się z niestrawności i nie będziemy musieli więcej twoich "zafekaliowanych" komentarzy czytać. Kto ci krzywdę zrobił, że tak ludzi nienawidzisz? Satanistą jesteś czy skutkiem ubocznym eksperymentów na pacjentach ze szpitala w Tworkach?
2019.09.4 20:54
jak to jest być facetem a udawać kobietę? Zyebie? Przecież żadna Kobieta by czegoś takiego nie napisała. :) :) :) Ty chory zwyrolu
bieta 2019.09.5 0:17
Popieram to co napisałaś.
anonim2019.09.4 21:40
Dobrze, ku.wo, że ty wibratora ze spodni nie wyciągasz
R.D.2019.09.5 5:58
On ma wibrator w *upie!
norbi2019.09.5 8:33
Poziom agresji i pogardy w tej wypowiedzi to najlepszy dowód na to, że obce są autorowi komentarza kwestie duchowe, w tym również wiara i miłość - nie ma więc autor najmniejszych szans, żeby zrozumieć, o czym mówi ksiądz profesor. Proponuję zmienić portal na bardziej odpowiedni dla potrzeb, na lekturę Frondy szkoda czasu. No chyba, że to w ramach zawodowych obowiązków.
Lech Keller-Krawczyk2019.09.4 18:39
Panie Bortkiewicz! każdy się chociaż raz w życiu onanizował! robił to JPII, rydzyk robił to nawet pan panie Bortkiewicz! niech każdy sam przed sobą sobie odpowie czy się onanizował! no chyba że ktoś jest impotentem tak jak Jarosław Kaczyński ale to już jest choroba...
Martin2019.09.4 19:30
Dzielnicowy, jednak jestes debilem.
bieta 2019.09.5 0:13
Zgadza się,
anonim2019.09.4 21:25
Mów za siebie pedale.
stfu2019.09.5 5:15
Nigdy się nie masturbowałeś/łaś?? Jeśli nie to jesteś chory/ra.
Wiesiek2019.09.5 7:26
Zamilcz sługo szatana!!!!!!!!!!
krzysztof2019.09.5 11:29
DZIELNICOWY TO ATEISTA LEWAK RUSKI TROLL
Andrzej2019.09.5 13:42
Nienawistnicy po co tu wchodzicie?!!!
margreth2020.02.4 23:00
Rozumiem ze @Dzilnicowy widzial to na wlasne oczy ogladajac "KLATWE" jak to wlasnorecznie robila Julia Wyszynska temu panu, ktory zagral role JPII ?? Trzebabylo zamienic sie na role, to dzisiaj mowilibysmy tobie, ze masz racje.
Laura2019.09.4 18:36
Autoerotyzm jest okej.
Vivian2019.09.4 21:56
szczególnie kobiecy
Jan Radziszewski2019.09.5 7:41
Ale do piekła wiedzie! a tam radochy sexu w nadmiarze tj w odmianie piekielnej sexu sado macho gdzie diabły uczą głupie baby rozumu.
ebi2019.09.5 7:52
Nie jest ok, bo człowiek jednak chocby z instyktami najbardziej zwierzecymi nie wytrzyma tego, wcześniej czy później nastąpi bunt organizmu i to człowieka rózni od zwierzecia.Mamy ducha który moze pod wpływem szatana daje przyjemność z takich orgii, ale przychgodzi czas rozliczenia, pierwsze co człowiek wtedy pomysli to samobóstwo- bo jak zyc z takim zezwierzeceniem.
im2019.09.5 8:03
Nie jest ok, tak samo jak pornografia nie jest ok, wynaturza subtelną sferę człowieka związaną z seksualnością, uczuciem, powoduje uzależnienie, szukanie ciągle nowych bodźców aż do różnego rodzaju wynaturzeń. Posłuchaj seksoholików, oni wszyscy zaczynali od masturbacji, zaprowadziło ich to na skraj rozpaczy, zniszczyli swoje rodziny lub nie potrafili utrzymać żadnego związku, ile trudu kosztowało ich "wyleczenie się" z tego koszmaru. Zdrowy seks to jest wyłącznie między dwojgiem ludzi związanych ze sobą prawdziwą miłością, zaufaniem na całe życie, wszystko inne to chwilowa przyjemność która zawsze w jakiś sposób rani, upośledza psychikę, uzwierzęca. To przecież widać co te różnego rodzaju ruchadła wygadują, np w Wysokich Obcasach GW