Giewont bez krzyża to czysty kretynizm - zdjęcie
03.11.14, 06:25

Giewont bez krzyża to czysty kretynizm

16

W mającym promować Polskę zagranicą najnowszym spocie MSZ, usunięto z Giewontu krzyż. To jakby pokazać Pałac Kultury i Nauki bez iglicy lub Big Bena w Londynie bez tarczy zegarowej. Jest to jednym słowem czysty kretynizm.

Za pomocą najnowszego spotu, promujemy się na świcie odcinając się od własnej tradycji i tożsamości. Trudno tu nie doszukać się ręki "poprawności politycznej", która przez alergię na krzyż, zakłamuje rzeczywistość. Tam bowiem gdzie zgodnie z rzeczywistością powinien znajdować się krzyż, nie ma go. Krzyża nie ma więc nie tylko na Giewoncie, czemu dziwił się nawet Leszek Miller, ale nie ma go także na kołpaku Księcia Witolda i na chorągwi Krzyżaków, w odwzorowanej w jednej ze scen owego spotu "Bitwie pod Grunwaldem" Jana Matejki. Giewont bez krzyża. Książę Witold bez krzyża. Krzyżacy bez krzyża. Trudno nie nazwać  tego po prostu czystym kretynizmem.

Mimo że krzyż wciąż jest widoczny w panoramie Tatr, gdyż został usunięty z Giewontu tylko w spocie mającym promować Polskę w świecie, to warto jednak przypomnieć w tym kontekście słowa Jana Pawła II, w których wskazywał, jak ważnym symbolem dla Polski i Polaków jest właśnie krzyż na Giewoncie.

- I kiedy kończył się wiek XIX, a rozpoczynał współczesny, ojcowie wasi na szczycie Giewontu ustawili krzyż. Ten krzyż tam stoi i trwa. Jest niemym, ale wymownym świadkiem naszych czasów. Rzec można, iż ten jubileuszowy krzyż patrzy w stronę Zakopanego i Krakowa, i dalej: w kierunku Warszawy i Gdańska. Ogarnia całą naszą ziemię od Tatr po Bałtyk. Chcieli wasi ojcowie, aby Chrystusowy krzyż królował w sposób szczególny na Giewoncie. I tak się też stało. (…) Umiłowani bracia i siostry, nie wstydźcie się krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym. Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych, szpitali. Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie - mówił  Jan Paweł II, w wygłoszonej w 1997 roku w Zakopanem homilii, w czasie Mszy św. Beatyfikacyjnej Bernardyny Marii Jabłońskiej i Marii Karłowskiej.

Gabriel Kayzer

Komentarze (16):

anonim2014.11.3 8:05
Przecież MSZ wczesniej w swoich wydawnictwach promocyjnych ocenzurowało Herberta. Napewno siedzi tam jakaś gnida. Najgorsze że za nasze pieniądze.
anonim2014.11.3 8:41
Nielogiczność w zdaniu "Film jest adresowany do odbiorców w cywilizowanych krajach, dla ktorych krzyż będzie czymś niezrozumiałym i szpecącym". Jeśli będzie czymś "niezrozumiałym i szpecącym" to oni nie są po prostu cywilizowani.... Można taką durnotę napisać też o piramidach w Egipcie...;-) @Bagnasco Mnie się też nie podoba portal poświęcony z różnymi misyjnymi elementami ateistycznymi, bo to niebezpieczne, zaśmiecają portal swoją głupotą, prowokują tylko klótnie i sączą cyniczny jad. Wiec, aby się zgadzało przenieść te elementy na portale ateistyczne i po sprawie. Claro?
anonim2014.11.3 8:48
Przecież widać ten krzyż, o co chodzi? Czemu wszyscy powtarzają, że go w tej reklamówce nie ma, jak jest?
anonim2014.11.3 8:53
Ja nie wiem, może ci wszyscy publicyści nie mają HD albo na telefonach to oglądają. U mnie widać w 55 sekundzie krzyż na Giewoncie. O co ta cała afera, pytam się.
anonim2014.11.3 8:59
eXistenZ Zachodem to mogą się zachwycać ludzie prymitywni, zakomplesieni i pustaki... Jeśli piszesz, że dla cywilizowanego zachodniego odbiorcy krzyż na Giewoncie będzie wygladał jak psia kupa na trawniku to tylko potwierdzasz to ,że z cywilizacją ci Twoi "zachodni odbiorcy" nie mają nic wspólnego.
anonim2014.11.3 9:52
Dla mnie ta "zabawa" to nie kretynizm. To raczej metafora. Pokazująca postępowanie lewicy czy zakłamywanie rzeczywistości. Nie ważne, że coś jest, miało miejsce/nie miało miejsca ważne, że "my" lewica tak uważamy. sXistenZ też ma rację, dla nie wykształconych prymitywów z europy zachodniej, dla których liczy się tylko "popić, poru... radia posłuchać /telewizję pooglądać" krzyż na Giewoncie na czapce Witolda może dziwić. Natomiast dla tych którzy ukończyli lepsze szkoły, znają historię, nawet niech będzie tylko lewicową będzie ten symbol zrozumiały i jak najbardziej na swoim miejscu. Cóż dla pana/pani eXistenZ właśnie taki prymityw jest miarodajny. Cóż ciągnie swój do swego.....
anonim2014.11.3 9:53
To wcale nie jest dziwne, że Polacy wyjeżdzają do tych zepsutych krajów, bo to wyjeżdżanie jest nie tylko dowodem na to, że w naszym kraju się ekonomicznie źle się dzieje,(komu dobrze o dziwo nie wyjeżdża), ale i dowodem na to, że tamci sami nie są w stanie zapewnić sobie tego statusu, do którego przywykli i zmuszeni są do otwarcia się na neokolonializm wewnetrzny, bez którego o stopie zyciowej i emeryturkach możnaby sobie pomażyć... A ile upokorzeń wyjeżdząjący muszą przeżyć to tylko oni sami wiedzą... I jak wyglada ta "wolność", którą im tam się daje . Taką niekiedy jak psu wyrzuconemu do lasu...
anonim2014.11.3 10:24
@eXistenZ Gdybyś Ty był cywilizowany to byś wiedział, że na zachodzie też są góry (niektóre większe od Giewontu ) na których stoi krzyż.
anonim2014.11.3 10:33
Gdy Polska odzyska suwerenność, znikną nie tylko pomniki wdzięczności najeźdźcom, prowokacyjne tęcze ale najobrzydliwszy i najmniej użyteczny gmach w centrum Warszawy, zwany Pałacem Kultury i Nauki - przedmiot kpin obcokrajowców.
anonim2014.11.3 12:34
Szanowni Państwo, dam sobie rękę uciąć, że celem autora filmu, dodajmy bardzo dobrze zrealizowanego, było przedstawienie Polski w sposób interesujący, a niekoniecznie ukazujący kraj jako państwo wyznaniowe, wiecznie lansujący się na Solidarności i Papieżu. Ludzie dorastają, zmienia się kraj, zmieniają się wartości. My, młodzi ludzie nie chcemy być wiecznie kojarzeni z Kościołem, bo już wstyd nam za demaskowanych co tydzień kolejnych pedofilii.
anonim2014.11.3 12:35
Czymże ten nieszczęsny spot ma promować Polskę? Zagranicą? Toż nic swojego nie mamy do zaoferowania?
anonim2014.11.3 12:54
"Można jeszcze tarzać się nago na krucyfiksie albo oblać wodą jakiegoś arcybiskupa" cóż, znów udawadnia Pan/pani fatalne wykształcenie lewicy. Brak znajomości najprostrzych pojęć. Kraj cywilizowany to taki gdzie szanuje się wierzenia innych ludzi, współobywateli .Szanuje się też samych ludzi /w tym arcybiskupów/. To o czym Pan/pani pisze to kraj barbarzyński. Takie zachowania pasują właśnie barbarzyńcą. Propagując je zalicza się Pan/pani do ich liczby.
anonim2014.11.3 17:52
Symbolem polskiej tożsamości jest Orzeł Biały, a nie krzyż.
anonim2014.11.3 18:06
ten spot to z leksza pedalski
anonim2014.11.4 11:08
do tej sytuacji najlepiej pasuje ten teledysk Armii. https://www.youtube.com/watch?v=lIQ6doAKpE4
anonim2014.11.4 19:16
Pałac Kultury oraz Big Ben to budynki które zostały zaprojektowane i zbudowane przez człowieka , nie sądzę żeby Giewont był tworem kościoła... Owo porównanie można nazwać czystym "kretynizmem"...