Dziś Uroczystość Objawienia Pańskiego! - zdjęcie
06.01.15, 07:40Dziś Uroczystość Objawienia Pańskiego! (fot. Wikipedia)

Dziś Uroczystość Objawienia Pańskiego!

0

Uroczystość Objawienia Pańskiego w liturgii wiąże się nierozerwalnie z Bożym Narodzeniem. W Ewangelii św. Mateusza czytamy o Mędrcach ze Wschodu, którzy idą za gwiazdą, aż do Jerozolimy i Betlejem, gdzie szukają nowo narodzonego króla żydowskiego. „Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon.” (Mt 2,11).

W tradycji wschodniej uroczystość ta nazywana jest Epifanią, czyli objawieniem się Boga człowiekowi w Jezusie Chrystusie. Obok Bożego Narodzenia i Zmartwychwstania Pańskiego jest to najstarsze i najbardziej uroczyste święto obchodzone w Kościele powszechnym.

Tego dnia w wielu miastach na pamiątkę tamtych wydarzeń wyruszą Orszaki Trzech Króli. Jest to oddolna inicjatywa, która przerodziła się w jedno z największych wydarzeń kulturalno-społecznych w kraju z tak wyraźnym przesłaniem chrześcijańskim.

W tym roku orszaki przejdą w ponad 330 miejscowościach w Polsce i kilkudziesięciu miastach na całym świecie. Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie osób, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w barwne stroje.

Według organizatorów w tegorocznych marszach w kraju i za granicą uczestniczyć może łącznie ok. miliona osób. W 2014 roku – jak szacują – w orszakach w 190 miastach udział wzięło ok. 700 tys. osób.

Uroczystość Objawienia Pańskiego, potocznie nazywana w Polsce świętem Trzech Króli zamyka okres Bożego Narodzenia.

MaR/Radio Maryja