Dziel i rządź. Gazprom obala władze w Europie - zdjęcie
03.12.14, 06:58Dziel i rządź. Gazprom obala władze w Europie (fot. media)

Dziel i rządź. Gazprom obala władze w Europie

5

Niezwykle ciekawe są rewelacje przedstawiane przez polityków Bułgarii i Rumunii, a dotyczące antyłupkowych protestów, jakie niedawno wstrząsały tymi państwami.

Okazuje się, że obficie finansował je Gazprom. W Bułgarii złoża łupkowe zamierzał eksploatować koncern Chevron. Ogromne protesty, jakie rozgorzały w kraju, doprowadziły na początku tego roku do upadku rządu. Jak oświadczyła była minister spraw zagranicznych Bułgarii Cwetana Cwetanowa na łamach „The Financil Times” – protesty te zostały zorganizowane i opłacone przez prorosyjskie siły.

Cwetanowa przekonuje, że protesty przebiegały według planu opracowanego w Moskwie. Pomagali w ich realizacji niektórzy bułgarscy biznesmeni. Protesty rozpoczęły się po podwyżkach cen energii elektrycznej. Niezwykle aktywnie demonstrowali działacze radykalnej „prawicowej” partii Ataka. Tymczasem ugrupowanie to, jak ostrzegali przedstawiciele rządu, jest finansowana przez bułgarską filię rosyjskiego ośrodka kultury prawosławnej „Russkij Mir”.

Chervon chciał też wydobywać łupki w Rumunii. Jednak i tam doszło do masowych protestów. Doprowadziły jeszcze w 2013 roku do wycofania się z projektu. Politycy w Bukareszcie sugerują, że protesty te były finansowane przez Gazprom.

Latem mówił o tym wprost były sekretarz generalny NATO Fogh Rasmussen. Sojusz oświadczył niebawem, że jest to prywatna opinia sekretarza, a nie stanowisko NATO.

bjad/kresy24.pl

Komentarze (5):

anonim2014.12.3 7:45
Metoda wydobycia gazu z łupków, czyli szczelinowanie hydrauliczne, budzi w USA kontrowersje, są protesty mieszkańców, nie ma jednoznacznych danych na temat wpływu stosowania tej metody na środowisko i ludność. We Francji stosowanie tej metody jest zakazane. Trudno mi powiedzieć, czy coś faktycznie jest na rzeczy, czy to tylko histeria. Niemniej jednak nie sądzę, żeby Polacy byli tacy głupi i potrzebowali zachęty Gazpromu do protestów przeciwko wydobyciu, które może zniszczyć środowisko naturalne, dla kasy którą zgarną amerykańskie koncerny.
anonim2014.12.3 9:08
@GenesisX Wiem o tym. Przyznam, że sam liczyłem na wydobycie gazu łupkowego w Polsce. Niemniej jednak zawsze trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw, w tym ewentualne szkody dla środowiska.
anonim2014.12.3 9:17
@grzechol W takim razie weź proszę pod uwagę fakt, że podczas wydobywania i przetwarzania ropy dochodzi do skażenia środowiska-patrz Zatoka Meksykańska, kraje Afryki. Skoro i to i tu są szkody to wg mnie najlepiej zastosować to o czym napisał @GenesisX-"dzięki łupkom USA stały się samowystarczalne gazowo i wydobywaja więcej ropy niż Rosja, co pozwoliło na zanotowanie solidnego wzrostu gospodarczego przez ten i tak najpotężnieszy kraj na świecie. Jak im nie szkodzi, to nie ma co wybrzydzać i dbac o rosyjskie interesy."
anonim2014.12.3 9:24
@Tomek513 Nigdzie nie napisałem, że szkody dla środowiska przekreślają wydobycie gazu z łupków. Przecież wydobycie węgla kamiennego również nie jest obojętne dla otoczenia! Czasem uznajemy te szkody za zło konieczne i się z nimi godzimy. Trudno jednak dziwić się mieszkańcom, że protestują, i wszędzie doszukiwać się spisków. Czy protesty przeciw szczelinowaniu w USA również były sponsorowane przez Gazprom? A może protesty przeciw Golgota Picnic były sponsorowane przez Kurię?
anonim2014.12.4 9:57
Grzechol: prawdziwy patriota zawsze będzie popierał zgarnianie kasy przez rosyjskie koncerny, których działania w aspekcie ekologii są zawsze perfekcyjne i całkowicie nieszkodliwe dla środowiska. Wyłącznie z tego powodu partie "ekologiczne" całej Europy zawsze protestują, gdy miałoby się zadziać coś, co mogłoby zmniejszyć zyski Rosji. ;)