Dr Jerzy Targalski: Rosja chce chaosu i destabilizacji Polski - zdjęcie
10.09.19, 07:40

Dr Jerzy Targalski: Rosja chce chaosu i destabilizacji Polski

32

Fronda.pl: Z raportu przygotowanego na podstawie wiadomości e-mail jednego z najbliższych doradców prezydenta Putina, Władisława Surkowa możemy się dowiedzieć, że Kreml wykorzystuje na Ukrainie bardzo precyzyjne narzędzia socjotechniczne i propagandowe, takie jak „inspirowanie protestów, kreowanie chaosu, manipulowanie opinią publiczną, wpływanie na dziennikarzy, przekupywanie polityków, wspieranie decentralizacji i federalizacji”. To zjawiska, które na co dzień możemy obserwować w Polsce. Jak to możliwe?

dr Jerzy Targalski, politolog: To jest normalna taktyka walki. Rosjanie prowadzą wojnę przeciwko innym państwom. Na Ukrainie te działania są bardziej intensywne, bo tam są większe możliwości. Tam mają więcej ludzi, którzy mogą te działania realizować. Jeżeli przystępujemy do akcji wywoływania chaosu w jakimś państwie, to pierwszą rzeczą, którą robimy jest monitoring, czyli zbadanie jaka jest sytuacja polityczna, jakie są grupy niezadowolonych, w których polityków można zainwestować, jakie hasła będą nośne, jakie media można wykorzystać, itd. Na Ukrainie tych grup, które można wykorzystać do działalności nie tylko prorosyjskiej ale do wywoływania chaosu jest więcej.

W Polsce potencjalnych współpracowników jest mniej. Na Ukrainie intensywność działań jest większa, bo tam Rosjanie po prostu się spieszą. W Polsce takich możliwości jak na Ukrainie nie mają, ale prowadzą dokładnie te same działania, czyli wytwarzanie chaosu, rozbijanie społeczeństwa, zatruwanie zwłaszcza ludzi młodych narracją rosyjską. Ludzie młodzi rozumują za pomocą prostych sylogizmów, w związku z tym Rosja może za ich pomocą manipulować nimi.

Propaganda rosyjska wydaje się być toporna, kojarzy nam się z internetowymi trollami. Z raportu Surkov Leaks wynika jednak, że Rosjanie prowadzą bardzo precyzyjne i szczegółowe badania, podobnie jak firmy handlowe weryfikujące problemy i potrzeby swoich klientów.

Pierwszą rzeczą wstępną jest zbadanie jakie hasła, jakie tezy będą najłatwiej przyjęte. Jeżeli to zbadamy, to wtedy wiemy czym się posługiwać. To jest niestety obraz poziomu naszej młodzieży, skutek całkowitego załamania szkolnictwa- najbardziej chwytliwe są prymitywne sylogizmy.

Polityk zawsze podchwytuje hasła, które działają. Od czasu kiedy żyjemy w demokracji, kiedy od wyborów zależy to, czy utworzy się rząd czy też nie, czy wejdzie się do sejmu czy nie, polityk jest zmuszony podejmować takie hasła, które są popularne, bez względu na to jak bardzo są idiotyczne czy kłamliwe. Jak będzie mówił prawdę, a prawda będzie niepopularna lub skomplikowana, to przegra. Do ludzi trafiają proste sformułowania, prymitywne, które nie oddają rzeczywistości.

Jeśli tego typu rozpoznanie oraz informacje o społeczeństwie, mediach i politykach mają służby rosyjskie, czy podobne informacje mogą mieć również służby innych państw?

To zależy, czy służby innych państw prowadzą taki monitoring jak służby rosyjskie. Rosjanie są tutaj specjalistami, oni taki monitoring prowadzą bardzo dokładnie. Inne państwa np. monitorują co pisze się w prasie, jakie są nastroje, itd. Rosjanie natomiast prowadzą taki monitoring do poziomu lokalnego, nie tylko co ogólnie dzieje się w kraju, ale np. jakie są nastroje na Warmii i Mazurach, które graniczą z obwodem kaliningradzkim; jakie są nastroje w Przemyślu, jakie narzędzia wykorzystać, żeby doprowadzić do zaostrzenia konfliktu polsko-ukraińskiego, itd., itp.

W jaki sposób taki monitoring może być prowadzony? Jak to możliwe, że Rosjanie są w tej materii ekspertami, a niemiecka BND już nie?

Inni nie poświęcają tyle środków i czasu na takie działania, dlatego że zadowalają się poziomem ogólnokrajowym. Z rosyjskiego punktu widzenia ważne jest rozpracowanie całości kraju, wszystkich grup i wykorzystanie do dezintegracji przyszłej ofiary. Niemieckim służbom zależy na tym, żeby elity realizowały interesy niemieckie, natomiast nie zależy im na tym, żeby wprowadzić całkowity chaos w kraju, który jest dodatkiem ekonomicznym do Niemiec i który produkuje dla niemieckiej gospodarki podzespoły. To jest zasadnicza różnica- oni chcą mieć elity.

Rosjanie chcą doprowadzić do całkowitego chaosu i dezintegracji, bo wtedy taki kraj staje się łatwym łupem. W związku z tym muszą badać bardzo szczegółowo. Czytają wszystkie portale i to co ludzie piszą w sieciach społecznościowych i selekcjonują, kto jest ich wrogiem, i tam nasyłają trolli, a kto mógłby być w interesach rosyjskich wykorzystany, i dlatego należy się do niego zbliżyć, czy wesprzeć go klikalnością.

Raport Surkov Leaks pokazuje, że działania rosyjskie to nie są tylko działania bezmyślnych trolli ale precyzyjna machina propagandowa, przypominająca maszynerię marketingową świetnie zorganizowanej korporacji.

To nie jest żadna filozofia żeby zmapować cały kraj, żeby monitorować i zdefiniować wszystkie grupy społeczne, wszystkie grupy potencjalnie niezadowolone, opracować hasła, które będą popularne, czy zidentyfikować niedowartościowanych polityków, których można użyć. Wystarczy zespół ludzi i wynik będzie po kilku miesiącach. Trzeba śledzić prasę lokalną, cały internet, i rzecz jasna trzeba też mieć wejścia, żeby wiedzieć jakie są układy personalne, trzeba mieć dojście do ludzi, którzy te układy personalne w rozmaitych grupach znają. Bez tego nie można się zorientować, kto jest przeciwko komu, kto z kim jest w sojuszu, i nie można potem tego wykorzystywać. Poprzez swoich ludzi można wpływać na politykę kadrową.

Przypominam te wielkie demonstracje w Polsce, w które zaangażowana była Kozłowska. Byłoby dziwne, gdyby nie było tutaj ręki rosyjskiej. Rosji chodzi o wytworzenie chaosu i dezintegrację państwa. Żeby taki cel osiągnąć, Rosja popiera zarówno tych „europejczyków”, jak i organizacje typu Konfederacja. Tu chodzi o destabilizację. Nie chodzi o to, żeby jakaś jedna frakcja doszła do władzy, tylko, żeby kraj zdestabilizować. Niemcom natomiast chodzi o to, żeby do władzy doszła frakcja niemiecka.

Czyli solidna sieć agenturalna jest cały czas podstawą działania obcych służb i państw?

Oczywiście, jest podstawą działania. Pamiętajmy, że internet i prasa lokalna dają dużo możliwości.

Jesteśmy w państwie postkomunistycznym, z bardzo słabym społeczeństwem, ze społeczeństwem zsowietyzowanym, zdezintegrowanym, społeczeństwem, które w sensie duchowym jest chore, w związku z tym jest przedmiotem manipulacji. Dopóki nie wyzwolimy się z tego spadku komunizmu, dopóty będziemy żyli w postkomunizmie nie tylko instytucjonalnym ale też duchowym. Jeżeli jedna trzecia wyborców głosuje za partiami antynarodowymi i antypaństwowymi, to pokazuje stopień kryzysu duchowego, moralnego, kryzysu narodu i państwa.

Jak zagraniczne służby mogą próbować wpływać na wynik najbliższych wyborów w Polsce, które są podobno najważniejszymi wyborami od 30 lat?

Niemcy wpływają w ten sposób, że mają do dyspozycji media i mają do dyspozycji Targowicę. Natomiast Rosjanie przede wszystkim poprzez sieci społecznościowe, tysiące jednobrzmiących komentarzy, przez zwalczanie sojuszu polsko-amerykańskiego przy użyciu argumentu żydowskiego, oraz poprzez akcję propagandową, zniechęcającą odbiorców do państwa polskiego.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze (32):

lol2019.09.12 12:12
No popatrz pan, znowu ta zła Rosja. Poszli sobie (dobrowolnie) jakieś 30 lat temu a my ciągle mamy problem. Kupcie za pieniądze polskich podatników jeszcze więcej licencji Pegasusa, F35, rakiet bez kodów po 1000000 USD/szt. może wam ulży wreszcie. Chociaż nie, ta paranoja to już do samej śmierci.
Ultima Thule2019.09.12 6:31
Жалкая гиена европы считает, что у неё с США союз? Тупые, нищие, не обладаюшие технологиями, не летающие в космос, без авиапромышленности. Кому вы нужны?
anonim2019.09.12 4:44
«Кроме того, они развернут пропагандистскую кампанию... и будут... расшатывать польско-американский союз». Господа, вам самим не смешно, какой может быть союз между собакой и ее подстилкой, собаку не волнует положение и ситуация с ее лежанкой, кроме тех случаев, когда лежанка позволяет себе иметь свое мнение)
Макс2019.09.12 0:23
Polacy jesteście śmieszni, ja ci mówię jak rosyjski, my do was nie ma sprawy, siedzisz w swoim Polsce i rzeźbi кулички z piasku w swojej piaskownicy. Nie boimy, mamy broń jądrową, to wystarczy do zniszczenia całej ludzkiej cywilizacji, w razie potrzeby możemy go dotyczy, nie wahaj się, bo жертвеность to jest istota rosyjskiego człowieka, jeśli on swoją śmiercią w stanie zabić kilku wrogów , to zrobi to bez wahania, bo to jest ostatecznym celem
Olej2019.09.10 18:37
Doradca d/s bezpieczeństwa narodowego USA John Bolton zwolniony. Zwolennik twardego kursu wobec sowietów, zorientowany na tradycję polityki jaką prowadził prezydent Reagan. I ponownie należy zadać pytanie o partie pokera i Helsinki, min. o odniesienie do polityki USA wobec sowietów i perspektyw przyszłej zmiany.
Perypatetyk 2019.09.10 15:33
Jurij Biezmienov, ex szpieg KGB, który jeszcze w latach 70-tych ub. wieku, dał dyla z CCCP a w KGB zajmował się przewrotem ideologicznym, mówił że CCCP na działalność iście szpiegowską wydaje tylko 25 % środków, resztę środków przeznacza się na agenturę wpływu, wojnę ideologiczną i akcje jak opisane w powyższym wywiadzie PS prelekcje Jurija Biezmienova są na jutube, stare, jare i ciągle aktualne...
gościu532019.09.10 13:44
A KIEDY Rosja nie chciała destabilizacji Polski ??????????
dzielnicowy 2019.09.10 12:46
Nic nowego i dziwnego. Rosja była, jest i do końca swych dni pozostanie bandyckim, zbrodniczym państwem - Mordorem, żerującym i rozwijającym się (jak rak) na swoich sąsiadach. Dlatego jedyną szansą dla słabszych i mniejszych jest budowa dużych bloków gospodarczo obronnych.
Jan Radziszewski2019.09.10 12:32
Pouczenia Pana Jezusa i Orędzia dla Polski, Kościoła, świata poniedziałek, 9 września 2019 1 X - 6 IX 2019 Jeszcze o sprawach związanych z Krakowem / Ten projekt rosyjski jest właściwy i uczciwy (projekt dotyczący Ukrainy) / Ścieki zostały wpuszczone do Wisły specjalnie Czwarty września Zapisz dziecko - Ten projekt rosyjski jest właściwy i uczciwy. - Dziękuję Panie Jezu. Chwała Tobie Chryste. https://www.magnapolonia.org/rosyjska-telewizja-rozwaza-wariant-podzialu-ukrainy-miedzy-polske-i-rosje Ukraina jest tu większa niż Węgry a nawet większa chyba niż Rumunia. Nie zasłużyli na to, ale cóż, skoro tak ma być. C. P Myślę, że to jest dobre dla samych Ukraińców. Nie tylko ze względu na dziejową sprawiedliwość także wobec Węgier i Rumunii a najbardziej Polski i Polaków szczególnie szatańsko mordowanych. Myślę, że taki kraj jak byłby oni mogliby bardziej, jak to teraz mówi się potocznie, „ogarnąć”. Czuję to i jestem pewny, że ich dochód na osobę podniósł by się, pensje by wzrosły, zadbaliby bardziej o swój kraj. Przede wszystkim podcięłoby to wronie i sępie skrzydła międzynarodowemu kapitałowi, zakończyłoby wojnę czy co to jest..z Rosją. Jeśli byłoby to złe światowa masoneria optowałaby za tym. Widzimy więc, że stać się tak musi wcześniej czy później. I tu się objawia Łaska Pana Boga, że ten kraj jest niemały i dobry do życia wystarczający dla tej ludności. Tak, Ukraińcy nie mogą mieć innego kraju jak ten na mapie. Jest to dla nich szansa. Aby jak najszybciej z niej skorzystali. C. P>
dzielnicowy 2019.09.10 12:50
Trzeba być ,albo ruskim trollem, albo (jak mawiał Lenin o zdrajcach, Polakach) pożytecznym idiotą, żeby tak pisać.
Jan Radziszewski2019.09.10 14:03
to ty jesteś ruskim żydowskim trolem z Chazarskiego pomiotu A wiesz antypolski żydzie , co odwracasz jak to się mówi kota ogonem, że w świecie działają dwie niezależne organizacje Masońskie ta słynna na zachodzie USA Anglia i Rosyjska na wschodzie jednym słowem w Moskwie które mają podobne plany które chcą realizować niezależnie dlatego też UE nie wie komu ma wejść jak to się mówi do D.
twardek2019.09.10 11:35
Dr Targalski zawsze odkrywczy i z racją, jak amen w pacierzu, więc tekstu nie czytałem, ale uzupełniłbym tytuł do brzmienia: "Rosja chce chaosu i destabilizacji Polski - a powinna pragnąć naszej stabilizacji i rozwoju". Kurcze!
dzielnicowy 2019.09.10 14:03
Żadne bandyckie państwo nie chce stabilizacji i rozwoju swoich sąsiadów. Rosja od wieków jest tego przykładem. Jątrzy, napuszcza, kłamie, łamie wszelkie zasady, traktaty i zobowiązania. Tak jak na bandytę, oprycha przystało. Za wytłumaczenie mając "walkę o pokój" i "dobrobyt" "braci" sąsiadów. Tpfuuuuuuuuu ! Niech sobie te szczytne hasła wsadzą в заднице i dadzą raz na zawsze spokój wszystkim sąsiadom.
Olej2019.09.10 9:37
A tak poza wszystkim panie dr Targalski, poza wszystkimi za; Martwią mnie cztery oczy w Helsinkach i szczegóły głębokich spojrzeń Władimira z Donaldem. Najwyższy czas sprawdzić tego pokera !
Katolik2019.09.10 9:31
Zemsta rodzi wojnę i śmierć Przebaczenie niesie Pokój, uwolnienie, uzdrowienie Wybierajmy póki jeszcze możemy. Chrystus Wodzem, Chrystus Królem, Chrystus Władcą nam!
lech2019.09.10 9:22
Nie chodzi o dyskryminację, ale fronda powinna się pozbywać do minimum ruskich oszustów. Przecież ludzie podpowiadają kto jest kto na ty forum. Onet.pl już dawno to robi choć należą do Niemców.
Jarek2019.09.10 8:43
A Fronda i Maciarewicz im w tym pomagają. Pierwsza zasada, to skłócić ludzi wewnątrz państwa, aby nie było jedności. Polaków łatwo napuścić jednych na drugich i wszyscy to wiedzą. PIS wprowadził takie podziały (nawet w rodzinach) Czemu to ma służyć? Na pewno nie dobru Polski. Kaczor jest obłąkany - jego "drugi sort, element animalny, inne" składam na stan umysłu po tragediach osobistych. Ale inni? Nawet "dostojnicy" kościelni biorą w tym udział. WOT - harcerzyki naprzeciw specnazu (zawodowych morderców, najemników).
katolik2019.09.10 8:35
NIE CHODZI O ROSJĘ CZY INNY KRAJ,CHODZI O TO CZY CI POLACY, KTÓRZY CHCĄ GŁOSOWAC NA PO ,CHCĄ GŁOSOWAĆ NA NIEUDACZNIKÓW I ZŁODZIEJI,A TO BY ZNACZYLO,ŻE TAKĄ POSTAWĘ PRZYJMUJĄ TEŻ W SWOIM ŻYCIU.TOŻE MAJĄ GŁOS,NIKOGO NIE UPOWAZNIA DO TEGO,ABY NA POZOSTAŁYCH POLAKÓW SPROWADZAĆ KLĘSKĘ SPOŁECZNĄ I MORALNĄ
klaus2019.09.10 8:33
Panie dr. Targalski rozumując w/g Pańskiej lini , agentura Rosyjska używa argumentu żydowskiego w zwalczaniu sojuszu polsko - amerykańskiego, czyli żydzi którzy otwarcie żądają restytucji mienia tu słynna ustawa 447 są agenturą sowiecką czyli Państwo Izrael jest na łańcuszku kacapskim, kongres amerykański i wszystkie działające organizacie żydowskie w USA są też kacapskie, bo ustawa 447 to nic innego jak walenie obłuchem w sojusz Polsko - Amerykański, tu podaję tylko jeden z przykładów a mogę je mnożyć.
lech2019.09.10 9:30
Żydzi trzymają się kupy, niezależnie od kraju z którego pochodzą czy z Rosji czy z USA. Ustawa 447 jest bezzasadna, a jeżeli już to powinna być skierowana do tych co odpowiadają za IIWŚ, czyli Niemiec i Rosji.
02019.09.10 12:30
zamiast mnozyc, zmień dział matematyki i użyj logiki cymbalisto
Olej2019.09.10 8:22
...postkomunistycznym, z bardzo słabym społeczeństwem, ze społeczeństwem zsowietyzowanym, zdezintegrowanym, społeczeństwem, które w sensie duchowym jest chore, w związku z tym jest przedmiotem manipulacji. Dopóki nie wyzwolimy się z tego spadku komunizmu, dopóty będziemy żyli w postkomunizmie nie tylko instytucjonalnym ale też duchowym. Jeżeli jedna trzecia wyborców głosuje za partiami antynarodowymi i antypaństwowymi, to pokazuje stopień kryzysu duchowego, moralnego, kryzysu narodu i państwa. ... No właśnie a tu były marszałek Sejmu, wnuk tow. Bermana, nie dość że mógł być marszałkiem Sejmu to jeszcze drze mordę i straszy totalitaryzmem. Ot się porobiło, dzieci i potomkowie komuchostwa i morderców wrzeszczą, że im się wolność zabiera i ogranicza totalitaryzmem. No tak jak kiedyś z legitymacjami funkcjonariuszy i partyjniaków mieli wolność pośród niewolników, tak teraz im się usrało. Odrywanie ryjów od koryt boli. A że zawsze w Moskwie mieli ośrodek ratunkowy tak i teraz szukają tam źródła mocy.
ObłąkanyRosjąAdolfTargalskiTumaniKatoCiemnotę2019.09.10 8:12
Dr Wariatuńcio Targalski zarzuca społeczeństwu, że jest "chore" i straszy Rosją. Dużo bardziej straszy Targalskiego obłąkańcza fizjonomia i hitlerowska stylizacja.
02019.09.10 12:29
typowa rosyjska narracja płatnej szmaty powyżej
dzielnicowy 2019.09.10 12:54
Spadaj ,ruski patafianie, tam, gdzie twój zawszony barłóg. Pod Kreml !
cyborg 252019.09.10 8:11
pytali tworkach o ciebie paranoiku
oooll2019.09.10 9:17
Naprawdę , kacapie ?
cyborg 252019.09.10 15:58
prawdziwy wyznawca paranoika
dzielnicowy 2019.09.10 12:53
Spadaj, trollu, do Kacapii !
Jodek potasu2019.09.10 8:06
Do opinii Jerzego Targalskiego trudno coś dodać a i nie sposób coś odjąć . To bardzo precyzyjny opis działań Moskwy w Europie środkowej .
Konik Garbusek2019.09.10 8:06
Niemcy stawiają na elity, polityczną agenturę (Oscar) i Targowicę, Ruscy na dezintegrację i chaos za pomocą tęczowych protestów i "patriotów" np. z Konfederacji. Mają nas rozpracowanych, cwaniaki...
Olej2019.09.10 8:05
To nie jest nic nowego Począwszy od carycy Katarzyny II, poprzez Stalina i jego następców, Polska jest przeszkodą na Zachód. Ten upragniony łup gdzie można by było gwałcić, rabować i brać co się da i ile się da. O ile apetyty Rosji kończyły się na pewnych ustaleniach z Teutonami. O tyle żarłoczność bolszewicka nie zna granic. Ona wciąż trwa w obłędzie imperialnym kagiebistów.