Brytyjski dziennik: W UE sprzeciw jest niedopuszczalny - zdjęcie
26.10.21, 13:48Fot. Pixabay

Brytyjski dziennik: W UE sprzeciw jest niedopuszczalny

8

Polacy „mają prawo domagać się, by zasady były stosowane jednakowo" – napisał w swym redakcyjnym komentarzu do ostatnich wydarzeń na arenie unijnej, brytyjski dziennik "Daily Telegraph". Jednocześnie zauważono, że „Polska jest zmuszana przez Komisję Europejską do powrotu do szeregu, podobnie jak to było wcześniej z innymi mniejszymi krajami, ale wobec Niemiec takich gróźb nie ma”.

„Polska odczuwa całą siłę gniewu Komisji Europejskiej z tego powodu, że odważyła się zakwestionować rolę Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jako ostatecznego arbitra prawa w ramach bloku. Jak wiele mniejszych krajów wcześniej, Polska będzie zmuszona do powrotu do szeregu" – możemy przeczytać w Daily Telegraph.

„Różnica zdań jest w Unii niedopuszczalna. Każdy kraj, który nie może podpisać traktatu z pełnym przekonaniem, może zawsze z niej wystąpić, jak to uczyniła Wielka Brytania, ale nawet to jest dozwolone tylko niechętnie" – napisano. Przypomniano też, że w Irlandii i Danii dwukrotnie głosowano w referendach nad traktatami unijnymi, bo za pierwszym razem wyborcy nie zapewnili "prawidłowego" wyniku, a "Grecja zanim uległa, została doprowadzona przez Unię Europejską na skraj ruiny".

W kontekście polskiego sporu z Komisją Europejską o kompetencje krajowego Trybunału Konstytucyjnego, brytyjski dziennik przypomina również, że niedawno także niemiecki trybunał konstytucyjny uznał decyzję TSUE w sprawie Europejskiego Banku Centralnego za niezgodną z niemieckim prawem i faktycznie ogłosił się ostatecznym arbitrem prawa unijnego w Niemczech. Żadnych analogicznych prób dyscyplinowania Niemiec, jak ma to teraz miejsce w przypadku Polski ze strony UE jednak nie było.

Autor komentarza zamieszczonego w Daily Telegraph nie ma wątpliwości, że zasadnicza rozbieżność i niesprawiedliwość w postępowaniu eurokratów wobec obu tych państw wynika z oczywistego faktu, że Niemcy są płatnikiem netto do unijnej kasy. Natomiast Polska „jako beneficjent będzie musiała robić, co jej każą, jeśli chce zatrzymać pieniądze".  „Polacy są informowani, że jeśli nie podobają im się zasady, nie powinni korzystać z członkostwa” – podsumowuje brytyjski dziennik.

 

ren/PAP

Komentarze (8):

xixi2021.10.26 22:39
BRAWO POLSKA .........
Filip2021.10.26 21:51
Trybunał mgr Julii Przyłębskiej dokonał deliktu konstytucyjnego wydając wyrok w sprawie relacji prawa krajowego do unijnego, gdyż nie ma uprawnień do badania kompetencji TSUE. Ponadto wyrok ten został wydany przy udziale osób nie uprawnionych czyli tzw. dublerów. TSUE ma prawo wymagać przestrzegania określonych w Konstytucji RP trójpodziału władzy i niezawisłości sądów. Pomiędzy Konstytucją RP i prawem unijnym nie ma rozbieżności. Wyrok ten jednak jest zapowiedzią nie przestrzegania wyroków TSUE w przyszłości, co w konsekwencji musi doprowadzić do polexitu.
Anonim2021.11.16 23:37
Jeśli tajnie wyselekconowani komisarze Unii i podjudzeni antypolsko unijni politycy, będą nadal wymuszać na nas szantażem i obstrukcją łamanie traktatu, to jedyną droga by ujść nowemu totalitaryzmowi, jest wyjście z Unii. Nie do takiej UE wstępowaliśmy. A wspieranie przez nich wewnętrznych wrogów Polski, z żydowskim rodowodem osadzonych w PO, SLD i reszty totalnych, to wręcz wredna akcja dywersji przeciw Polsce.
Filip2021.10.26 17:05
Politycy z PiS-u wielokrotnie złamali Konstytucję RP jak i prawo unijne. Jest to sprzeczne z traktatem akcesyjnym podpisanym przez przedstawicieli Polski. TSUE ma prawo domagać się przestrzegania praworządności przez państwa członkowskie. PiS to nie Polska, tak samo jak PZPR to nie Polska. Andrzej Duda dokonał wielokrotnych deliktów konstytucyjnych. Irytujące jest we Frondzie utożsamianie PiS-u z Polską. To jest tak samo jakby utożsamiali PZPR z Polską. Tym bardziej, że politycy z PiS-u szkodzą naszemu krajowi, jak żadna wcześniejsza ekipa od 1989 roku. W wyniku łamania praworządności przez rządzących Polska może stracić dotacje w kwocie 770 mld euro. To rządzący łamią praworządność, a nie opozycja!
SZOK!!! MEGA MASAKRA!!! TYLKO U NAS!!!2021.10.26 15:20
Napiszcie o tym jak niderlandzki dziennik pokazał Morawieckiego: https://bi.im-g.pl/im/6c/71/1a/z27728236IH,Karykatura-Mateusza-Morawieckiego.jpg
ej ty powyżej2021.10.26 22:38
mamy ten dziennik niederlandzki i inne.......................... w 4-literach KAPUJESZ !!!!!
Po 11 ... Art ... DANIEL PASSENT2021.10.26 15:02
Czy słyszysz głuchy odgłos z oddali? ___________________________________________________________________________________________________ Czy to rabin Polinu w piersi się wali? ___________________________________________________________________________________________________ Może Hartman łezkę żalu roni ___________________________________________________________________________________________________ Nie! To Passent medialny bimber dalej goni ___________________________________________________________________________________________________A może otwiera jeszcze z 'okrągłego stoliczka" ___________________________________________________________________________________________________ Od towarzyszy radzieckich ostatnia "stoliczna"
Art2021.10.26 14:37
Przedrukujecie absolutnie kazda glupote, jaka napisza na swiecie. Nawet, gdy jest to tak nonsensowne i infantylne jak w Daily T. Swoja droga tez macie autorytety :-) No nic. Utwierdzajcie sie dalej w przekonaniu, ze cala Europa kibicuje PiSowi :))) Powodzenia w zderzeniu z rzeczywistoscia.