Bogdan Klich: ,,Pegasus'' to świetny, skuteczny system szpiegowski - zdjęcie
10.09.19, 14:00

Bogdan Klich: ,,Pegasus'' to świetny, skuteczny system szpiegowski

13

"Pegasus to bardzo dobry system, sprawny. Korzystaliśmy z takiego systemu podczas wojny w Afganistanie, żeby chronić lepiej naszych żołnierzy" - mówi były minister obrony Bogdan Klich. Według doniesień mediów polskie służby zakupiły izraelski system szpiegowski "Pegasus".

Ma on pozwalać między innymi na podglądanie treści smartfonów obywateli. Dzięki niemu można czytać wiadomości SMS, podsłuchiwać rozmowy, czytać wiadomości w komunikatorach internetowych, uzyskiwać dostęp do nagrać i zdjęć na telefonach. Media twierdzą, że "Pegasusa" kupiło CBA.

"To jest bardzo dobry system, sprawny, który polega na wprowadzeniu kilkudziesięciu, kilkuset a może nawet więcej słów kluczowych, takich które selekcjonują miliony rozmów telefonicznych i wynajdują tylko takie, w których te słowa kluczowe się znajdują" - powiedział Klich.

"Myśmy też z takiego systemu korzystali podczas wojny w Afganistanie, żeby chronić lepiej naszych żołnierzy" - dodał.
Według Klicha zakup "Pegasusa" oznacza, że "rządzący chcą kontrolować społeczeństwo".

"Uważam, że duża część dyskusji na temat Pegasusa już jest zrealizowaniem oczekiwań rządzących, bo tak jak w czasach PRL-u, jak obywatel ma takie poczucie, że jest obserwowany, że jest śledzony, że ktoś patrzy na jego ruchy, to już staje się pokorniejszy i bardziej spolegliwy w stosunku do władzy" - uważa były minister.

bsw/rp.pl

Komentarze (13):

Poznaniak2019.09.11 0:15
Mądrości Klicha czy kielicha?
Beata Anna Maria2019.09.10 19:49
Taką starą szkapę jak pegasusa-Polskę przy tym rządzie stać na najwyższą półkę a wam tylko na tyle pozwolili i aż wstyd słuchać jak z tego korzystaliście i korzystacie bo przecież nie powiesiliście grzecznie na haku- a działają pełną parą w najmniej oczekiwanych miejscach.
Nie bądź profesorem Janem Hartmanem2019.09.10 16:04
Pegasus "spyware" jest programem b. drogim, nie każdy może go "kupić", producent o tym decyduje. Każdy właściciel smartfonu może się obronić przed 'pegasusem". Dzięki temu programowi świat dowiedział się kto zabił Chaszodżdżi, zlikwidowano setki komórek terrorystycznych, uchroniono tym samym ludność od zamachów. Zanim się wypowiesz, dowiesz się czegoś na temat, nie bądź profesorem Janem Hartmanem.
nick2019.09.10 21:16
nie musi kupować dostaje do wykonania zadania i robi z niego użytek w pracy szpiegowskiej i dla kariery i przyjemności do zdalnego sterowania i wchodzenia wszędzie i do każdego .
Jarek2019.09.10 15:20
Kamiński ma syndrom posiadania władzy absolutnej nad każdym. Ciekaw jestem jakie miał haki na Dudusia, że ten go ułaskawił. Nie byłoby nic takiego, gdyby nie źródło finansowania tego oprogramowania. Każdy rząd chce panować. Byle tylko zachować normy moralne podczas używania tego. Na razie inwigilują opozycję.
Marian2019.09.10 15:45
Pozdrow Inowroclaw
dil2019.09.10 19:23
dudusiem nazwij swoja starą ty durniu
Sariel2019.09.10 15:16
Kuhwa, nieważne czy rząd Lewicy, prawicy, konserwatystów czy liberałów miałby taki system, i tak byłbym przeciwko Wyobraźcie sobie, że rząd (nieważne czy Lewicy czy prawicy, czy liberałów czy konserwatystów) zaczyna używać tego narzędzia po to, aby dyskredytować przeciwników politycznych albo dziennikarzy z przeciwnej strony politycznej Nie rozumiem kompletnie ludzi, którzy mają wywalone na swoją prywatność. Wiadomo, że facebook, google czy Huawei i tak nas szpiegują, ale to NIE JEST powód, żeby zgadzać się na wszystko. Nie chcę, żeby jakikolwiek rząd jaki będzie miał władzę w Polsce mógł teoretycznie w dowolnej chwili sprawdzić wszystkie moje (i moich znajomych i rodziny) zdjęcia, rozmowy, kontakty czy wiadomości,
anonim2019.09.10 15:05
Jeżeli przyjąć tezę de Maistre'a, że jesteśmy kukiełkami w rękach boga, żywymi lalkami, panteizm, i porównać ją z tezą Lutra, iż jesteśmy kukiełkami, emanacjami boga, które służą by się wyewoluował, poznał samego siebie, to jak najbardziej jest to zasadne. Człowiek równy takiemu bogu traktuje innych jak kukiełki, które można przetwarzać na mydło, leki, części, bądź dla zaspokojenia czyjegoś kaprysu. A poza tym zawsze może uzasadnić, że nie ponosi żadnej odpowiedzialności, ani winy, bo wszak bóg pociąga za sznurki, a my bezwolne kukiełki wykonujemy zadania. Z czym się takie przekonanie łączy, gdzie źródło takiego myślenia?Co upodabnia nas do kukiełek, manekinów? Czary, hipnoza, programowanie, manipulowanie, zwodzenie, kłamstwo, czyli Szatan! Jego należy uznać za podłoże takich koncepcji. Bo chyba nie Stwórcę, który widząc iż zwierzątka w raju nie dają szczęścia Adamowi, daje mu towarzyszkę z jego krwi i kości.
Dam2019.09.10 14:33
Tymczasem listy poparcia do KRS dalej nie opublikowane, czyżby było coś do ukrycia?
anonim2019.09.10 14:31
Niech Pan jeszcze doda, że przestępcy dawno już taki system posiadają, bo to ważne uzupełnienie!
anonim2019.09.10 14:23
BSW, skoro każdy uczciwy człowiek nie powinen mieć nic do ukrycia, to dlaczego nie podpisujesz się tu pełnym imieniem i nazwiskiem?
Tomasz2019.09.10 14:10
Psychiatra. Do inwigilowania społeczeństwa??? Biedny człowiek, oj biedny....