Z okazji 75. rocznicy Powstania Warszawskiego na You Tube pojawił się klip autorstwa patriotycznych raperów (Karat, NM Feat, Jacol Pewna Pozycja), w którym młodzi raperzy oddają część powstańcom warszawskim i deklarują, że wzorując się na powstańcach podejmą walkę z zagrożeniem, jakim jest dla polskich dzieci homo indoktrynacja w szkołach.

 

WARSZAWA WOLNA - KARAT NM FEAT JACOL PP

 

 

W klipie można zobaczyć fragment spotkania raperów z powstańcem Józefem Napierajem pseudonim Pantera, murale powstańcze wykonane przez kibiców Legii Warszawa, przygotowania do 75 rocznicy Powstania Warszawskiego na Woli, a także Grupę Rekonstrukcyjną Narodowych Sił Zbrojnych. W tekście utworu oprócz hołdu dla bohaterów Powstania nie zabrakło krytyki wobec obecnych władz stolicy.

 

Karat, czyli Paweł Michalik występuje razem z Karat Napalm Grupa, jest katolikiem, patriotą, raperem z Warszawy, trenerem bokserski w Legia Fight Club. Paweł Michalik nagrywa utwory o tematyce patriotycznej, a także w klimacie starej Warszawy. W tej chwili Karat NM prezentuje dojrzałą tematykę – zarówno w utworach życiowych i patriotycznych. Oprócz rapu zajmuje się szkoleniem i trenowaniem, m.in. młodzieży w warszawskiej sekcji bokserskiej, w której jest trenerem. Pracował również jako nauczyciel wychowania fizycznego w jednej z praskich szkół. Współpracuje także z wieloma fundacjami, takimi jak „Pasja Życia” i „Red is Bad”. Jak sam mówi, przeżył swego rodzaju nawrócenie i wiara jest fundamentem jego życia. Dzięki temu też w dużej mierze stara się przekazywać treści niosące pozytywne wartości, takie jak sport, patriotyzm, wiara, miłość, rodzina.

 

Dla artysty ważna jest też wiara. Jak deklaruje - „dzięki Najwyższemu otrzymałem wenę, by robić to, co robię i, wnioskując po reakcjach ludzi na koncertach, wiadomościach czy pozytywnych słowach, wychodzi mi to coraz lepiej. Nie nagrywam wprawdzie utworów na tematy najbardziej popularne – tzn. o seksie, narkotykach, przemocy. Zamiast tego mówię o wierze katolickiej, miłości do ojczyzny, represjach komunistycznych, napływie uchodźców czy o rodzinie. Nawiązuję także do gwary warszawskiej, czy też do osobistych przeżyć z mojego miasta”.

 

Taki wybór ideowy ma jednak swoje konsekwencje. Jak informuje raper „niestety z taką tematyką ciężko liczyć na promocję wytwórni fonograficznych. Dlatego pozostaje jedynie nadzieja, że dobrzy ludzie mi pomogą i wesprą w mojej twórczości”.

 

Paweł Michalik zasłynął utworem „Grzechy sodomskie”, w którym wystąpiła Zofia Klepacka, co stało się dla lewicy okazją do kampanii nienawiści wobec medalistki.

 

Jan Bodakowski