"Nieszczepione osoby zarażone wariantem Omikron koronawirusa mogą być mniej podatne na ciężką chorobę, i potrzebę opieki szpitalnej lub śmierć, niż to miało miejsce w przypadku poprzednich wariantów" - wskazują wyniki badania przeprowadzonego w RPA, kraju, w którym powstał wariant Omikron.

Badanie zostało przeprowadzone przez National Institute of Communicable Diseases (NICD) w regionie Western Cape. W trakcie badania porównano 11 600 pacjentów z pierwszych fal pandemii z 5600 pacjentami z obecnego okresu, gdzie dominujący jest wariant Omikron.

Zgodnie z badaniem, Omikron ma powodować znacznie łagodniejszy przebieg choroby, co przekłada się na mniejszą liczbę hospitalizacji i zgonów.

Badanie ma także pomóc ustalić, w jakim stopniu za taki stan rzeczy odpowiadają szczepienia i wcześniejsze przebycie choroby.

Zgodnie z wynikami badania, za 1/4 zmniejszonego ryzyka ciężkiego przebiegu zakażenia Omikronem wynika z właściwości samego zmutowanego wirusa.

"W fali napędzanej przez Omikron, ciężkie objawy COVID-19 zostały zmniejszone głównie z powodu ochrony przyznanej przez wcześniejsze zakażenie i/lub szczepienie, ale zmniejszona zjadliwość wirusa może odpowiadać za około 25 proc. zmniejszone ryzyko ciężkiej hospitalizacji lub zgonu w porównaniu z wariantem Delta" - wskazano w wynikach badania.

jkg/rp