Afera reprywatyzacyjna: Wyciekł dokument obciążający Tuska - zdjęcie
08.09.19, 11:13Zdj. Arno Mikkor, (EU2017), CC BY 2,0, Flickr

Afera reprywatyzacyjna: Wyciekł dokument obciążający Tuska

23

Jak wynika z dokumentu datowanego na 23 października 2012 r., Donald Tusk, sprawujący wówczas urząd premiera RP, nie był zainteresowany informacjami byłej Rzecznik Praw Obywatelskich, Ireny Lipowicz w sprawie szokujących praktyk reprywatyzacyjnych w Warszawie- informuje portal wPolityce.pl.

Serwis ujawnił list Ireny Lipowicz do ówczesnego premiera, Donalda Tuska. Do dokumentu datowanego na 23 października 2012 r. dotarł szef komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, Sebastian Kaleta. 

"Sytuacja własnościowa stolicy stanowi jaskrawy przykład, do jakich systemowych patologii prowadzi pozostawienie sprzecznych praw i interesów różnych grup obywateli w prawnej próżni; próżnię tę wypełniają wyroki sądów o dużym stopniu niejednolitości"-pisała Lipowicz do ówczesnego szefa polskiego rządu. Była RPO podkreślała w liście potrzebę stworzenia jednolitej ustawy reprywatyzacyjnej oraz alarmowała Tuska o nieprawidłowościach i handlu roszczeniami, które pozwoliły na rozkwit reprywatyzacyjnych fortun.

Ówczesny szef Kancelarii Premiera, Tomasz Arabski skierował pismo Rzecznik do ministra skarbu, Mikołaja Budzanowskiego. Jak zareagował szef resortu? Odpowiedział Irenie Lipowicz, że jego ministerstwo "rozumie potrzebę uregulowania kwestii związanych z nacjonalizacją mienia". I to wszystko... 

Wiceminister Kaleta potwierdził w rozmowie z dziennikarzami wPolityce.pl, że komisja weryfikacyjna faktycznie dotarła do pisma Lipowicz do Tuska. Ówczesna Rzecznik Praw Obywatelskich alarmowała premiera, że w stolicy "dzieją się wielkie nieszczęścia", warszawiacy są wyrzucani z mieszkań. 

"Wskazywała (Lipowicz – red.), że reaktywowane są przedwojenne spółki, że trwa spekulacja w obrocie roszczeniami. Informowała też o zbyt dużym władztwie urzędniczym, co rzutuje na ich zachowania korupcyjne"-Ujawnił szef komisji weryfikacyjnej. Stołeczny radny poinformował ponadto, że ówczesny Prezes Rady Ministrów nie wykazywał zainteresowania sprawą, a pismo nie trafiło np. do służb specjalnych. 

"Wiemy, że ani CBA, ani ABW nie podjęły zdecydowanych działań przeciwko patologiom reprywatyzacyjnym"-podkreślił Kaleta. 

yenn/wPolityce.pl, Fronda.pl

Komentarze (23):

Mirek2019.09.10 9:05
Tusk to był i jest polityk niemiecki a Polska to tyle go interesowała co mnie zeszłoroczny śnieg . Merklowa go wsadziła na polski stołek a jak mu się zaczęło robić gorąco to przerzuciła go do Brukseli .
samoa2019.09.10 7:44
Artykuł dla ciemnogrodzian, ciemny lud to kupi.
wacula2019.09.9 10:31
Marek Kuchciński nadal mieszka w luksusowej willi w Warszawie. Płaci Kancelaria Prezydenta .Chociaż nie jest już marszałkiem Sejmu, Marek Kuchciński nadal korzysta z przywileju darmowego mieszkania w prezydenckim apartamencie taki stan rzeczy może potrwać nawet lata
sdffds2019.09.9 8:42
Dlatego : "TRYBUNAŁ STANU+ "
Anka2019.09.8 23:42
A czy Herr Tusk w czasie swoich rzadow w Polsce byl w ogole czymkolwiek z tego sie dzialo zainteresowany ??? Wiadomo, ze fascynowal sie gra w pilke nozna...no i na tym koniec.
dumny Polak2019.09.8 17:16
Czy nie ma setek powodów a może jeszcze wiecej , aby ten ryży oszust i kanciarz Polaków już dawno gnił w kryminale? Dlaczego nadal jest na wolności/ Czy można bezkarnie rozszabrować Polskę między swoich kolesiów? I te mendy z totalnej targowicy wrzeszczą o praworządności ? Totalna prostytucja!!!!!!!
Lublinianka2019.09.8 20:44
Niestety, dopóki Tusk siedzi w Brukseli, możemy pomarzyć o realizacji programu Cela+ dla niego. Powód? Przysługuje mu IMMUNITET, do którego uchylenia potrzebna jest większość w parlamencie europejskim, co w obecnej sytuacji niestety jest nierealne.
Alojzy Cedzidło2019.09.8 16:16
Myślę , gdyby Schetyna doszedł do władzy , zrobił by z Tuskiem porządek . Nakazał by swoim w Brukseli zamknąć buzie W Sądzie do dziś ma swoich . Ziobry nie będzie przy władzy I konkurenta do rządu duszami , zaraz by się pozbył. A PiS co ? Ani w Brukseli nie ma szans (Timmenmajster ) W Sądzie ani tyle . I nasz ,,Charatacz w gałę " dalej będzie brylował . Tyle tylko ,że Bruksela go do Polski już nie puści . No bo jak to ? Król do paki ?
13 X 2019.09.8 15:04
TW Oskar - pierwszy w Polsce kandydat do udziału w programie cela + .
KOCHAM POLSKE GLOSUJE NA PIS2019.09.8 14:31
DZIELNICOWY OBRZEZANIEC ZNOWU PLUJE JADEM BRONIAC ZLODZIEJI I BANDYTOW NACZELNEGO OSZUSTA BRUKSELSKIEGO.
Stach-Albert-Nowak-LechKeller vier dumme Atheisten2019.09.8 13:53
Jestem 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐧𝐢𝐜𝐨𝐰𝐲 Jestem 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫 𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 Jestem 𝐏𝐢𝐨𝐭𝐫 𝐍𝐨𝐰𝐚𝐤 Jestem 𝐀𝐥𝐛𝐞𝐫𝐭 𝐏𝐨𝐜𝐡𝐰𝐚 Jestem 𝐉𝐨𝐧𝐚𝐬𝐢𝐤 - czy jest jakaś różnica jak się podpiszę? Nic się nie zmieni, jestem tylko tym kim byłem/jestem przez całe zasr.... życie zwykłym sq... synem.
AB2019.09.8 13:43
Mafia reprywatyzacyjna nigdy by się tak nie obłowiła, gdyby nie zblatowanie z najwyższą władzą w państwie. Dlaczego tusk, a za nim rostowski przymknęli oczy lub dali pozwolenie na grabież? Nie tylko zresztą w tej sprawie, ale i w przypadku Amber Gold czy mafii vatowskich? Musiały być jakieś kontakty władzy z mafiami, może przyszłość to pokaże. Na pewno wielką rolę w tym procederze odgrywali Arabski i Nowak.
Cogito ergo sum2019.09.8 13:41
Tusk et consortes haratali w gałę, pili koniak, palili cygara i spożywali ośmiorniczki
szcze na PiS i rydzykowi w ryj2019.09.8 13:26
A kto w tym czasie był prezydentem Warszawy? O tym PiS-bolszewia nie wspomni! Ale przecież oczywiście Lesiu o niczym nie wiedział co się dzieje pod jego nosem, zarobiony był taki...
Leon Napoleon2019.09.8 13:34
Ty udajesz? Czy jesteś faktycznie tak głupi i ograniczony? W roku 2012 HGW była prezydentem stolicy ty ruski trolu. L. Kaczyński zginął w Smoleńsku. To był rok 2010, ruska mąciwodo!
szcze na PiS i rydzykowi w ryj2019.09.8 13:40
ćwoku! sprawdz sobie od kiedy trwa reprywatyzacja w Warszawie i ile kamienic zwrócono "właścicielom" gdy prezydentem w Wawie był Lesio K.!
Spoko2019.09.8 13:42
Ty jesteś normalną szmatą, a szmatę żeby była czysta trzeba długo prać !.
Alojzy Cedzidło2019.09.8 16:03
Ej ,,dzielnicowy " , dzielnicowy ": wstyd ,, Inowrocławowi przynosisz " POczytaj dokładniej stronę
Lublinianka2019.09.8 20:34
Idioto, tan dokument ma datę 23 października 2012r.!!!!!!! Czyli 2,5 ROKU PO ŚMIERCI Lecha Kaczyńskiego!!!!! Co za tępak z ciebie!!!!!
MYMŁON2019.09.8 12:56
Tuska??? Przecież piszecie, że pismo poszło do Budzanowskiego!!!
Leon Napoleon2019.09.8 13:35
ty też jesteś wyjątkowo inteligentny inaczej...
Lech Keller-Krawczyk dumny z siebie pedofil2019.09.8 12:33
Halo, nazywam się Lech Keller-Krawczyk (spolszczone żydowskie -Sznajder) mam lat 70 plus jestem Żydem i homoseksualistą. Szkoły się rozpoczynaja, a ja mam podstawówkę nr. 133 (W-wa). Krótki spacer od domu. Kupuje kilka batoników czekoladowych dla chłopaczyków. Co za przyjemność posiedzieć tam i popatrzeć na te młode ciałka chłopczykow. Jestem tu zawsze choć nie pod swoim nazwiskiem. Można mnie znaleźć m.in. pod "nickami": 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏, 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐧𝐢𝐜𝐨𝐰𝐲, 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈, 𝐤𝐚𝐥𝐢𝐧𝐤𝐚, 𝐧𝐢𝐤𝐭, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚, 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤 (mam słabość do bolszewików), itp.. Znudzil mi sie poliamorysta, polishpatriot, mordechaj - zaczyna mi brakować pomysłów na nowe nicki. A tak naprawdę to jestem starym pedałem bez rodziny, przyjaciół, znajomych. Jeżeli ktoś wątpi, że to nie ja, oto mój email: [email protected]
Alojzy Cedzidło2019.09.8 15:59
Szanowny ,, Lechu ..itd " Było b y to bardzo śmieszne , gdyby nie było prawdziwe Pod tą pozorną szczerością kryje się trochę prawdy o tych naszych ,,komentatorach." . Widzi mi się , momentami ,że ta nasza ,,demokracja " w Polsce obecnie zbyt daleko poszła . Tak dla ścisłości . To nie wina PiS-u . Taki ,,klimat " popierany przez UE i nasza totalną. A tu na internecie ? Zlikwidować ,,komentowanie " anonimowe . No właśnie . Jakie to proste ......