02.11.19, 09:00Screenshot Youtube - Portal Opoka

Abp Stanisław Budzik: Zaduszki - dzień, w którym umarli mówią do żyjących

Smutek i żal to uczucia głęboko ludzkie i nie trzeba się ich wstydzić. Ale my, chrześcijanie, smucimy się inaczej niż ci, którzy nie mają nadziei. Bo my mamy nadzieję. Jest nią Chrystus, który w Ewangelii nazywa siebie Drogą, Prawdą i Życiem” - podkreślił metropolita lubelski, abp Stanisław Budzik.

Dodał, że dziś, w Dzień Zaduszny, katolicy wspominając wszystkich wiernych zmarłych, którzy tego dnia szczególnie stają przed oczyma naszej duszy:

Nosimy te obrazy w pamięci naszego serca nawet wtedy, gdy przytłoczeni ciężarem codziennych obowiązków zdajemy się o nich nie pamiętać”.

Podkreślał także:

Wierzymy, że nasi zmarli, chociaż nie ma ich wśród nas, żyją przez Chrystusa i z Chrystusem. Każdy, kto szedł przez życie z Chrystusem i z Chrystusem życie zakończył, razem z Chrystusem zmartwychwstanie”.

Dlatego też – zaznaczył hierarcha – możemy się za naszych zmarłych modlić oraz wspominać ich imiona w domu, na cmentarzu oraz w Kościele i składać w ich intencji ofiarę Mszy świętej, a także ofiarować za nich Bogu nasze prace, trudy oraz cierpienia.

Zapytany o to, co zmarli mogą robić dla nas, abp Stanisław Budzik przypomniał wierze w świętych obcowanie:

[…] a więc we wspólną wymianę darów, pomiędzy tymi, co już odeszli, a tymi, co jeszcze pielgrzymują, to musi istnieć również możliwość łączności i pomocy z tamtej strony w naszym kierunku. Dzień Zaduszny to szczególny dzień – dzień, w którym umarli mówią do żyjących. Wsłuchajmy się w ich głos i podejmijmy z nimi dialog. Nasi zmarli chcą nam dziś pomóc w potrójny sposób”.

Dalej w rozmowie z PAP mówił także:

Oni już przeszli przez bramę śmierci i odkryli, że ta brama to drzwi do domu dobrego Ojca. Nawet jeżeli potrzebują jeszcze oczyszczenia, to dana jest im pewność, że Bóg przygotował dla nich mieszkanie w niebie, to znaczy pełnię radości i szczęścia. Dlatego zbliżajmy się do Boga razem z naszymi zmarłymi. Przez nich i z nimi zanośmy do Boga nasze modlitwy. A wtedy odkryjemy, że łatwiej się nam modlić”.

Abp Budzik dodał też, że Zaduszki to dzień „kiedy umarli mówią do żyjących” i powinniśmy się w ów głos wsłuchać oraz podjąć z nimi dialog. 

Przyjmijmy ich dar pojednania, łączmy się z nimi przez wiarę i modlitwę, szukajmy za ich pośrednictwem bliskości Boga”

- podkreślał.

dam/PAP,Fronda.pl

Komentarze

Agnieszka2019.11.3 17:11
Przy tym arcybiskupie to ja już nie raz nadzieje straciłam. Musicie kreować autorytety duchowe z ludzi, którzy je nie stanowią? Jest wystarczająco dużo świętych, którzy mówili piękne i ważne rzeczy o zmarłych, obcowaniu świętych czy specyfice tych świąt, więc dlaczego ich nie cytujecie tylko sięgacie po tzw. kontrowersyjnych hierarchów?
andrzejhahn32019.11.2 11:46
budzik skoro rozmawiasz ze zmarlymi to...........nastaw sobie budzik i wal jak najszybciej do dobrego psychiatry
WskazówkiOdBudzikaZalanegoCzystymSpirytusem2019.11.2 11:31
Pałacowy arcy-wieprz. Spasiony od postów, umartwień i rozdawania jałmużny ubogim. Z nochalem nasączonym czystym spirytusem. Służącym do pogłębiania poczucia troski, odpowiedzialności i zadumy. Aż do tęczowych wymiocin pod stołem o nogach bogato rzeźbionych.
WINETU2019.11.2 10:43
Tworki - ośrodek dla żyjących do których przemawiają zmarli.
anonim2019.11.2 19:47
Tak myślałem,że piszesz z Tworków.
arbiter elegantiarum2019.11.2 10:30
O jaki ładny, okrąglutki, różowiutki.
uj mu w upę2019.11.2 10:06
obrzydliwy spasiony pasożyt!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sławek Leszek2019.11.2 10:03
Czemu biskupi polscy mają takie duże i czerwone nosy?
aspiring educationalist2019.11.2 11:07
To przez spiritus sanctus.
lady chapel2019.11.2 9:20
Za Jędraszawskich, Sławojów - o modlitwę prosicie, kiedy wczoraj Ks. Jacek Pietruszka umierał - na Frendzlu pośfinconym - cisza...
kira2019.11.2 18:38
Bo to właśnie frondle w całej swej krasie.....
Jarek2019.11.2 9:17
Czym to się różni od wierzeń Indian? To brzmi jak z filmu "tańczący z wilkami" Tylko tamci zamiast w niebie, są w krainie wiecznych łowów. A na Papieża Franciszka nadają.
Bóg Honor Ojczyzna2019.11.2 10:13
Jeśli nie dzielisz katolickiej wiary w rzeczy ostateczne człowieka to co tu robisz na tym portalu. Chcesz czegoś? Idz zatańcz nie z wilkami ale z całą resztą czyli idiotami.
parafianin2019.11.2 9:12
W niedzielę protest przed siedzibą abp. Sławoja Leszka Głódzia. Wierni gdańskiego Kościoła Katolickiego przepraszają za zachowanie abpa Sławoja Leszka Głódzia i za to, jak traktował swoich podwładnych. Wszystko przez materiał "Czarno na białym", ukazujący hierarchę stosującego mobbing. Gdańszczanie zapowiadają protest. https://natemat.pl/289299,gdanszczanie-zli-na-abpa-slawoja-leszka-glodzia-w-niedziele-protestuja