Prymas Polski abp Wojciech Polak odniósł się do sprawy odwołanego w ub. tygodniu z funkcji szefa Instytutu Medycznego Jana Pawła II w Szczecinie ks. Andrzeja Dymery, który od wielu lat jest oskarżany o molestowanie chłopców w latach 90. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży podkreśla, że dla przewlekłości kościelnych procedur i braku odpowiedniego traktowania ofiar nie ma usprawiedliwienia.

Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga odwołał księdza Andrzeja Dymera z funkcji szefa Instytutu Medycznego Jana Pawła II w Szczecinie. Wcześniej „Więź” opisała przestępstwa seksualne duchownego oraz opieszałość, z jaką władze kościelne traktowały jego sprawę. Duchowny jest od 20 lat oskarżany o pedofilię. Winnym uznał go już sąd kościelny I instancji. TVN24 wyemitowało reportaż „Najdłuższy proces Kościoła”, wedle którego szczecińscy biskupi wiedzieli o sprawie od 1995 roku. Śledztwo wszczęto jednak dopiero w 2008 roku, kiedy pojawiły się publikacje w „Gazecie Wyborczej” na temat duchownego.

Oświadczenie w tej sprawie Polskiej Agencji Prasowej przekazał delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak.

- „Uważam, że niesłychana przewlekłość kościelnych procedur w sprawie ks. Andrzeja Dymera oraz brak odpowiedniego traktowania osób skrzywdzonych na wielu etapach tego postępowania nie mają żadnego usprawiedliwienia” – podkreśla hierarcha.

Prymas spotkał się w ub. roku z dwoma poszkodowanymi przez duchownego.

- „Wcześniej wiedziałem o sprawie niewiele, opierając się jedynie na przekazach medialnych. Ponieważ osobom pokrzywdzonym towarzyszyli doświadczeni prawnicy znający sprawę, uznałem, że osoby skrzywdzone będą miały wystarczającą pomoc, aby dokonać zgłoszenia do Stolicy Apostolskiej, zgodnie z obowiązującym w Kościele prawem” – napisał.

Zaproponował przy tym pomoc swojego biura w przygotowaniu zgłoszenia oraz wsparcie poszkodowanych przez Fundację Świętego Józefa.

- „Po obejrzeniu reportażu jest mi przykro, że nie sprostałem oczekiwaniom osób pokrzywdzonych, co wyraził w filmie jeden z uczestników spotkania” – dodał.

kak/PAP, Onet