Abp Leszek Sławoj Głódź broni księdza skazanego za molestowanie? [VIDEO] - zdjęcie
28.11.13, 12:15Abp Leszek S. Głódź (fot. Archidiecezja Gdańska)

Abp Leszek Sławoj Głódź broni księdza skazanego za molestowanie? [VIDEO]

26

Ksiądz odurzył nastolatkę alkoholem, a potem ją molestował, potem próbował sprawę zacierać i wrabiać dziewcznę. Mimo to abp Leszek Głódź nie widzi nic złego w zachowaniu księdza.

W października adwokat Oli Bogusław Senyszyn skończył pisać pozew o zadośćuczynienie za poniesione krzywdy. "Moja klientka leczy się w poradni psychologicznej" - tłumaczy. "Najpierw została skrzywdzona, potem oskarżona w wyniku prowokacji. W jej przypadku Kościół nie zrobił nic, aby wesprzeć i chronić ofiarę seksualnych nadużyć księdza."

Dziennikarze Gazety Wyborczej zadzwonili do Watykanu w tej sprawie jednak chyba spotkali się z efektem decentralizacji Kościoła, która bardzo wspierają: "Stolica Apostolska nie ma nic do czynienia z tą sprawą. Należy rozmawiać z nuncjuszem apostolskim Celestinem Migliore."

Dziennikarze podaję też treśc rozmowy z arcybiskupem:

"Dlaczego ksiądz arcybiskup nie powiadomił nuncjusza apostolskiego o przypadku Mirosława Bużana?"

"To nie jest pedofilia, jego nie dotyczy ten zarzut" - odpowiada zirytowany.

"Jak to? Ola miała 15 lat. Kościół klasyfikuje to jako pedofilię, a ksiądz biskup nie wszczął żadnego postępowania."

"My nie mówimy dziennikarzom, co robimy w Kościele."

"Ta sprawa powinna być przedłożona kongregacji" - naciskamy.

"W Kościele jest to, co Kościół uważa, a nie wy."

ToR/gazeta.pl/youtube

Komentarze (26):

anonim2013.11.28 12:29
"My nie mówimy dziennikarzom, co robimy w Kościele." He he-przypomina mi to- Nie mamy Pańskiego płaszcza i co Pan nam zrobi:-)))) Trzeba wyjść na ulice w proteście przeciwko obronie pedofilli W KAŻDYM ŚRODOWISKU. Hasło: Nie oddamy Wam małych, młodych dam......
anonim2013.11.28 12:32
Adwokat, pozew, ... i ..... ksiądz JUŻ oczywiście winny ... a ... być może .... jedno piwko .. i molestowanie księdza .... pożyjemy zobaczymy???? oj chyba nie bo wtedy publikować nie bedzie można ... ochrona " pokrzywdzonej ... to pierwsza wizja ... A druga Jak będzie wyrok to w ramach kościelnych kar dodatkowych KAMIEŃ do szyi I jakaś głebsza rzeczka ....
anonim2013.11.28 12:34
" Ksiądz odurzył nastolatkę alkoholem, a potem ją molestował, potem próbował sprawę zacierać i wrabiać dziewcznę. " proszę o źródła procesowe ... jak widzę nawet autor BOI sie podpisać .... Panie Terlik a o tej Tylawie to kiedy pogadamy? ... stronisz pan coś ostatnio od Podkarpacia ... obowiązki służbowe ???
anonim2013.11.28 12:38
@Merak Z tego co czytam na gazeta.pl - bo nie na Frondzie - to: "7 czerwca 2011 roku sędzia Grzegorz Kachel z Wejherowa uznał proboszcza za winnego molestowania seksualnego i rozpijania nieletniej. Dostał rok i cztery miesiące więzienia z zawieszeniem na cztery lata oraz zakaz pracy z dziećmi przez dwa lata. Dopiero wtedy Leszek Głódź mianuje w Bojanie nowego proboszcza, a Bużanowi pozwala zamieszkać w Nadolu, na terenie katolickiego ośrodka kolonijnego Tyberiada."
anonim2013.11.28 12:57
Z filmu jednoznacznie wynika, że bardzo prawdopodobna jest to prowokacja mająca na celu zniszczenie tego księdza, dlatego postawa arcybiskupa jest dla mnie w pełni zrozumiała. I to nazwisko mecenasa skarżącego "Senyszyn" .. czy to z tych Senyszynów ?
anonim2013.11.28 13:14
Tutaj ktoś zrobił dobry przegląd informacji nt. przypadku ks. Bużana: http://www.sfgs.pl/Thread-Dziennik-Ba%C5%82tycki-Sprawa-proboszcza Jak dla mnie sprawa nie jest do końca jednoznaczna. Wyrok skazujący jest, ale to co się działo po nim jest zastanawiające. Ekspertyza robiona przez nieuprawnioną osobę, zgubienie dowodów przez prokuraturę. Dziwne to wszystko: http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/876742,sprawa-bylego-proboszcza-z-bojana-ksiadz-podwaza-ustalenia-eksperta-prokuratury,id,t.html Myślę, że czas na ferowanie ostatecznych wyroków nie jest dobry.
anonim2013.11.28 13:19
@Wojo "czy to z tych Senyszynów ?" Z tych samych http://www.fakt.pl/Senyszyn-pokazala-meza-w-TV-ZOBACZ,artykuly,67284,1.html Co nie zmienia faktu, że w sprawie zapadł wyrok. Jeszcze jeden cytat z tekstu Wyborczej. "Koło drugiej w nocy ksiądz wysłał do Oli SMS-a: "Naskarżyłaś na mnie"."
anonim2013.11.28 13:20
w postawie Franciszka nadzieja. Nie to że każdego księdza będzie kontrolował, ale że będzie dawał przykład życia, właśnie że nie tylko mówi o tym ale sam daje konkretne przykłady w swoim postępowaniu. Potrzebne są dziesięciolecia na zmianę mentalności (trochę) i na wymianę pokoleniową (przede wszystkim). Siedzą Kurialiści w kuriach i świata nie znają który uważają za zły i obcy, a ludzi za bydło (nie owce nawet ale trzodę chlewną). Trzeba zostawić pałac, kurie i ciepłe plebanie i poznać swój lud, swoich parafian. Oni są nieświętymi sługami Świętego Kościoła, któremu ja pozostanę wierny, ale tymbardziej będę piętnował tych co postępują jak władcy tego świata, uciskający swój lud, chociaż Jezus powiedział "u was tak nie będzie"
anonim2013.11.28 13:32
Zleciały się wrony i skrzeczą, zleciały się psy i szczekają, a nawet wyją...
anonim2013.11.28 13:34
denerwuje mnie gadanie że Kościół tego nie robi Kościół robi to i siamto przepraszam ale Kościół tworzy każdy ochrzczony
anonim2013.11.28 13:45
Bogart, wyrok zapadł, ale bez twardych dowodów, w atmosferze początków nagonki na Kościół za pedofilię. Ten SMS nie jest jednoznaczny, szczególnie jeśli ksiądz już wiedział, że będzie afera. Za dużo niejasności, za dużo znam przypadków napalonych na księży nastolatek, a te dzisiejsze szczególnie dużo wiedzą i potrafią ...
anonim2013.11.28 14:09
palant :(
anonim2013.11.28 14:14
Nikt nie twierdzi że wsród księzy nie znajdzie sie zwyrodnialec. To naturalne, w kazdym srodowisku, grupie ludzi, że znajdzie się taki co będzie niszczył. Chodzi o zasade postępowania. Tak samo jak nastolatki robią cos dla pieniedzy.. tak samo i ich rodzice robią cos dla pieniedzy. W filmie widać opinie mieszkańców 'co to dzis mlodziez wyrabia i ile pije pod sklepem' ..a ten ojciec na moje oko nie wygląda ( i sam przyznaje że ma problemy z córką) na kogoś kto ogarnia temat ojcostwa. Ostatnia scena jest wspaniała.. w gronie Seneszyna, na biureczku lampka, panowie sobie siedzą grzecznie, uśmiechnięty ojciec. Normalny ojciec miałby na twarzy wykuty do konca życia rysunek złości i wku...enia i nie debatowałby spokojnie na ten temat. Tutaj jest wszystko ładnie ustawione, swiatełko, spokojna atmosfera, uczesani, wymalowani. J.Seneszyn znana jest z opinii na temat koscioła. Nie wykluczam że akurat trafili na zgniłego księdza, ale znając sądy Polskie i to co sie w nich dzieje na kazdym polu mozna łatwo przyznac że sprawa jest ustawiona i wyrok zapadł taki jaki miał zapaść i wystarczyło że dziewczyna przekroczyła próg plebanii.
anonim2013.11.28 14:24
@Wojo "wyrok zapadł, ale bez twardych dowodów" I tak i nie. Masz rację, że na świecie jest wiele rozbisurmanionych nastolatek. Z drugiej strony co to jest twardy dowód? Film? Zeznanie kilkunastu świadków? Ślady - przepraszam obecne na forum damy - spermy? W sprawach przestępstw seksualnych rzadko czymś takim sąd dysponuje. A nawet takie dowody tez są kwestionowane. Najczęściej jest słowo przeciwko słowu. Szczerze mówiąc, to dawno, dawno temu, za siedmioma górami i za siedmioma lasami myślałem dokładnie tak jak Ty. No ale potem była - i w jakimś sensie ciągle jest - sprawa arcybiskupa Paetza. Tam też dla wielu osób nie było twardych dowodów, sprawa do sądu państwowego w ogóle nie trafiła, wyrok nie zapadł, decyzję Watykanu można czytać na różne sposoby... Co nie zmienia faktu, że wszyscy wiemy jak było.
anonim2013.11.28 14:42
"Z filmu jednoznacznie wynika, że bardzo prawdopodobna jest to prowokacja mająca na celu zniszczenie tego księdza, dlatego postawa arcybiskupa jest dla mnie w pełni zrozumiała. I to nazwisko mecenasa skarżącego "Senyszyn" .. czy to z tych Senyszynów ?" Cholera przejrzałeś ich! Ta piętnastolatka jest agentką wrogiego lewicowego układu, który ma na celu zdyskredytowania kościoła katolickiego. I naprawdę nazwisko raczej istotne nie jest adwokata, bo sąd jednak jest niezawistny, chyba że sugerujesz, że sąd również jest częścią spisku ;p
anonim2013.11.28 15:07
@ Bogart znaczy terlik manipuluje? Stargard trochę daleko ... może wśród swoich znajdziecie wykonawcę punktu 2 .....
anonim2013.11.28 16:23
Wypisz wymaluj sytuacja jaka zdarzyła się w tym roku w mojej diecezji. Młoda dziewczyna podwieziona samochodem przez księdza oskarżyła go o molestowanie. Prokuratura wszczęła dochodzenie i po kilku miesiącach uznała, że dziewczyna konfabulowała i brak podstaw do oskarżenia (mimo to biskup odwołał księdza zaraz po wszczęciu dochodzenia). Przez te miesiące kapłan został bez środków do życia i wyglądał jak wrak człowieka....
anonim2013.11.28 16:37
"..Moja klientka leczy się w poradni psychologicznej" .." informuje Gazetę Wyborczą mecenas Bogusław Senyszyn. I dlatego pisze w październiku br. pozew o "ZADOŚĆUCZYNIENIE za poniesione krzywdy". I bardzo dobrze tyle, że porady diagnostyczne w poradni psychologicznej dla młodzieży są pokrywane przez NFZ, co podaje na swojej stronie pomorski NFZ. Np. w 2006 r. koszt 120 minut diagnostycznej porady lekarskiej miał kosztować 70 zł - i był to koszt pokrywany przez NFZ. Pan mecenas wystąpił z sprawie karnej, w ktorej wynagrodzenie adwokata strony skarżącej zostało zgodnie z wyrokiem pokryte przez oskarżonego czyli księdza. Zatem , w ślad za swoimi sukcesami w reprezentowaniu niemieckich przesiedleńców z okolic Olsztyna - pan mecenas Senyszyn zamierza tworzyć precedens polegający na wyciąganiu ODSZKODOWANIA od KK (ciekawe kogo skarży o to "odszkodowanie") za realne lub wydumane czyny karalne skazanej osoby fizycznej. A wszystko to dzieje się w prawdziwym "wyrokowym trójkącie bermudzkim" , gdzie słup z afery Amber Gold osiąga 7 wyroków w zawieszeniu w tym samym rodzaju przestępstw a sędzia Kachel (wyrok ws. Oli) zasłynął w tym roku z ekpresowego umorzenia sprawy z oskarżenia Najwyższej Izby Kontroli burmistrza Rumii z art.296 KK a działanie na szkodę Skarbu Państwa przy sprzedaży działek pod stację beznzynową NESTE. Ksiadz uporczywie twierdzi, ze został wrobiony przez miejscowego biznesmena. Kiedy przedstawione zostają nagrania ws. przyznania skarżącej , że sprawa była ustawiona, jeden z dwóch świadków w tej sprawie w trybie ekspressowym ląduje w więzieniu pod zarzutem posiadania/sprzedaży narkotyków i ZA KRATAMI , zapewne pod wpływem błagań śledczych zmienia zeznania i obciąża drugiego świadka , że z kolei nagrania były fałszywe. Ale nagrania giną ...u prokuratora. Więc sprawa jasna jak drut: ksiądz winny, nagrania fałszywe tym bardzej że ich nie ma. Parafia nie wierzy w winę księdza. Ola i jej rodzina zostaje bohaterką tygodnika NIE (art. Aliny Skibniewskiej w nr.16/2013 z 12.03.2013 r) a obecnie Gazety Wyborczej i portalu Fronda. Poza Frondą apb Głodzia potępia też bloger @Grab Jeden na salonie24.pl. który zamieścił notkę o bardzo podobnej co Fronda treści około godz. 10. PS.Z analizy treści wypowiedzi apb Głódzia wcale nie wynika, ze "broni księdza", tylko broni siebie z oskarżenia, że "niesłusznie nie zawiadomił Papieża" o sprawie księdza B. Ale probostwa go pozbawił. Ciekawe co będzie dalej.
anonim2013.11.28 16:44
@czszcz51 Ekspertyza zlecona przez sąd, która była niekorzystna dla księdza, została wykonana przez osobę nie mającą uprawnień do wykonywania takich ekspertyz. Ekspertyza zlecona przez księdza uprawnionej do tego osobie była korzystna dla księdza. Dowody dostarczone przez księdza zostały "zgubione" przez prokuraturę. Zbyt dużo tutaj niejasności dlatego z potępieniem lub usprawiedliwieniem należy poczekać. Biskup odsunął księdza i czeka na dalsze postępowanie w sądzie. To chyba jest właściwe postępowanie?
anonim2013.11.28 16:45
Obrzydliwe to jest bez 2 zdań. Pytanie czy ofiara miała ukończone 15 lat. Pedofilia miała miejsce TYLKO jeśli nie miała ukończonych 15 lat.
anonim2013.11.28 17:09
coraz ciekawsza ta frrrrrronda
anonim2013.11.28 18:14
Kolejny temat, który ma przykryć największą aferę III RP. Puszczanie się jakiejś niedorosłej panienki było podstawą do oskarżeń księdza, a to z kolei do podważenia autorytetu arcybiskupa, który jest solą w oku "liberałów". Naprawdę... ważniejszym i ciekawszym tematem jest przepuszczenie miliardów złotych polskich przez pewnych ludzi skojarzonych z obecną władzą...
anonim2013.11.28 19:44
@czszcz51 Sebastian Ż. nie przyznał się do winy. Natomiast przyznał się jego kolega. Dziwne to wszystko, z drugiej strony sprawa jest dość stara, ksiądz poniósł konsekwencje swojego postępowania i nikt go nie krył. Nie wiem o co cała afera nawet jeśli był winny. Pedofilia to z pewnością nie była, tylko molestowanie. Nie wiem, czy za każdy tego rodzaju czyn należy karać usunięciem z kapłaństwa? Ciekawe, że nauczycielka która jakiś czas temu poderwała swojego 14-letniego ucznia i ma z nim dziecko nie jest mierzona tą samą miarą.
anonim2013.11.28 21:21
15 latka nie jest dzieckiem,tylko mloda kobieta, a wiec nie podlega to pedofilii.
anonim2013.11.29 7:31
@czszcz51 Z nauczycielką chodzi mi o sposób prezentacji tego przypadku w mediach. Raczej przeważało przyjazne zaciekawienie niż potępienie. Każdy kapłan popełnia grzechy- nie przyjmujemy komunii od osób bezgrzesznych.
anonim2013.11.29 23:16
noooooo... habukak nie jest "tempi", co to to nie,wow:) habukak jest nietempi - szczery niepodziw:)