Dr Clauser oskarżył Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu o sianie dezinformacji i stwierdził, że „kluczowe procesy są wyolbrzymiane w przybliżeniu 200 razy”. Jego zdaniem odpowiedzialnymi za szerzenie dezinformacji są „ci, którzy mają motywy polityczne i oportunistyczne”. Przemawiając przed koreańskimi naukowcami i studentami naukowiec zauważył: „Nawet chatboty takie, jak ChatGPT, mogą być lepsze w kłamaniu niż ludzie”.

Dr Clauser podkreślił, że „odróżnienie prawdy od fałszu jest wyzwaniem stawiającym wysokie wymagania zarówno ludziom, jak i komputerom. (...) W epoce szybkich postępów technologii AI [sztucznej inteligencji] rola naukowców jako sędziów jest konieczna”. Rolą naukowców jest weryfikacja danych i edukacja społeczeństwa – powiedział naukowiec.

W maju tego roku dr Clauser dołączył do zarządu CO2 Coalition – organizacji naukowej, która krytykuje dominującą narrację o grożącej katastrofie klimatycznej i zwraca uwagę na korzyści, jakie niesie ze sobą dwutlenek węgla dla środowiska. Jak powiedział dr William Happer, przewodniczący CO2 Coalition, prowadzone przez Clausera badania w dziedzinie nauki o klimacie „dostarczają mocnych dowodów, że nie ma kryzysu klimatycznego, a zwiększone koncentracje CO2 przyniosą korzyść światu”.

Zdaniem dr. Clausera wynikiem błędnej nauki o klimacie stała się popularyzacja „pseudonauki”, która upowszechniana jest przez dziennikarzy, biznesmenów, agencje rządowe i działaczy na rzecz środowiska. Prawdziwym problemem według fizyka jest natomiast „zapewnienie przyzwoitego standardu życia olbrzymiej populacji świata i związany z tym kryzys energetyczny. To ostatnie jest niepotrzebnie zaostrzane przez to, co (...) jest błędną nauką o klimacie”.

Naukowiec nie tylko skrytykował politykę klimatyczną prezydenta Joe Biedna, ale także przyznanie nagrody Nobla w 2021 r. za pracę opartą na modelach komputerowych przewidujących zmiany klimatyczne. Jego zdaniem te modele są błędne i pomijają istotne czynniki. Dr Clauser opracował swój własny model, który odzwierciedla wpływ cumulusów i ich rolę w stabilizacji temperatury powierzchni ziemi. Jak podkreśla CO2 Coalition, nawet Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu przyznaje, że „wpływy chmur faktycznie stanowią największą niepewną w ich prognozach klimatycznych”.