- Mamy te same parametry, które wskazują na podwyższone niektóre czynniki między innymi parametry chemiczne i fizyczne - poinformował Ozdoba w trakcie wspólnej konferencji prasowej z premierem Morawieckim.

W zakresie parametrów chemicznych, wyniki przeprowadzonych badań wskazują na podwyższoną zawartość tlenu w wodzie. Do badań pobrano ponad 120 próbek wody.

- Teraz oczekujemy na badania toksykologiczne związane z badaniami ryb i po tym będziemy poznawać z czego wynikało śnięcie ryb - poinformował Ozdoba.

"Otrzymaliśmy oficjalnie od strony niemieckiej aktualne wyniki badań wody. Nie stwierdzono obecności rtęci. Analizy po obu stronach granicy wykazują wysokie zasolenie. W Polsce trwają kompleksowe badania toksykologiczne. Poinformujemy o kolejnych wnioskach" - poinformowała za pośrednictwem Twittera minister klimatu Anna Moskwa.

Wczoraj niemiecki portal RBB24 poinformował, że w wodzie z Odry wykryto rtęć. Wiadomość ta rozeszła się także po Polsce.

Dzisiaj jednak z oficjalnych informacji władz niemieckich wynika, że w wodzie z Odry rtęci nie wykryto, a przyczyną śnięcia ryb są najprawdopodobniej inne czynniki.

Według Axla Vogla, ministra środowiska Brandenburgii, "nowe wyniki laboratoryjne z piątku wykazały zwiększone ładunki soli w rzece".

- Na tę chwilę nie możemy potwierdzić, że to rtęć jest odpowiedzialna za śmierć ryb. Możliwa jest kombinacja kilku czynników, takich jak ciepło, niski stan wody i toksyny. Może być tak, że substancje te dostawały się do Odry od dawna, ale normalnie nie stanowią żadnego problemu przy średnim poziomie wód - wskazał Vogel. Dodał, że obecnie poziom wody w Odrze jest historycznie niski.