76 lat temu sowieccy zbrodniarze zesłali pierwszych Polaków na Sybir - zdjęcie
09.02.16, 18:40

76 lat temu sowieccy zbrodniarze zesłali pierwszych Polaków na Sybir

2

"Mija 76 lat od pierwszej deportacji Polaków na Sybir przez sowieckie władze okupacyjne. Masowe wywózki naszych rodaków rozpoczęły się między 8 a 10 lutego 1940 roku. Na Sybirze doświadczyli nieludzkich warunków, wielu nie przeżyło z powodu mrozu oraz braku jedzenia i wody" - przypomina portal Radia Maryja.

O szczegółach zsyłki mówił w rozmowie z "Radiem Maryja" historyk dr Maciej Paluch. "Było to skierowane profilaktycznie w kierunku takim, że na tym terenie, lesistym, szczególnie Wołynia, mogłaby się rozwijać partyzantka polska. A leśnicy stanowiliby bazę obsługującą tę partyzantkę – bazę znającą biegle przestrzenie leśne, które idealnie się nadają do walki partyzanckiej i są niebezpieczeństwem dla władzy sowieckiej. Deportacje trwały różnie. Zmuszanie tej ludności do błyskawicznego odejścia z własnych domostw trwało od 15 minut do kilku godzin. Natomiast długa podróż w wagonach na dalekie północne obszary Archangielska czy republiki Komi powodowały ogromną śmiertelność" - powiedział historyk.

Na Sybir Sowieci wywieźli około 1,3 mln Polaków. 

kad/RadioMaryja.pl

Komentarze (2):

anonim2016.02.9 23:36
No akurat w sowieckich władzach okupacyjnych na tym terenie oprócz pezywiezionych ze Wschodu Rosjan było takze całkiem sporo lokalnych Żydów i Ukraińców.
anonim2016.02.10 9:50
Antex - dokładnie. Zresztą jak 10 lutego 1940 roku bandyci walili do drzwi i kazali się pakować, to najczęściej skład był mieszany. Sporo tam było Ukraińców, którzy mieli własne porachunki i własne interesy. Niemniej jednak za tą konkretną zbrodnię odpowiadają Sowieci i ich spadkobiercy - Rosjanie. Z Ukraińcami mamy inne porachunki, nie mniej krwawe. Powiem więcej, tak się składa, że zajmowałem się tematem deportacji Polaków w czasie II wojny, czytałem wspomnienia. W niejednym ze wspomnień czytałem, że w sumie to deportacja uchroniła ich od gorszego zła, które zgotowali później na Wołyniu Polakom Ukraińcy. To mówi samo za siebie.