Żydzi poskarżą się do Brukseli na zakaz uboju rytualnego. „Nie chcemy przyjeżdżać do Polski tylko po to, by zwiedzać obozy śmierci”  - zdjęcie
19.07.13, 10:23Chasydzi w Izraelu (fot. Daniel575_Wikipedia)

Żydzi poskarżą się do Brukseli na zakaz uboju rytualnego. „Nie chcemy przyjeżdżać do Polski tylko po to, by zwiedzać obozy śmierci”

35

Europejscy rabini skrytykowali Polskę za wprowadzenie zakazu uboju rytualnego. Dla Żydów taka forma jest ściśle związana z tradycją religijną.

Sekretarz generalny Europejskiego Kongresu Żydów Serge Cwajgenbaum powiedział, że rabini będą domagać się zmian w unijnym rozporządzeniu, by wzmocnione zostały ich prawa. „Jeśli są luki prawne w przepisach, które są wykorzystywane do zakazu uboju rytualnego oznacza to, że są w nich błędy. Trzeba przepisy zmienić i jasno stwierdzić, że nie ograniczają one praw mniejszości do praktyk religijnych”- powiedział.

Ta luka w unijnym rozporządzeniu, o której mówił Cwajgenbaum, to ubój zgodny z obrzędami religijnymi, przy czym suwerenna decyzja w tej sprawie należy do krajów członkowskich.

Nie chcemy przybywać do Polski tylko po to (...), by odwiedzać obozy śmierci, chcemy widzieć prężną społeczność żydowską - podkreślił Cwajgenbaum. Pochwalił także liczne festiwale żydowskie, które w ostatnich latach odbywają się w wielu polskich miastach. „To jest to, czego chcemy. Chcemy też, by polski rząd zapewnił, by obecność żydowska była nadal silna w Polsce i by prawa (Żydów) były chronione (...). W ostatnich dekadach nie zauważyliśmy żadnych wrogich gestów ze strony Polski” - przyznał.

Z kolei, Seweryn Aszkenazy ze Związku Postępowych Gmin Żydowskich podkreślał, że w Polsce jest mniej niż 20 rodzin ortodoksyjnych Żydów. - Zupełnie by im wystarczyło, by szochet (rytualny rzeźnik) raz na miesiąc oporządził jedną krowę - wyjaśnia w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej". „Żydzi, którzy chcą się trzymać zasad koszerności, muszą mieć do tego prawo, ale niechże ten ubój będzie naprawdę koszerny, czyli humanitarny. Jeżeli Żydzi chcą połączyć przemysł z koszernością, niech zbudują nowy system łączący aspekt koszerny i etyczny” - dodał.

eMBe/TVN24/Dziennik.pl/Wyborcza

Komentarze (35):

anonim2013.07.19 11:16
He, he, he, he.... Frondo! Dziękuje za garstkę dobrego humoru z samego rana! PS. Ażeby nie było to aż tak tragiczne, to coś na pocieszenie dla nich: http://www.youtube.com/watch?v=XyhPt8mPwv0
anonim2013.07.19 11:17
Moi kochani Żydzi,bardzo mi przykro,że nie chcecie przyjezdzac do Polski,której tak dużo zawdzięczacie...ale to jest Wasza decyzja... Przyjezdzając do naszego kraju prosze byscie sie stosowali do zasad panujących w Polsce...
anonim2013.07.19 11:24
BurmistrzLemingradu: Właśnie też tego zupełnie, ale to zupełnie nie rozumiem. Jakim cudem religijni ludzie wypowiadają się często i to ostrym tonem na korzyść uboju rytualnego. Przecież to czyste, okropne barbarzyństwo... Kto nie wierzy - niech sobie wpisze w google "tak wygląda ubój rytualny" - na wykopie kilka dni temu dodano film ukazujący jak to paskudnie wygląda. Jeśli jakikolwiek katolik to obejrzy (ciekawe ile sekund wytrzyma...ja nie mogłem patrzeć dłużej niż kilkanaście) i doda do tego fakt że udowodniono naukowo iż ssaki też posiadają świadomość (co do swej śmiertelności, posiadają również uczucia, sny, a nawet marzenia... zachęcam do zapoznania się z “deklaracją z Cambridge”); nie można zezwalać na coś tak okrutnego, jak powolna, bolesna śmierć przez wykrwawienie, co rzekomo czyni mięso spożywalnym dla tępych Muzułmanów i cwanych Żydów. Nie ma "świętej" różnicy w jakości, właściwościach chemicznych mięsa zwierzęcia ogłuszonego czy nie ogłuszonego przed śmiercią. Po co więc je męczyć? Czy jakikolwiek katolik sądzi że np. Jezus Chrystus popierałby coś takiego?
anonim2013.07.19 11:47
@arbiter Problem w tym, że żydzi byli od stuleci dopasowani do "obowiązujących tu reguł", bo szechita nie była nigdy wcześniej zakazana). Teraz właśnie im te reguły zmieniono i właśnie przeciwko temu słusznie protestują.
anonim2013.07.19 11:49
lewaczek: Wierzę że Terlikowski jako istota ludzka jest dobry, na pewno się stara być dobrym. Wierzę że jest doby mężem, ojcem, ale w byciu katolickim publicystą i poniekąd teologiem to on jest czasem po prostu zły. Zbyt często dławi się w morzu biblijnych dosłowności, broni na siłę na logikę bezsensowne regulacje, decyzje kościelne. Obrona bezsensownej przemocy wobec zwierząt, jaką jest ubój rytualny, w imię wolności religijnej (i to jeszcze w odniesieniu do aborcji...) to jeden z objawów tego moralnego błądzenia. Szczerze to chociaż darzę pewną dozą sympatii pana Tomasza, to jednak boję się o jego duszę...
anonim2013.07.19 11:52
Żydzi ajwajuja bo ten koszerny interes wymknął im się spod kontroli!!. "I w tym sęk"/starsi wiedzą o co chodzi!!/-Giewałt!!Giewałt!!!
anonim2013.07.19 11:55
@Salman Jezus też - jako religiny żyd - spożywał wyłącznie mięso z uboju rytualnego, czyli krótko mówiąc - koszerne. I Maryja też, i Apostołowie też tylko takie - przynajmniej do widzenia św. Piotra z Dz. 10, 10-16.
anonim2013.07.19 11:57
Wkurza mnie kierowanie rozmowy na antysemityzm podczas gdy chodzi tylko i wyłącznie o kasę, nie rozumiem kompletnie dlaczego w tym kontekście KK popiera ubój.
anonim2013.07.19 12:10
Jak tak dalej pójdzie to się jeszcze stanę przeciwnikiem uboju rytualnego, żydzi wstydu nie mają, żeby nas tak pouczać, co oni są, herrenvolk jakiś czy co?
anonim2013.07.19 12:48
@Przecietniak: A twoim zdaniem, jakie są źródła antysemityzmu? Jakbyś wyjaśnił towarzystwu ten fenomen? http://pl.wikipedia.org/wiki/Antysemityzm
anonim2013.07.19 12:55
Wielu Żydów uważa, że Polacy są zajadłymi antysemitami (ponoć wyssaliśmy antysemityzm z mlekiem naszych matek). Zawsze uważałem, że to bzdura, tymczasem czytając dzisiaj forum na Frondzie zastanawiam się czy nie zweryfikować swojego poglądu. Bo jeśli osoby, które dały się poznać jako reprezentujące "nowoczesne" poglądy także atakują Żydów - to daje do myślenia. A może po prostu nasi bezwyznaniowi postępowcy nienawidzą religii, każdej religii, a także jej wyznawców: Żyd czy Polak bez różnicy. Krytykujcie Żydów kiedy chcą nas obrać z kasy albo z dobrego imienia, a nie wtedy kiedy słusznie upominają się o swoje wolności religijne, bo jest to nic innego jak zwycięstwo ideologii nad zdrowym rozsądkiem.
anonim2013.07.19 12:58
@petrasCK skumbrie w tomacie też , a tak poważniej to wracajcie póki Was muzułmanie nie skonsumowali jak skumbrie tylko jest mały problem grzeczniej panowie Zydzi.
anonim2013.07.19 13:06
jestem za oczywiście tylko na własny użytek i pod warunkiem ,że w takich ubojniach będą pracowali sami Żydzi lub Muzułmanie ,a kierownikiem będzie Polak hehe w końcu tu jest Polska i demonkracja
anonim2013.07.19 13:30
tu chodzi tylko o KASĘ!!!!!!!!!!!!!! Kazdy rabin w Polsce za certyfikat koszerności dostaje 1 zł od sztuki każdego zabitego kurczaka czy królika.
anonim2013.07.19 13:46
@demokryt Popraw mnie jeśli się mylę, ale w Ewangeliach właściwie nigdzie nie jest bezspośrednio wskazane o jedzeniu mięsa przez Jezusa - jest tylko fragment o spożywaniu przez niego pieczonej ryby na weselu (Ew. Łukasza 24.42-43). Wspomniane jest o tym że każdy rodzaj pokarmu jest dobry i by jeść mięso (Dzieje Apostolskie 10.10-15), ale by nie przymuszać do tego tych, którzy chcą obstawać przy jedzeniu tylko warzyw (Rzymian 14.2-3). Na spożywanie Jagnięciny mógłby wskazywać fragment o przygotowaniu Paschy (jagnięcina tradycyjnie gościła na stole "religijnych Żydów" podczas tego święta - we fragmencie nie ma nic wspomnianego o przygotowaniu samej Jagnięciny, ale jest informacja o przygotowaniu Paschy), jednak - cytując poprzedniego papieża, za pośrednictwem witryny ekumenizm.pl : "...Esseńczycy tworzyli żydowską, żyjącą na pustyni, wspólnotę, nie uznającą kultu świątynnego. To m.in. dlatego celebrowali święta według własnego kalendarza, a wieczerzę paschalną sprawowali dzień wcześniej i to bez spożywania baranka. Według Benedykta XVI "Jezus celebrował Paschę prawdopodobnie według kalendarza z Qumran i bez baranka, tak jak czyniła wspólnota w Qumran". Barankiem bowiem był sam Jezus, który miał umrzeć na następny dzień." Benedykt XVI odnosił się w ten sposób do nieścisłości w dacie śmierci Jezusa, porównując dane z różnych Ewangelii i informacje ze zwojów z Qumran. Esseńczycy zaś nie słynęli ze stosowania uboju rytualnego... pewne jest że nie składali ofiar ze zwierząt w świątyni, pewne że zgodnie z Torą uznawali wegetarianizm za właściwą, choć nie wymaganą, nie konieczną postawę. Łatki wegetarianina nie można przypinać na siłę ani Jezusowi, ani Esseńczykom, ale - ciężko by było dowodzić że popierali oni bezsensowną przemoc wobec zwierząt. Jezus nie składał ofiar ze zwierząt, nie uprawiał uboju .rytualnego. Jedyną ofiarę jaką złożył, złożył z siebie...Cała zaś wymowa Ewangelii, słów i postępowania Jezusa jest moim zdaniem jasna i uniwersalna - mówi o czynieniu dobra, promuje łagodność, pokój, czynienie dobra, piętnuje przemoc. Nie pasuje mi to do idei rytualnego uboju i dlatego napisałem tak a nie inaczej - Jezus Chrystus nie pochwalałby idei zbędnego męczenia zwierząt przed ich zabiciem i spożyciem...
anonim2013.07.19 14:03
a Ty @Bryś rusz mózgownicą zanim coś napiszesz, bo ten Twój tekst o stawianiu zwierząt ponad ludźmi to farmazona okrutna... Jakim to cudem zakaz dręczenia zwierząt stawia te istoty ponad ludźmi? Jeślibyś pisał nie o ludziach, a o psychopatach, to może dałoby radę dyskutować... Psychopaci bowiem tylko "potrzebują" do szczęścia cierpień innych istot żywych. @BurmistrzLemingradu dobrze Cię skwitował i dobrze pisze wyjaśniając o co się rozchodzi - o pieniądze... Zajrzyj kiedyś do sklepu z certyfikowanymi, koszernymi artykułami spożywczymi - ceny sięgają niebios... Rabinom takie zakazujące ustawy nie w smak, bo uderzają w ich portfele. Analogicznie jest z polskimi zakładami mięsnymi - posłowie PSLu nie o wolność religijną walczyli w sejmie, tylko o większe zyski tych, których reprezentują...
anonim2013.07.19 14:43
@Bryś Szczerze to nie chce mi się wchodzić w tą niewnoszącą nic do tematu odnogę dyskusji, ale... naprawdę sądzisz że ktoś na forum płaci ludziom za komentowanie Twoich wypocin? Za kłócenie się z Tobą, czy podważanie kuriozalnych owoców Twojego mało wytężonego myślenia??? Schlebiasz sobie chyba w jakiś sposób. Przypominam że pycha jest grzechem. Więcej pokory, więcej spokoju @Brysiu. Naprawdę pomodlę się o Ciebie, bo Twój stan emocjonalny i umysłowy nie wydaje się być najlepszy... Idę póki co cieszyć się słońcem i naturalnymi darami bożymi, Tobie polecam to samo - spacer dobrze Ci zrobi. Życzę poprawy i apeluję - jeśli piszesz na forum wstrzymaj się od ataków ad personam, odnoś się do komentowanego wątku i jeśli jesteś Katolikiem - miej w umyśle i sercu słowa Jezusa Chrystusa....
anonim2013.07.19 15:29
@@Pitekantropus Nie bardzo wiem co mają źródła antysemityzmu do mojego komentarza... Żydzi mogą na swoje potrzeby dokonać uboju rytualnego, nie można tego teraz robić w celach zarobkowych, więc zakaz dotyczy producentów mięsa, a nie wyznawców tej czy innej religii (bo przecież muzułmanie też pod zakaz się łapią) czy jakiejś narodowości - więc gdzie tu antysemityzm?
anonim2013.07.19 16:16
a jak zabijacie koguta na rosół ? ciekawe kiedy zakażą jedzenia mięsa
anonim2013.07.19 16:31
lewaczek napisał(a): Lip 19, 2013, 11:30 rano Dlaczego nie przeszkadza im obowiązujący od 1997 roku zakaz uboju w Niemczech? *** W Niemczech są ubojnie koszerne, tyle tylko, że produkują na tutejszy rynek, a nie na eksport. Niestety, ponieważ tutaj wszystkie usługi są bardzo drogie, to ceny mięsa koszernego są też odpowiednio wysokie. Nie wyższe, aniżeli w niemieckim sklepie mięsnym (Metzgerei), w którym 1 kg. polędwicy wołowej kosztuje ok 50 Eu, ale jednak. Gdyby nie to, chętnie bym kupowała koszerne produkty mięsne. Względnie tanio jest w sklepach tureckich - 1 kg. polędwicy wołowej ok. 20 Eu; baranina od 9 do 15 Eu.
anonim2013.07.19 16:42
BurmistrzLemingradu napisał(a): Lip 19, 2013, 1:38 po południu Ubój rytualny na potrzeby religijne jest nadal dozwolony "na użytek własny" *** Dzisiaj rano był program na Polsat Info - polskie prawo zabrania uboju poza przeznaczonymi do tego zakładami, czyli ubój na tzw. własny użytek jest karany. Oczywiście ucierpią ubodzy rolnicy, którzy trzymają żywinę na własne potrzeby. Jechać z kurą, albo kaczką, a nawet 1 świnią do ubojni - paradne. Tylko czekać, jak zaczną się sypać kary na "polactwo", bo żydzi prawa nie będą łamać. Super zabrzmiała wypowiedź Olejniczaka, że powinniśmy już mentalnie dojrzeć do tego, aby nie akceptować uboju zwierząt bez znieczulenia. Chętnie bym gościa "znieczuliła", tak jak są "znieczulane" zwierzęta w tradycyjnej ubojni.
anonim2013.07.19 16:44
Franciszek napisał(a): Lip 19, 2013, 4:16 po południu a jak zabijacie koguta na rosół ? *** W Polsce jest to zakazane - jest tylko kwestią czasu, gdy na opornych posypią się kary. "Zyczliwy" sąsiad już tam doniesie, gdzie trzeba - chyba, że za milczenie dostanie 2 kogutki.
anonim2013.07.19 17:02
Salman napisał(a): Lip 19, 2013, 2:03 po południu a Ty @Bryś rusz mózgownicą zanim coś napiszesz, bo ten Twój tekst o stawianiu zwierząt ponad ludźmi to farmazona okrutna.. * Czytałeś artykuł "Jesteśmy zwierzętami"? http://wyborcza.pl/1,87648,14287804,Jestesmy_zwierzetami.html *** " Zajrzyj kiedyś do sklepu z certyfikowanymi, koszernymi artykułami spożywczymi - ceny sięgają niebios.." * Tylko dlatego, że pochodzą z importu, a zagraniczne produkty są w Polsce znacznie droższe. Na Zachodzie natomiast koszerne artykuły też nie są tanie, ale nie tyle z powodu konieczności opodatkowania (jako koszerne) co dlatego, że produkcja artykułów koszernych jest znacznie droższa, podobnie zresztą, jak żywności ekologicznej. Ponieważ tutaj ludzie w miarę przyzwoicie zarabiają, więc wszystko to co jest produkowane w Niemczech, również tzw. towary masowe, są droższe, aniżeli w Polsce. Np. gęś niemiecka kosztuje ok. 20 Eu/kg (cena z Reala), gęś importowana z Polski tylko 12 Eu. *** Posłowie PSL słusznie walczyli - nie o żydowskie interesy, ale polskich przedsiębiorców. W ubojniach koszernych tylko rzezak musi być wyznania mojżeszowego, pozostali pracownicy to Polacy. Teraz ubojnie koszerne zostaną przeniesione na Ukrainę, Białoruś, a Polacy niedługo zaczną narzekać na straty, jakie z tego tytułu poniesie polski przemysł mięsny. Na to, że spadną ceny mięsa w sklepach - nie macie co liczyć. Jest więcej niż prawdopodobne, że wzrośnie cena żywca, jaki niektórzy kupują od chłopów, bo ubój poza zakładem jest karany i tylko czekać, gdy odpowiednie władze zaczną ten przepis egzekwować - w końcu rząd musi gdzieś znaleźć kasę na zasypanie dziury budżetowej.
anonim2013.07.19 18:15
Żydzi wszędzie się szarogęszą. Niech się przerzucą na wegetarianizm.
anonim2013.07.19 18:37
@BurmistrzLemingradu 1. Zakaz obejmujący społeczność żydowską nie jest martwy, bo wierzący żyd prawa łamał nie będzie. 2. Na uwadze miałam kary, jakie już niedługo będą wlepiane polskim chłopom za ubój zwierzaka przeprowadzony tzw. domowym sposobem. 3. Artykuły koszerne (nie tylko mięso) są droższe, bo ich produkcja znacznie drożej kosztuje. Produkty roślinne są muszą być wysokiej jakości, nie modyfikowane genetycznie, itp. Ta żywność jest droga, bo jest faktycznie zdrowa - w Polsce i innych krajach postkomunistycznych praca kosztuje mniej, aniżeli na Zachodzie, to w/w jest znacznie tańsze. 4. Z tego co wiem, to ubój rytualny wynosił 30% eksportowanej wołowiny i drobiu. Straty będą więc znaczne i uderzą w całe społeczeństwo, nie tylko rolników.
anonim2013.07.19 18:39
Apso44 napisał(a): Lip 19, 2013, 6:15 po południu Żydzi wszędzie się szarogęszą. Niech się przerzucą na wegetarianizm. *** Powyższy komentarz - jeden z tysięcy - jest klasycznym przykładem na to, iż w tej całej awanturze chodzi jedynie o "dokopanie innemu".
anonim2013.07.19 19:21
@BurmistrzLemingradu Chodzi o to, że wszelki uboju można dokonywać jedynie w odpowiednich zakładach. Nie wolno samemu zabijać hodowlanych zwierząt - bez względu na metodę - do tego zalicza się również drób. Wyobrażasz to sobie na polskiej wsi? ------------ "Zakaz uboju rytualnego wyklucza zabijanie zwierząt w sposób przynoszący gospodarzom pokaźne zyski ze sprzedaży i eksportu. Najbardziej wymowne stają się tu liczby: - W ciągu ostatnich tylko kilku dni cena bydła opasowego spadła o około 2 złote na kilogramie. Jeżeli przez dwa lata chowa się jakieś zwierzę i nagle traci się 1500-1800 złotych, to jest to wtedy znacząca strata dla naszych producentów - wyjaśnia Andrzej Butra, były wiceminister rolnictwa, wiceprezes zarządu wojewódzkiego PSL w Opolu. Tę sytuację już wykorzystują Francuzi i Niemcy, przejmując rynek. Gdy u nas cena wołowiny spada, u nich znacznie wzrosła." http://www.fronda.pl/a/zydzi-poskarza-sie-do-brukseli-na-zakaz-uboju-rytualnego-nie-chcemy-przyjezdzac-do-polski-tylko-po-to-by-zwiedzac-obozy-smierci,29568.html?page=5&#comments-anchor *** " Przedstawiciele branży mięsnej twierdzą, że ponad 0,5 mln polskich gospodarstw hoduje bydło przeznaczone na rzeź, z czego duża część trafia na eksport, szczególnie do krajów muzułmańskich. Dlatego też, prezes jednego z wielkich zakładów mięsnych twierdzi, że jeśli ubój rytualny nie zostanie przywrócony, w pierwszej kolejności problemy będą mieć pracownicy przetwórni. - W moim zakładzie zgłosiłem do powiatowego urzędu pracy możliwość zwolnienia nawet do 600 pracowników - powiedział p. Tomasz Kubik na antenie RMF FM." http://korwin-mikke.pl/polska/zobacz/zakaz_uboju_rytualnego_zwiekszy_bezrobocie/79604 *** – Do państw wymagających uboju rytualnego trafiało aż 30 procent eksportowanej wołowiny i 10 proc. eksportowanego drobiu – podkreśla Witold Choiński, prezes związku Polskie Mięso. W sumie Polska sprzedawała tam 200 tys. ton mięsa rocznie. http://www.podlaskie.strefabiznesu.pl/artykul/nie-bedzie-uboju-rytualnego-ale-straci-na-tym-nasza-gospodarka --------------------------------- Na Klarcinego nosa - PiS-owi za bardzo rosło w sondarzach, to ktoś znowu wpuścił Jarkacza w maliny. Ten człowiek już chyba nigdy się mądrości nie nauczy. On jest gorzej niż fatalnym strategiem politycznym. Przypomnę tutaj stare polskie porzekadło: - Dlaczegoś biedny? - Bom głupi. - A dlaczegoś głupi? - Bom biedny. ---------------------------------------------------------------- Co do ubojni koszernych, to w nich nie było zmiłuj się, była ścisła kontrola, mięso nie mogło być trefne.
anonim2013.07.19 20:30
Chwilę temu oglądałem w telewizji jakiegoś pana, mówiącego że w Polsce żyje jakieś 20 rodzin ortodoksyjnych żydów - mówienie że chodzi o coś innego niż kasa to jakaś histeria...
anonim2013.07.19 21:07
http://www.plwolnosci.pl/a/2981/Panika-u-niemieckich-rzeznikow
anonim2013.07.19 21:11
Wnioskuję o likwidację tych obozów w Polsce i skończy się problem tych panów.
anonim2013.07.19 21:49
http://www.plwolnosci.pl/a/2981/Panika-u-niemieckich-rzeznikow "w Niemczech ubój rytualny jest zakazany – jak pisze Claudia Keller w „Der Tagesspiegel”. Dopuszcza się pewne wyjątki w wypadkach, w których religia nie pozwala na spożywanie mięsa pozyskiwanego w inny sposób niż ubój rytualny. Wymagane jest wtedy specjalne zezwolenie wydawane przez niemieckie władze, określające restrykcyjne warunki dla takiego uboju. Uprawnieni są do tego wyłącznie specjaliści, a sam proces musi być monitorowany przez lekarza weterynarii," "Der Tagesspiegel" jest lewicowy i jak to lewaki podaje mocno zmanipulowane fakty. 1. W Niemczech jest zakazany wszelki ubój zwierząt odbywający się poza ubojnią. Nawet kury nie wolno zabić na swoje potrzeby. 2. Prawdą jest, że: "Wymagane jest wtedy specjalne zezwolenie wydawane przez władze, określające restrykcyjne warunki dla takiego uboju. Uprawnieni są do tego wyłącznie specjaliści, a sam proces musi być monitorowany przez lekarza weterynarii" - lecz identyczne wymagania obowiązywały w Polsce. 3. Jest prawdą, że produkcja (jak zresztą wszystko co w Polsce jest produkowane) mięsa koszernego była w Polsce tańsza i dlatego też był opłacalny import zamiast samemu się tym zająć. Tutaj stawka godzinowa jest dużo wyższa niż w Polsce. Poza tym - Niemcy "brudnej pracy" podejmować nie lubią, czy to w rzeźni, czy choćby na polu, wolą siedzieć na zasiłku dla bezrobotnych. 4. Tylko częściowo jest prawdą, że pośród niemieckich rzeźników z powodu załamania się importu z Polski wybuchła panika. Jest oczywiste, że zmiana dostawcy wiąże się z pewnymi pertrubacjami, poza tym import spoza UE jest obciążony cłem, ale spoko - Niemcy sobie poradzą. Przeforsują w Unii zgodę na import mięsa koszernego bez cła, spoza eurosojuza i podpiszą kontrakty np. na Ukrainie, Białorusi. ----------------- Natomiast problemy mogą mieć Turcy, bo im powyższe będzie trudniej załatwić. Nie muszę chyba zaznaczać, że polskie ubojnie nie mają już szans na utracone rynki zbytu powrócić - czy? Wrogowie PiS-u zacierają ręce z radości. Potwierdzi się stare porzekadło: że Polak przed i po szkodzie głupi".
anonim2013.07.19 23:10
@Klara (oporna uczennica Pańska): "1. W Niemczech jest zakazany wszelki ubój zwierząt odbywający się poza ubojnią. 2. Prawdą jest, że: ... 3. Jest prawdą, że ... 4. Tylko częściowo jest prawdą ..." Płacą Ci za ten bełkot Babo Jago, czy nie wiesz co z czasem zrobić?
anonim2013.07.20 11:10
Niech se gadają co chcą ale sami sobie strzeliliśmy w kolano. Z uboju rytualnego żyło całkiem nieźle wielu rolników, a teraz będą przymierać śmiercią głodową. Ta ustawa to kolejny gwóźdź do trumny dla naszego rolnictwa. Nie o to chodzi żeby rolnik dotacje dostawał i leżał tylko o to żeby zarabiał i żył porządnie.
anonim2013.07.20 11:41
//„Nie chcemy przyjeżdżać do Polski tylko po to, by zwiedzać obozy śmierci” // To po co? Broniliście Polski, jak zydzi wydali nam wojnę informacyjną na świecie o ''polskich obozach''? Uczycie swój naród, że katolicy was mordują. My też mamy was dość, choć jako katolikom nie podoba nam się ograniczanie jakiegokolwiek kultu, nawet fałszywego.
anonim2013.07.20 18:38
Karlik_hanys napisał(a): Lip 20, 2013, 11:10 rano Niech se gadają co chcą ale sami sobie strzeliliśmy w kolano. Z uboju rytualnego żyło całkiem nieźle wielu rolników, a teraz będą przymierać śmiercią głodową. Ta ustawa to kolejny gwóźdź do trumny dla naszego rolnictwa. *** Dokładnie tak. Mnie ta afera staje się coraz bardziej zrozumiała. PiS-owi za mocno rosło w sondażach. Jarkacz po raz kolejny dał się wpuścić w maliny - ten gościu już się chyba politycznej rozwagi nie nauczy - teraz będzie miał przeciw sobie rolników, zarówno klasy średniej, jak i ubogich. Ubogich ta ustawa dotknie o tyle, że chociaż nie odstawiali bydła do rzeźni koszernej, to jednak coś tam trzymali przy domu, na własne potrzeby. Obecnie przypomniano, że prawo polskie zakazuje zabijać samodzielnie zwierzęta i drób, a kto to będzie robił zostanie ukarany potężną grzywną. Wyobrażacie sobie małorolnego chłopa, który zasuwa do rzeźni z kilkoma sztukami drobiu, czy choćby jedną świnką?