Znany politolog: Duda pokona Komorowskiego - zdjęcie
23.02.15, 18:55Andrzej Duda (fot. Prawo i Sprawiedliwość, YouTube)

Znany politolog: Duda pokona Komorowskiego

13

Flis przedstawił na salon24.pl wyliczenia, które popierają tezę o prawdopodobnym zwycięstwie Dudy. Ich podstawą, jak pisze, są wyniki wyborów sejmikowych oraz analogie do wyników z 2010 roku.

„Wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich 2010 w dość prosty sposób da się wyprowadzić z wyników pierwszej. Najpierw konieczne jest rozdzielnie pozaparlamentarnej drobnicy - Olechowski dla Komorowskiego, reszta - Kaczyński. Decyzje elektoratu SLD i PSL można w uproszczeniu przedstawić tak - 7 z 10 wyborców lewicy wybiera jednak kandydata "Polski liberalnej", zaś 3 - "Polski solidarnej". Z wyborcami ludowców jest odwrotnie, choć w tych samych proporcjach. Tak zarysowana baza dwóch głównych oponentów znajduje swoje odzwierciedlenie w jesiennych wyborach samorządowych 2010. Gdyby ówczesny elektorat PSL i SLD podzielić w takich proporcjach i dodać do elektoratu dwóch głównych partii, otrzymalibyśmy dokładnie taki układ sił, jaki rozstrzygnął prezydencką drugą turę” – pisze Flis.

Jego zdaniem taką samą drogę można przejść w drugą stronę, przyjmując za punkt wyjścia wybory do sejmików. „Trzeba co prawda uwzględnić "efekt książeczki", lecz w największym uproszczeniu można to zrobić tak, że 700 tysięcy głosów odejmuje się PSL i dorzuca wszystkim po tyle, ile wynosił ich oficjalny udział w całej puli. Ludowcy schodzą wtedy ciut poniżej 19%, zaś trzy pozostałe partie nieco zyskują” – czytamy w analizie politologa.

Na wykresie, który stworzył dr Flis, „pokazano oba takie wyliczenia - z rozbiciem elektoratu SLD i PSL na część liberalną (popierającą w drugiej turze kandydata PO) i solidarną (popierającą kandydata PiS). Na tej podstawie, stosując przeliczniki wyprowadzone z wyborów 2010, można oszacować wynik drugiej tury. To ostatnia kolumna po prawej” – wyjaśnia autor.

„Takie wyliczenie pokazuje, że urzędujący prezydent to ma tak jakby całkiem pod górkę. Na razie chyba niewiele wskazuje, by brał to sobie do serca. Wczytywanie się w dotychczasowe sondaże raczej go nie mobilizuje. Tym bardziej, że realne kompetencje i układ sił polityczno-personalnych skazały go na spędzenie minionych pięciu lat w mentalnej Spale. Wybory to jednak nie dożynki i nie da się wszystkiego tak wyreżyserować, by prezydentowi było miło. Już dziś widać symptomy trudności z jego powrotem do mniej ugładzonej rzeczywistości. Lekceważące wypowiedzi o konkurentach chluby nikomu nie przynoszą a zyski polityczne są z tego też wątpliwe” – kontynuuje swoją analizę.

„Przewaga inkumbenta, rozpoznawalność i sympatia to niewątpliwe atuty, które pozostają w rękach Bronisława Komorowskiego. Mogą one przesądzić wynik wyborów, jeśli będzie miał jakiś pomysł jak nimi zagrać. Na razie jednak widać kłopoty całego obozu z rozpoznaniem, dlaczego tu nie ‘wystarczy być’” – stwierdza wreszcie dr Flis. 

bjad


Komentarze (13):

anonim2015.02.23 19:26
w sondażach nie zmanipulowanych przez reżim jest wyraźnie przedstawione że pan doktor Duda deklasuje nędznego Komorowskiego.
anonim2015.02.23 19:50
Boże, miej nas w swojej opiece. Dojście pisrezydenta do władzy zrobi z Polski Iran Europy.
anonim2015.02.23 20:22
zapewne Duda ciszy się ogromnym wsparciem Polaków lecz w uścisku Komorowskiego jest kluczowy wydział PKW i mogą odbyć się ponownie manipulację z głosami. Należy ubiegać się o obserwatorów z obwe bo demokracja w wyniku tej władzy została poważnie uszkodzona.
anonim2015.02.23 20:22
Boga w to nie mieszaj ty ruska gnido Komorowskiego.
anonim2015.02.23 21:44
Komorowski w rurzowyh okólarah z morzeła nielota stfożył godło. wąsy zerrznął, rurzowy balonik w dłoń hfycił, dóbeltuwkę zawiesił na chak, wyrzła oddał do shroniska... Achachacha...zapomniałem BIGOS! Dzisiaj była Patriotyczna Szarlotka! No debil jak nic...
anonim2015.02.23 22:00
Te jego "prompterowe" wrzaski przekonały już dawno przekonanych a to na szczęście nie wystarczy .
anonim2015.02.23 22:03
Majestic - jestem twoim wielkim fanem !! Wkładasz tyle serca i rozumu w soje komentarze - mam nadzieję, że jesteś za to sowicie wynagradzany. Bo niech chcę mi się wierzyć, że ktoś na prawdę mógłby wypisywać takie rzeczy jak Ty nie będąc trollem internetowym.
anonim2015.02.23 22:15
Wróżyć z fusów to ja też potrafię: I tura: Komorowski i Duda będą mieli wyniki rzędu 30-35%, Ogórek dostanie może ze 12%, resztę zgranie polityczny plankton oraz Korwin II tura: Dżuma 55%, Cholera 45%. Pozdrawiam.
anonim2015.02.23 22:16
Przeciw_gender tobie zamiast mózgu papkę wtłoczono proletariacka łajzo. radek997 nagrodą dla Polskiego Narodu będzie jak ten sowiecki podnóżek Komor którego wspierasz w pierdlu się znajdzie razem z swymi stronnikami odpowiedzialnymi za niszczenie Polski.
anonim2015.02.23 22:43
Mniemanologia Komor tylko dzięki stronniczemu cbos ma drobną przewagę, jest to urabianie społeczeństwa do przygotowywanego fałszerstwa.
anonim2015.02.24 5:11
"Boże, miej nas w swojej opiece. Dojście pisrezydenta do władzy zrobi z Polski Iran Europy."; czyli to co Sowieci zrobili w 1937 i 1938 roku w Polsce mordując 200 000 Polaków? Cóś CI POwiem PO.....O Ciebie.
anonim2015.02.24 6:07
@Mniemanologia - a Ty kobitko to nie jesteś (jak to Cię określają, bo tak chcesz być określana) feministką? Bo ja nie traktuję poważnie kogoś, kto się tak określa. To coś takiego jak stwierdzenie, że uważam, iż Ziemia jest płaska. Feministki to są takie gówniary kicające na tych Manifach, czy jakoś tam.
anonim2015.02.24 8:20
Majestic-100% racji, podobnie myślimy a cała ta reszta ujadających tylko toczy pianę, jak ten cały radek i jemu podobni, krótko macie kukunamuniuuuuuu!!!! :)