W mediach społecznościowych została rozpowszechniona fałszywa informacja, w której przypisuje się słowa na temat emigrantów prezydentowi elektowi Andrzejowi Dudzie, których nigdy nie wypowiedział. Onet odpowiada.

W weekend mieliśmy do czynienia z masowych rozpowszechnianiem fikcyjnych, obraźliwych słów na temat emigrantów. Słowa te miał rzekomo wypowiedzieć prezydent elekt.
Według ustaleń „Gazety Polskiej Codziennie” jeden z profili atakujących prezydenta Andrzeja Dudę i Prawo i Sprawiedliwość taki post ze zmanipulowanym cytatem Dudy specjalnie opłacił w celu rozpromowania.
W tytule udostępnianych wpisów wmawia się Andrzejowi Dudzie, że powiedział, iż „emigranci to zdrajcy narodu” i „nie ma dla nich miejsca w naszym kraju”.

Pierwotnie zmanipulowany odnośnik do tekstu pojawił się na sympatyzującej z Platformą stronie pod tytułem „Nie lubię PiS”. Pod wpisem posypały się wulgarne i obraźliwe komentarze, a link został udostępniony już blisko 2 tys. razy.
 
- Post na innej stronie: „Sokzburaka” (od ponad roku funkcjonującej na Facebooku), w którym nowemu prezydentowi przypisuje się te słowa, został nawet opłacony jako post sponsorowany. „Codziennej” nie udało się ustalić, kto to zrobił. W rozpowszechnianie nieprawdziwych wypowiedzi Dudy zaangażował się członek Platformy Obywatelskiej Paweł Zalewski. Godzinę po ujawnieniu manipulacji, polubił jeden z takich postów na Facebooku. Dzięki temu zmanipulowany cytat dotarł również do jego znajomych
czytamy w "Codziennej"

Grupa Onet.pl wydała oświadczenie "w sprawie spreparowanego materiału krążącego w mediach społecznościowych".
 
- Stanowczo odcinamy się od tytułu “Andrzej Duda: Emigranci to zdrajcy narodu. Nie ma dla nich miejsca w naszym kraju”, którym 28 czerwca został opatrzony materiał o Prezydencie Elekcie – Andrzeju Dudzie i opublikowanym na FB. Redakcyjny – czyli oryginalny - tytuł tej publikacji, widoczny przez cały czas w adresie źródłowym artykułu, brzmi: “Andrzej Duda: projekt wieku emerytalnego w sierpniu”. Redakcyjny tytuł w pełni przystaje również do treści materiału omawiającego kwestie projektu zmiany wieku emerytalnego w Polsce - czytamy w komunikacie Moniki Lech, dyrektor Grupy Onet-RASP.

"Redakcja Onet.pl nie ma nic wspólnego z krążącym w mediach społecznościowych, spreparowanym materiałem, którego oryginalna wersja pojawiła się na łamach portalu 24 czerwca 2015, a ze zmodyfikowanym i zniekształcającym istotę materiału tytułem – 28 czerwca na łamach serwisu Facebook".

 - W imieniu redakcji Onet.pl wyrażam żal z powodu zaistniałej sytuacji, a także zaniepokojenie, że w przestrzeni największego serwisu społecznościowego dochodzi do tego typu nadużyć. Jednocześnie, wszystkich zainteresowanych informacjami z pierwszej ręki zapraszam do źródła: czerpiąc informacje z tzw. zajawek z social mediów bardzo łatwo o pomyłkę, czego dowodem jest powyższy przypadek. - napisała Monika Lech, przedstawicielka Onetu.

KZ/gpcodziennie.pl