Dwa projekty reformujące sądownictwo trafiły dziś do konsultacji. Chodzi o nowelizację ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury - poinformował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Minister Zbigniew Ziobro podkreślił, że projekt dotyczący KRS "będzie miał istotny wpływ na demokratyzację, zwiększenie niezależności i profesjonalizmu tego ważnego organu konstytucyjnego".

O planowanych zmianach w KRS Ziobro informował już po spotkaniu z premier Beatą Szydło, w ramach przeglądu resortów. KRS miałaby się składać z dwóch zgromadzeń, a zasadą miałoby być, że uchwały Rady są ważne wyłącznie w przypadku, gdy zaakceptują je oba zgromadzenia.

Zmiany mają dotyczyć także krakowskiej KSSiP. Minister podkreślał, że gdy przed 10 laty uczestniczył w tworzeniu zrębów tej szkoły, spodziewano się, że będzie to kuźnia prawniczych elit. Jego zdaniem popsuto to w czasach rządów PO-PSL. To w tym okresie - jak podkreślał Ziobro - okazało się, że znaczna liczba absolwentów nie trafia do zawodu, co minister ocenił jako "naganne". "Ci znakomicie wykształceni ludzie trafiają do prywatnych kancelarii, a państwo i podatnicy łożyli wielkie sumy na ich wykształcenie" - wskazał.

Resort proponuje, by absolwenci KSSiP po zdaniu egzaminu końcowego stawali się asesorami sędziowskimi. "Staną się sędziami na próbę" - powiedział Ziobro.

Prawo do orzekania asesorom ma przyznawać KRS - to rozwiązanie miałoby zapobiec zarzutom naruszania niezawisłości sędziowskiej.

emde/IAR