Zełenski żąda poszerzenia lustracji - zdjęcie
13.07.19, 18:11

Zełenski żąda poszerzenia lustracji

4

W Radzie Najwyższej Ukrainy został zarejestrowany prezydencki projekt ustawy o objęciu procedurą lustracyjną urzędników na najwyższych stanowiskach państwowych m.in. prezydenta, ministrów, deputowanych ludowych i in., którzy piastowali je od 23 lutego 2014 do 19 maja 2019 roku, oraz tych, którzy nie zostali z własnej woli w tym okresie zwolnieni ze stanowisk.

Zgodnie z projektem ustawy lustracja ma dotyczyć też przewodniczącego Rady Najwyższej, jego zastępców, premiera, wicepremierów, szefów ich kancelarii, a także prezesa Narodowego Banku Ukrainy, przewodniczącego Komitetu Antymonopolowego, przewodniczącego Funduszu Mienia Państwowego Ukrainy, przewodniczącego Państwowego Komitetu ds. Telewizji i Radiofonii, ich zastępców, przewodniczących i członków komisji nadzorującej rynek papierów wartościowych i usług finansowych.

Ponadto lustracja obejmie prokuratora generalnego, przewodniczącego Służby Bezpieczeństwa, przewodniczącego Służby Wywiadu Zagranicznego, szefa Zarządu Ochrony Państwa, szefa centralnego organu wykonawczego, który zapewnia tworzenie i wdrażanie polityki podatkowej i celnej państwa, policji podatkowej, szefa centralnego organu wykonawczego, który zapewnia tworzenie i realizację polityki państwa w dziedzinie ochrony ludności, i ich zastępców.

Dalej, procedurze lustracyjnej podlegaliby sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony oraz jego zastępcy; szef administracji prezydenckiej, szef departamentu spraw państwowych, szef sekretariatu gabinetu ministrów, rzecznik rządowy ds. polityki antykorupcyjnej i jego zastępcy, członkowie Wyższej Rady Sprawiedliwości i Wyższej Rady Sądownictwa (z wyjątkiem Przewodniczącego Sądu Najwyższego Ukrainy), członkowie Wyższej Komisji Kwalifikacyjnej Sędziów Ukrainy, przewodniczący Państwowej Administracji Sądowej Ukrainy i jego zastępcy, a także szefa Sztabu Generalnego – głównodowodzącego Sił Zbrojnych Ukrainy oraz urzędników Państwowego Przedsiębiorstwa Zbrojeniowego „Ukroboronprom”

Lustracja miałaby także objąć przedstawicieli tych urzędów i instytucji wszystkich szczebli terenowych.

W nocie wyjaśniającej do dokumentu stwierdzono, że ​​„dziś kwestia lustracji na Ukrainie to nie tylko kwestia przywrócenia zaufania publicznego do władzy państwowej, ale także kwestia bezpieczeństwa państwa”.

Źródło: Kresy24.pl

Komentarze (4):

twitter:@PromocjaPWS2019.07.14 15:26
Polecam Program Wiedzy Społecznej K. Karonia - na youtube.com/HISTORIASZTUKI2011 i jego stronę historiasztuki.com.pl. Zbiór wszystkich jego prelekcji na wiedzaspoleczna.pl.
nikt2019.07.14 10:31
Da ludowi koraliki a później zacznie ściągać swoich . Rodaków wypędzonych z Ukrainy przez Bolszewików za czasów ZSRR . Jakie to wszystko jest powtarzające się i naiwnie proste a ludy ciągle dają się na to nabierać .
nikt2019.07.13 21:33
Zaczyna nieźle . Ciekawie się zapowiada .
Kościół Narodowy2019.07.13 19:49
A ja żądam Kościoła Narodowego!