13.01.19, 14:30

Zbigniew Kuźmiuk: Jak nie idzie, to nie idzie - czarny piątek opozycji

1. Opozycja w Polsce, a szczególnie Platforma, Nowoczesna i PSL, nie potrafią przygotować żadnych pomysłów programowych, którymi byliby w stanie przekonywać do siebie nowych wyborców, więc całą energię skupiają na atakowaniu rządu Prawa i Sprawiedliwości i jego działań.

Atakowane są nawet takie posunięcia rządu, które nie powinny wzbudzać kontrowersji, bo służą wszystkim Polakom, albo też wzmacniają pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej.

Tak niestety było w przypadku działań rządu w sprawie utrzymania cen energii elektrycznej na poziomie z połowy roku 2018, ograniczenia populacji dzików w związku z wirusem ASF, czy organizacją międzynarodowej przez USA i Polskę w naszym kraju, dotyczącej sytuacji na Bliskim Wschodzie.

2. Przypomnijmy tylko, że pod koniec poprzedniego roku Parlament przyjął zmiany w ustawach pozwalające między innymi na obniżkę akcyzy z 20 zł na 5 zł za jedną megawatogodzinę (MWh), to jest około 2 mld zł obniżki w kosztach łącznych dla gospodarstw domowych, firm i innych podmiotów, a razem z podatkiem VAT, który był liczony od wyższej akcyzy, aż 2,5 mld zł.

Dodatkowo rząd zdecydował się zaproponować redukcję aż o 95 tzw. opłaty przejściowej, którą dostawcy energii obciążali rachunki odbiorców, co oznacza kolejne oszczędności szacowane na poziomie 1,5 mld zł.

Ponadto rząd uzyskał zgodę Komisji Europejskiej na sprzedaż dotąd „uśpionych” uprawnień do emisji CO2, co pozwoli uzyskać około 5 mld zł i środki te zostaną przeznaczone między innymi na rekompensaty dla spółek sprzedających energię elektryczną, ale także będzie wspierał zielone inwestycje, realizowane przez podmioty prywatne.

Dzięki przyjęciu przez Parlament tych propozycji rządu, mimo znaczącego wzrostu cen pozwoleń na emisję CO2 (wzrost z 3-4 euro za tonę CO2 jeszcze przed rokiem do blisko 25 euro za tonę pod koniec tego roku), nabywanych przez producentów energii elektrycznej w ramach tzw. europejskiego systemu handlu emisjami- EU ETS, nie będzie w Polsce wzrostu cen energii elektrycznej w roku 2019.

Prawie natychmiast posłowie opozycji, mimo, że głosowali w większości za takim przedłożeniem rządowym, zaczęli mnożyć wątpliwości, że rekompensaty dla spółek energetycznych są niedozwoloną pomocą publiczną i zostaną zakwestionowane przez Komisję Europejską.

3. Podobnie było z decyzjami ministrów ochrony środowiska i rolnictwa w sprawie odstrzałów dzików, które przez najbliższe trzy weekendy miały być realizowane na terenie kilku powiatów znajdujących w tzw. strefie buforowej w związku z wirusem ASF.

Ministerstwo ochrony środowiska razem z ministrem rolnictwa, chciały skoordynować ten odstrzał (a więc polowania miałyby być zorganizowane w tym samym czasie na dużym obszarze, aby zapobiec przemieszczaniu się dzików, do tych części naszego kraju, gdzie jeszcze wirus ASF nie wystąpił.

Wokół tych rutynowych polowań na dziki, mających zapobiegać rozszerzaniu się ASF w ciągu kilku dni zorganizowany został ogromny hejt, w który włączyła się spora część mediów, no i oczywiście politycy opozycji, ba nawet tacy, którzy w poprzednich rządach piastowali funkcje ministerialne.

4. W ostatni piątek Micke Pompeo amerykański sekretarz Stanu ogłosił w telewizyjnym wywiadzie, że w dniach 13-14 w Warszawie, USA i Polska będą współgospodarzami szczytu dotyczącego budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bilskim Wschodzie.

I natychmiast opozycja ogłosiła, że polski rząd godząc się na organizację szczytu w Polsce, rozbija jedność unijną w sprawie sytuacji na Bliskim Wschodzie, co więcej narażamy się Iranowi.

W innej wersji krytyki opozycyjnej pojawiały się stwierdzenia, że nie jesteśmy żadnym współorganizatorem szczytu, a jedynie zabezpieczamy pomieszczenia dla obrad i catering dla uczestników.

5. W piątek okazało się jednak, że Komisja Europejska nie oczekuje ze strony polskiego rządu, notyfikacji ustawy pozwalającej na utrzymanie cen energii elektrycznej na dotychczasowym poziomie.

W piątek także korespondentka radia RMF FM w Brukseli poinformowała, że urzędnik Komisji Europejskiej stwierdził, że odstrzał dzików to niezbędny krok w celu ograniczenia agresywnego rozprzestrzeniania się w ostatnich miesiącach ASF w Polsce i w innych krajach UE oraz w celu ochrony unijnych rolników i konsumentów” i że „działania polskich władz zdaniem Komisji są zgodne z przepisami i zaleceniami podjętymi wcześniej przez kraje UE, a polski rząd realizuje je wręcz wzorowo”.

Wreszcie także w piątek polskie ministerstwo spraw zagranicznych opublikowało komunikat, „że szczyt w Warszawie jest wyrazem strategicznego partnerstwa między USA i Polską służącego realizacji wspólnych interesów w obszarze promocji międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, co więcej, że będzie to najważniejsze wydarzenie międzynarodowe w naszym kraju od szczytu NATO, który odbył się w Warszawie w 2016 roku.

Wszystkie te wydarzenia nie poszły, więc po myśli opozycji, służą Polakom i Polsce, w związku z tym, to czarny piątek dla opozycji w naszym kraju.

Komentarze

Jerzy 2019.01.13 22:37
Złoty Melon ,Mrówka cała
Max Fiendlich2019.01.13 19:25
Biedny beznadziejny bezbarwny Kuźmiuk. Bez krytyki opozycji by nie istniał tak samo jak TVPiS. :-)
0072019.01.13 20:55
Biedny beznadziejny bezbarwny max fiendlich. Bez krytyki opozycji by nie istniał tak samo jak TVNazi. :-)
CaminoCanis2019.01.13 22:42
Ale to przecież totalniacka opozycja atakuje wszystko i wszystkich co kojarzy się z rządzącą grupą. I pomyśl: kim byłby beznadziejny i bezbarwny Schetyna gdyby nie PiS ???
maxx772019.01.13 15:24
Chyba nadużywamy określenia opozycja... bo w innych zachodnich państwach każda normalna opozycja nie jest wrogo nastawiona do wszelkich pomysłów (także organizując żałosne nagonki...) nawet tych bezspornych lub takich samych które są realizowane w innych krajach ... i nie donosi na swój kraj lub często nie działa w interesie Niemiec...