Zamach na Nawalnego. Trucizna w służbie Kremla - zdjęcie
24.08.20, 18:31fot. yt/pixabay.com

Zamach na Nawalnego. Trucizna w służbie Kremla

11

Zamach na Aleksieja Nawalnego potwierdza zaostrzenie kursu reżimu w polityce wewnętrznej. To sygnał, że Kreml i czekiści są gotowi na każdą zbrodnię, aby utrzymać władzę. Dlaczego właśnie teraz uderzono w Nawalnego? I dlaczego w taki sposób? To ma przerazić liderów opozycji bardziej niż cykliczne aresztowania czołowego krytyka reżimu. Ta operacja specjalna pokazuje, że Kreml nie liczy się zupełnie z opinią międzynarodową, wszak Nawalny jest postacią bardzo znaną na świecie. Jeśli ktoś myślał, że to w jakiś sposób go ochrania przed zemstą reżimu, mylił się. Rosja robi to właśnie teraz, w czasie masowych protestów na Białorusi, z premedytacją.

Aleksiej Nawalny poczuł się bardzo źle podczas lotu i stracił przytomność na pokładzie samolotu lecącego z Tomska na Syberii do Moskwy. Samolot awaryjnie lądował w Omsku, zaś lider opozycji trafił do tamtejszego szpitala. Lekarze stan Nawalnego w piątek określali jako ciężki, ale stabilny. W piątek pojawiła się też – po wielogodzinnej zwłoce i milczeniu lekarzy – teza, że doszło do poważnych zaburzeń metabolizmu w organizmie Nawalnego. Wyraźnie władza gra na zwłokę i czeka, że w z organizmu opozycjonisty znikną ślady trucizny, zanim pozwolą mu polecieć do jednego z europejskich szpitali. Zachowanie władz nie pozostawia wątpliwości, że doszło do zamachu na życie i zdrowie Nawalnego. Nie wiadomo jeszcze, na jakim poziomie zapadła taka decyzja i kto zrealizował operację. Nie wiadomo też, czy celem było zabicie Nawalnego czy tylko trwałe uszkodzenie jego zdrowia, tak by wyeliminować go na długo z aktywności publicznej (jak na przykład wcześniej Władimira Kara-Murzy). Atak nastąpił właśnie teraz, bo na Białorusi trwają protesty na Kremlu postrzegane jako możliwy wstęp do „kolorowej rewolucji. Kreml uznał więc, że należy wysłać mocny sygnał pod adresem rosyjskiej opozycji ale też chciał całej Rosji i całemu światu zademonstrować, że jest zdeterminowany by bronić swej władzy. Teorie, że to zrobiła jakaś frakcja chcąca skompromitować Putina lub wręcz że to była prowokacja rosyjskiej opozycji, są absolutnie fałszywe. Nawet jeśli nie wydał polecenia sam Putin, to na pewno nie miał nic przeciwko takiej aktywności podwładnych. Pokazały to już przypadki wcześniejszych zamachów na Borysa Niemcowa (skuteczny) i Siergieja Skripala (nieskuteczny). Po zmianie konstytucji i głosowaniu, którego realne wyniki pokazały Putinowi, że nie ma już poparcia większości rodaków, reżimowi pozostają rządy silnej ręki, represje i nawet takie akcje, jak ta przeciwko Nawalnemu – mające pokazać, że bezpieczni nie są nawet tak znani opozycjoniści.

 

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.
[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]

Komentarze (11):

Tygrysek_C2H5OH2020.08.26 21:33
Jedyne co współczesna Rosja dała światu to Nowiczok :P
To tradycja moskiewska2020.08.24 20:51
od stuleci praktykowana z dobrymi skutkami przez , chronologicznie rzecz ujmując , Opryczninę , Ochranę , Czeka , KGB , NKWD , FSB .
Otruli go a żyje? Zabili go i uciekł.2020.08.24 20:47
Ten pseudonaukowy bełkot przetłumaczony na normalny język brzmi: pacjent naćpał się, a potem zaraził się "chorobą filipińską". Kolejność może być odwrotna.
Rdest2020.08.25 0:05
Solony trolu z Lubianki, fakty pokazuja cos innego. Pobaw sie jajami sasiadki, teraz rozne sa sasiadki.
Olej ostatni zomowiec2020.08.24 20:36
Putin wszedzie jest u siebie, i w Syrii i Donbasie. Nawalny to patriota, mógł z tego chlewa Rosji się wynieść ALE to jego chlew NIE Putina. Putin morduje ludność nie tylko w Syrii. Co miał zrobić taki Putin gdy jak mu chca zydzi Syrie zabrac a Hamerykanie Krym ? Tylko Putin jako wszechcar ma prawo wladac całym bogactwem naturalnym Rosji i prowadzic gospodarke rabunkowa zamiast dac zachodniemu kapitałowi nalezacemu do cyklistow? Trzeba chronić swoją Rasije, moich oligarchow i moje konta w bankach szwajcarskich przed zakusami drapieżców . Politycy jak Kim i Xi każą zabijać swoich przeciwników z błahszych powodów . Nic nowego . Polityczna normalność . Pomyślcie ludzie chociaż trochę . Wierzycie w te puste hasła KORVA DLA KAZDEGO i POLLITRA BIMBRU? No to wierzcie i użalajcie się nad Lukaszenko. Moze zostanie otruty . A dwu Kennedych zostało zastrzelonych przez moich z NKWD, Inny rodzaj broni . Cezar zasztyletowany m.inn. przez mego przewodnika duchowego Trockiego. I co ? Zazdroscicie ?
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.24 20:03
a mogli podłożyć bombę na skrzydle i w kiblu...
ebz2020.08.24 19:27
Putin jest u siebie . Nawalny to nacja napływowa .Mógł z Rosji się wynieść skoro mu się tam nie podobało . Zamiast tego podburzał ludność przeciwko gospodarzowi . Co miał zrobić gospodarz gdy gość wynieść się nie chciał ? Pozwolić na to by Nawalny wydał całe bogactwo naturalne Rosji zachodniemu żydowskiemu kapitałowi ? Trzeba chronić swoją Ojczyznę i naród przed zakusami drapieżców . Politycy całego świata każą zabijać swoich przeciwników z błahszych powodów . Nic nowego . Polityczna normalność . Pomyślcie ludzie chociaż trochę . Wierzycie w te puste hasła DEMOKRACJA , PRAWA CZŁOWIEKA ? No to wierzcie i użalajcie się nad Nawalnym . Został otruty . A dwu Kennedych zostało zastrzelonych . Inny rodzaj broni . Cezar zasztyletowany m.inn. przez przyjaciela Brutusa. I co ? Nadal płaczecie ?
Jarosław Karłowaty2020.08.24 19:08
udał się cyrk ze Skripalem i Noviczokiem to teraz głupim gojom zorganizujemy cyrk z trucizną, głupi goj łyknie każdą jenkesko-żydowska ustawkę
harry2020.08.24 18:58
To proste. Rosja to nie państwo, to obszar bezwzględnie systemowo zarządzany przez plemienną organizację bandytów. Instytucje międzynarodowe szybko powinny sformułować kryminalne zarzuty wobec Putina o to, że patronuje bezprawiu, które skutkuje ofiarami w ludziach. W oparciu o to szanujące się państwa, lub choćby tylko jedno państwo, powinno wydać międzynarodowy list gończy za bandytą o nazwisku Putin. I wszędzie, w obrębie państw cywilizacji wolnych narodów, powinien on być ścigany i aresztowany. Ktoś musi bowiem jako pierwszy podjąć kroki w tym kierunku.
kapral FSB2020.08.24 18:46
Trucizna w służbie kremla? Nigdy! My nie używamy trucizn do likwidowanie nawet w kiblu, przeciwników. My robimy to po dżentelmeńsku! Przykładem jest minister Niemiec, padł na chodniku! Kak na wojnie.
Ach ta2020.08.24 18:45
Madam Curie i jej polonium.